Розробка уроку "Вибір майбутньої професії"

Про матеріал

В наш час, однією з актуальних проблем є проблема вибору майбутньої професіїї. Завдяки нашим англійським урокам, ми з учнями весело примірюємо на себе ту чи іншу професію та обговорюємо всі їх полюси і мінуси.

Перегляд файлу

План-конспект уроку

з англійської мови

у 10 класі

 

        

                                                                 

 

Theme: «Choosing a career. Plans for the future»

 

 

 

 

Картинки по запросу my future profession

 

 

 

Підготувала:

Вчитель англійської мови

Полагейкіна В.А.

 

 

 

 

 

 

Theme: «Choosing a career. Plans for the future»

 

Картинки по запросу my future profession

 

 

Theme: «Choosing a career. Plans for the future»

Мета : удосконалювати володіння лексичним матеріалом за темою уроку;

розвивати діалогічне та монологічне мовлення ; навички аудіювання ;

удосконалення техніки читання, практикувати навички говоріння та письма.  

Розширювати соціокультурну компетенцію учнів , їх кругозір ,

виявляти покликання та якість особистості , необхідні для професії;

розвивати мовну догадку,  уміння логічного викладу думок, культуру спілкування у запропонованій ситуації, ерудицію учнів. Сприяти розвитку вміння визначати професійні якості особистості. Намагатись прищеплювати любов до праці, сприяти вихованню розуміння в учнів важливості і необхідності реалізації своїх умінь і здібностей через обрану професію.

Розширювати кругозір, виховувати любов до знань та бажання дізнаватися більше нового, допомогати  зрозуміти важливість кожної професії ; виховувати інтерес до культури англійського народу.

Обладнання :підручник ,ноутбук, аудіокасета з текстом,наглядний матеріал, роздатковий  матеріал.

 

 

 

Хід уроку

І . Початок  уроку 

  1. Організаційний момент. Вступне слово вчителя.
Good morning, pupils and guests. I am glad to see you. Today we have an unusual lesson.

2.Повідомлення теми та мети уроку

T:I'd like to start our lesson with this saying :”If you do not think  about the future, you will  not have one”( John Galsworthy ) It will be a kind of a motto of our  today's  lesson. Let us remember the words , touching the profession and  draw a Mind Map. Now …come up to the blackboard and write all the professions you know and other pupils write the words on these sheets of paper and then we compare , maybe you  add  smth.

( Один учень виходить до дошки і записує слова по темі : «Професії» , а решта учнів записують їх на аркушах , потім зрівнюють та доповнюють )

Professionon

 

Картинки по запросу my future profession

 T: So pupils ,as you have already guessed the topic of our lesson “Choosing a profession. Plans for the future.” We shall continue to speak about jobs and professions , you will read your own opinion  about your future profession , discuss some   questions concerning  your future plans ,by the end of the lesson you should be able to operate the words for the topic , to participate in conversational exchange.

2. Уведення в  іншомовну  атмосферу

  Лексична та мовленнєва  зарядка

Teacher: So, students, now you have 1 minute for writing all the professions you know.
Write down the names of professions in your copybook and then we will see who writes a lot of words. (Потім учні по ланцюжку читають назву професій, які вони згадалита кількість слів )

Teacher: Ok, welldone. And now…
Teacher: There are a lot of classifications of professions. We'll classify them in 6 groups. Pupils listen to the definitions of each group and think over about the examples of professions:
WE MAY DIVIDE THE PROFESSIONS IN 6 GROUPS

Clerical - the jobs are done in offices and deal with people or simple office machinery.
Scientific - the jobs that need a background of interest in one sort of science.
Practical - the biggest group of all, it depends on skills other than those needed in exams.
Outdoor - these jobs are easier to find in the country than in the town.
Creative - these jobs need flair, skill and lots of luck.
Social jobs -  are ones where you help other people.
Картинки по запросу профессии 

ІІ. Основна частина

   Активізація лексичного матеріалу.

   а) тренування учнів у вживанні тематичної лексики

T: Well , look at the blackboard. Complete the definition of the occupations .   

Ø An architect  (designs buildings)

Ø A school teacher    (teaches children)

Ø A vet …(treats animals)

Ø A surgeon … (does operations )

Ø A baker … (bakes bread ,cakes )

Ø A dress-maker … (sews clothes )

Ø A driver … (drives a car )

Ø A forester … (looks after the animals, feeds them )

б)  Ігра  «Виправ мене»  Game “ Correct me “

 T: Well done . Now let us play a bit the game “Correct me “ I say the false sentences and you will correct them.                                                                                                                                  

For example : I say : “Bankers work  in the hospital”. You say : “No ,they do not. They work at the bank .

·        Doctors work in a hotel (hospital)

·        Teachers work in an airport (at school)

·        Waiters work in a dentists' (café, restaurant)

·        Flight attendants work at an office (airplane, helicopter)

·        Sellers work on the farm  (at the supermarket, market)

·        Farmers work in a restaurant  (in the field, in the farm)

And where do the teacher work ? ( at school)

T: That will do Thank you children.

2.Розвиток  умінь монологічного та діалогічного мовлення

Game "Guess the job"

T: Now it’s time for a guessing-game “What profession is it?” I’ll describe you a profession and you will give me the word. Here are some professions:


 

·         journalist,

·         bricklayer,

·         architect,

·         fashion designer,

·         conductor,

·         manager,

·         accountant,

·         sports instructor,

·         cashier,

·         programmer,

·         decorator,

·         car mechanics,

·         physicist,

·         interpreter,

·         pharmacist.


 

(The words are written on the board.)

·     Listen to the definition of professions, try to guess and game them. 

 

1.     Some who can count well and keeps the money records of a business.

2.     Someone who makes walls with bricks.

3.     Someone who designs clothes.

4.     Someone who writes computer programs.

5.     Someone who gets cash or pays out money in a shop.

6.     Someone who repairs cars.

7.     Someone who works at the reception desk of a hotel.

8.     Someone whose job is to design buildings.

9.     Someone whose job is to manage a company.

10.        Someone who studies or works in physics.

 

T: Now, I’ll give you out these pieces of paper. Doing these tasks you’ll get to know a bit more about your future professions.

Quiz
What would you like to be? Do you know what type of job you would like to have? Answer the questions and see what our career specialist says about you! You must write marked Yes or No.

1. Do you like to travel? Yes No
2. Do you prefer to work indoors?
3. Do you like talking to people?
4. Do you prefer to work alone?
5. Are you energetic?
6. Do you like organizing things?
7. Are you patient?
8 Do you like animals?
9. Are you noisy?
10. Do you like to work with your hands?
11. Are you artistic?
12. Do you like working with numbers?
13. Do you like children?
14. Do you like looking after people?
15. Are you calm?
16. Are you musical?
17. Do you like sport?
18. Do you like working at night?
19. Do you fear blood?
20. Do you like talking on the telephone?
Check your answers and add up (підрахувати) your score. 
           Yes  No

1.      10     5

2.      10     5

3.      10     10

4.      2       2

5.      20     5

6.      1       0

7.      5       0

8.      4       3

9.      0       5

10.    1       2

11.    5       5

12.    2       2

13.    2       5

14.    10     2

15.    2       10

16.    4       2

17.    5       4

18.    5       7

19.    1       4

20     5       4


Quiz. 
If your score is between 5-45
You enjoy working with people and helping them. You are also a practical person. One of these careers will suit you: teacher, doctor, nurse, social worker, psychologist, zoo keeper, policeman
If your score is between 45-90
You like to work quietly and concentrate on the task. You prefer to work on your own. One of these careers will suit you: laboratory technician, librarian, artist, bank clerk, hair-dresser, architect.
If your score is between 90-135
You like to be very busy. You like to be with people and you like organizing things for them. One of the following careers will suit you: travel agent, journalist, hotel manager, salesperson, fireman.
Teacher: I guess that it was very interesting. And now we have time for another task.

Practice our grammar and vocabulary skills:

 

   Match the columns. 

1) A person who undertakes investigations in order to discover new facts or to get additional information.

a) an doctor

2) A man who uses land for growing crops and raising animals.

b) an accountant

3) A workman who makes and repairs furniture.

c) a postman

4) A person whose work is filling, cleaning, taking out our teeth.

d) a hair-dresser

5).A person who trains sportsmen for competitions.

e) a soldier

6) A person whose work is shaving and cutting men’s hair

f) a dentist

7) A man who acts on the stage, on TV or in films.

g) a farmer

8) A person who writes and keeps accounts.

h) a barber

9) A man who delivers post.

i) a carpenter

10) A member of the army.

j) a coach

11) A person who dresses and cuts women’s hair.

k) a researcher

 

 

ІІІ. Заключна частина

1.Підбиття підсумків уроку

T: Our lesson  has come to end. Now let us   sum  up the lesson.

The task: You should advise your classmate to make the right choice. You should consider the personal qualities of your classmates and the traits of character. Discuss the tasking  groups.
Card № 1.
1.Vova wants to be a computer programmer.
 What personal qualities should he has?

Card № 2.
1.Anna wants to be a dress designer.
 What personal qualities should she has?

Card № 3.
1.Ira wants to be a journalist.
 What personal qualities should she has?

T:Read the proverbs  aloud and  try to find their Ukrainian equivalents

Розвиток творчої діяльності.
The teacher of English:
I think you know the Ukrainian  and English provebs are statements about professions and works. Match them. "The early bird gets the worm" "God helps those, who help themselves" "Live and Learn" "It takes the character, the never - say - quit spirit to succeed in business"

("Для того, щоб досягти успіху в бізнесі, потрібно характер і вміння не здаватися "" Хто рано встає, тому Бог дає "" Вік  живи - вік учись "" На бога надійся, а сам не зівай ")

Домашнє завдання

At home repeat grammar and vocabulary, writing essay about your future profession.

Виставлення оцінок

 

 

Thanks for the lesson. The lesson is over. Good bye. 

 

 

 

Картинки по запросу english books

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 серпня 2018
Переглядів
2322
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку