ВАСИЛЬ СУХОМЛИНСЬКИЙ. СПІВУЧА ПІР'ЇНКА
Мета: розширити і поглибити знання учнів про творчість В. Сухомлинського; ознайомити їх з твором «Співуча пір'їнка»; спонукати школярів до роздумів щодо змісту твору, жанру;
розвивати творче сприймання й уміння описувати навколишній світ; розвивати уяву, фантазію, зв'язне мовлення учнів;
виховувати кращі риси характеру.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Слайд 1
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою: Гра «Дощик» Слайд 2
Накрапає дощ (тихо).
Дощ пускається сильніше (голосніше).
Злива (голосно).
Дощ слабшає (тихіше).
Дощ припинився (читання припиняється).
Перепілка – гарна птиця, Слайд 3
Та хлоп’ят вона боїться,
Бо хлоп’ята беруть гілку
І лякають перепілку.
Не потрібно так лякать,
В неї п’ять перепелят
Поясніть, чому саме голосом ми виділили рядки? Чого досягнули таким читанням?
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
— Робота в групах. Гра «Дуель» Читання одного з вірші (який сподобався) з рубрики «Із сміхом треба бути обережним»
— Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики «Чи уважно ти читав?». Оцінюють відповіді одне одного.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Згадайте, хто з письменників написав «Казки школи під голубим небом» та пропонував проводити уроки серед природи? Слайд 4
— Які твори цього автора ми вже читали?
— Чого вони нас навчили? Передивіться кадри з фільму про Василя Сухомлинського. Слайд 5
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Самостійне мовчазне читання вступної статті
— Про що йшлося в розділах «Я хочу сказати своє слово» та «Візьму перо і спробую»?
— Чи знаєте ви свої здібності? Чи розвиваєте Ви їх і належно цінуєте?
2. Опрацювання твору Василя Сухомлинського «Співуча пір'їнка» Слайд 6
1) Передбачення: Як ви вважаєте, про що або про кого буде текст?
Який жанр цього твору? Чому ви так вирішили?
Запишіть свої передбачення у зошит (листочок)
2) Самостійне читання твору учнями.
Чи сподобався вам текст?
Чи правильно визначено жанр твору?
Які почуття виникли під час читання ?
Чи справдились ваші передбачення?
Про яку пташку розповідається?
Чи чули ви колись про такого дивовижного птаха?
(Демонстрування малюнка, на якому зображено стрепета.) Слайд 7
— Стрепет належить до родини дроф. Це великий птах із сильними довгими ногами, короткими кігтями, щоб краще було ходити і бігати у степах з високою та густою травою. Коричнево-сіре забарвлення допомагає ховатися від ворогів. А з голосом цій пташці не поталанило. Вона може лише шипіти.
3) Словникова робота. Слайд 8
Читання слів «буксиром» за вчителем
Свист струни
стрепет пір’їнка
звучання найтоншої
висувається дивовижний
Доберіть синоніми до слова дивовижний (чудовий, прекрасний, прегарний, чарівний).
Якими словами ви хотіли б доповнити словничок?
4) Робота в парах. (читання дітьми по черзі по абзацах)
Підготовка до виразного читання.
У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?
Які слова виділите при читанні?
Де зробите паузи?
5) Виразне читання твору учнями.
6) Фізкультхвилинка. Слайд 9
7) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання. Слайд 10
— Як автор пише про Стрепета?
— Що він має у своєму крилі?
— Чим особлива пір’їнка?
— Із чим порівнюється його спів? Прочитайте.
— Який з абзаців зацікавив вас більше? Чому?
— Яке лихо трапилось у Стрепета?
— Куди впала пір’їнка?
— Хто знайшов пір’їнку?
— Що Сергійко зробив із пір’їнкою?
— Про що попросив його Стрепет?
— Як ви розумієте слова чоловіка?
8) Гра «Розвідники».
— Скільки разів у творі автор ужив слово Сергійко (3)? Стрепет (8)?
— Доберіть спільнокореневі слова до слова спів. (Співає, співуча, заспівати, співак)
9) Гра «Голосування долоньками».
Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо речення правильне, то плескають у долоньки права шеренга, неправильне — плескає у долоньки ліва шеренга та називає правильну відповідь.
10) Робота в групах. Гра «Віднови і поясни». Слайд 11
— Багато прислів’їв, приказок і висловів з творів В. Сухомлинського стали крилатими.
Відновіть та поясніть їх значення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ Слайд 12
— З яким твором ознайомилися на уроці?
— Хто його автор?
— Яка головна думка твору?
— Який висновок зробили для себе після сьогоднішнього уроку?
— Що нового дізналися про пташиний світ?
Монету введено в обіг 26 квітня 2013 року. Вона належить до серії «Флора і фауна».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати казку (с. 174-175), детальний переказ тієї частини казки, яка більше сподобалась.