Тема. Ділення звичайних дробів
Мета: домогтися засвоєння учнями алгоритму ділення дробів; формування вміння замінювати ділення дробів множенням; відпрацювати навички роботи із дробовими виразами (знаходження добутку дробів; скорочення дробових виразів вигляду ; перетворення неправильних дробів у мішане число).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
; ; ; ; ; .
; ; ; .
3a = b, 3a = , 3a = 3b, а = b?
□ = 1; х□ = х; х□ = х.
II. Засвоєння нових знань
Задача 1. Площа прямокутника м2 Довжина однієї сторони м. Знайдіть довжину другої сторони
Задача 2. За кг сухариків заплатили грн Скільки коштує 1 кг сухариків?
Задача 3. З якою швидкістю повинен рухатися трактор, щоб пройти 15 км за год?
Зрозуміло, що для розв'язування всіх наведених задач потрібно виконати ділення звичайних дробів
У будь-якому разі правило ділення звичайних дробів виводиться на інтуїтивному рівні, тому спосіб викладення цього питання вчитель може обирати на свій розсуд, спираючись на математичну підготовку класу і на свої уподобання
Один із варіантів міркувань
Щоб розв'язати задачу 1, можна позначити шукану сторону за х (м) і скласти рівняння .
Оскільки ми не знаємо правила ділення звичайних дробів, спробуємо знайти х іншою дією . Домножимо обидві частини рівняння на дріб, обернений до . Маємо , тобто , або . Отже, з одного боку, з рівняння випливає , а з іншого, .
Висновок .
Отже, щоб достатньо (формулюємо правила і робимо стислі записи в зошит)
|
Конспект 19 |
Ділення звичайних дробів |
|
Правило , — дріб, обернений до . |
Приклади 1) , 2) , 3) . |
III. Закріплення знань. Формування вмінь
На третьому уроці теми бажано акцентувати увагу на формуванні сталих умінь правильно замінювати ділення звичайних дробів множенням діленого на дріб, обернений до дільника Тому бажано вимагати від учнів свідомого виконання цієї дії — спиратися на відповідне правило
І рівень
Усні вправи
ІІ рівень
Письмові вправи
а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) ; ж) .
Перетворіть звичайний дріб у десятковий, а потім обчисліть:
а) ; б) ; в) .
Задача 1. Площа прямокутника м2. Знайдіть периметр прямокутника, якщо його ширина м.
Задача 2. Виконайте дії:
а) ; б) ; в) ; г) .
Задача 3 (логічна). Знайдіть пропущене число або букву, або слово, або рисунок:
а) |
|
|
|
|
в) |
Д |
Г |
1 |
|
|
Д |
В |
2 |
||||
|
|
|
|
|
|
|
? |
IV. Підсумок уроку
Подайте у вигляді дробу частки: ; ; .
V. Домашнє завдання