Розробка уроку з української мови для 5 класу за темою"Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина"

Про матеріал

Матеріал уроку ознайомить учнів із другорядними членами речення; навчить визначати їх у реченні; сформує вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками;розвиває вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховувує інтерес до української мови, традицій українського народу

Перегляд файлу

Конспект уроку з української мови для 5 класу

Тема уроку. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина.

Мета уроку: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; 

Виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу

Обладнання: підручник, картки для індивідуальної роботи, презентація до уроку, малюнки осені, музичні композиції

 

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу ( перевірка готовності, з′ясування емоційного стану учнів)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Перевірка дом.завдання    ( учні зачитують речення за метою висловлювання)
  • Запис до зошитів числа та класної роботи

1. Робота з  індивідуальними  картками

Картка 1
1.Визначити головні  члени речення.                        
Я хочу завжди пишатися своєюУкраїною.
 

Картка 2

2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Купатися в озері , співати й танцювати,   я  люблю,   весела дівчинка
 

Картка 3
1.Визначити головні члени речення.  
Я буду вмілим майстром.


Картка4
2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Добре зрозуміла, гарна насмішка, зібратися разом,  над берегом                    

 

2. Лінгвістична гра «Голосую»          Слайд № 1
( на запитання вчителя «так» чи «ні»  учні відповідають оплесками в долоні: так –  повинні плеснути в долоні 1 раз, а  якщо ні – то 2 рази. )
1.Граматична основа реченння – підмет і присудок? (так)
2.Дівчинка і хлопчик – це словосполучення? (ні)
3.Хороша дівчинка –  головне слово хороша? (ні)
4.Я займаюся спортом –односкладне речення? (ні)
5.Як я люблю вчитися!!!Окличне речення? (так)
6.За емоційним забарвленням є розповідні,питальні,спонукальні речення? (ні)
7.Підмет може бути неозначеною формою дієслова?  (так)
8.Тире ставиться? ,якщо підмет і присудок виражені іменниками (так)
9.Поширене словосполучення –словосполучення ,щомає більше ніж 2 слова (так)
3. Пояснювальний диктант. (робота біля дошки)
Підкреслити граматичну основу речень.

Подув осінній вітер. Пішли холодні дощі. Тепер сонечко надовго ховається від нас за хмарами. А коли виходить , то гріє слабенько.


IIІ.  МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

  1.                Вступне слово вчителя.(звучить тиха осіння мелодія) Природа завжди дивує нас своєю винахідливістю, несподіванками, сюрпризами. Кожна пора року по- своєму прекрасна.  Зараз осінь.  Скажіть, у чому особливість осені?  А які зміни в природі  відбуваються взимку? Чим здивує нас весна? Які радощі подарує літо?( розгляд малюнків осені)

2 . Прочитайте речення. Визначте підмет і присудок. Слайд №2

 1.Прийшла осінь.
-Яка граматична основа речення? Це  непоширене речення
          2. Прийшла осінь золота (поширене,бо є крім підмета і присудка інші члени речення)
Поставте запитання до слова золота (яка?)
           3.Я милуюся природою восени. 
Милуюся  ( чим?) природою
Милуюся ( коли ?) восени

Чим перше речення відрізняється від другого та третього?

3. Слово вчителя. Отже, сьогодні ми вивчимо  другорядні члени речення, дізнаємося, на які питання вони відповідають, як називаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.

Тема нашого уроку: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».

Запишіть у зошити: Слайд №3

 

Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина

IV.Вивчення нового матеріалу

  • Міні - лекція.

Члени речення ,які доповнюють головні члени речення, називаються другорядними членами речення. До другорядних членів речення ставимо різні запитання. Другорядні члени речення поділяються на додатки, означення та обставини. Вони пояснюють головні і другорядні члени речення.

  Щоб правильно визначити другорядні члени речення, питання до них слід ставити спочатку від головних членів, а потім від відомих другорядних. Розглянемо таблицю. Слайд №4

А у вас на партах також є така таблиця, у разі допомоги звертайтеся до неї

V.Фізкультхвилинка  ( звучить тиха музика, учнів виконують рухи за словами вчителя)

А тепер відкрийте підручник на  ст. 56, прочитайте правило.

         Вправа 133 (письмово)

 ● Бесіда за запитаннями.

1. Що означає додаток?  (предмет)

2. На які запитання відповідає додаток?

3. Якою лінією підкреслюємо додаток?

   ● Слово вчителя.   Продовжуємо вивчати другорядні члени. Наступний член речення – означення  на  ст. 57. Прочитайте правило.

1.Що означає  другорядний член речення означення?

2. На які питання відповідає?

3. Як підкреслюємо в реченні?

       Вправа 136 (письмово)

    Відкрийте підручник на  ст. 57. Прочитайте правило.

1. Що означає  другорядний член обставина?

2. На які питання відповідає?

3. Як підкреслюємо в реченні?

       Вправа 139  ( колективно письмово)

 Прочитайте текст .

Колективна роботаСлайд №5

До виділених слів поставте запитання. Що означають ці  слова? Якими другорядними членами вони є? (усно) 

Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.

Зробіть синтаксичний розбір речення. Слайд №6

Калина завжди була рослинним символом нашої країни.

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 Непоширені  речення поширте другорядними членами. Поширені  речення запишіть. Слайд №7

Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.

Ігрова хвилинка

 Прослухайте  речення. У кожному з них — один другорядний член. Якщо це додаток, виплескаєте в долоні один раз, якщо означення — два, якщо обставина — три рази.

     1.  Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте.

  1. Де срібліє вербиця — там здорова водиця.
  2. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається.
  3. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.

 Інтерактивна вправа «Люстерко».  Завдання виконується в парі. (Письмово і 2 учні пояснюють) Слайд №8

З поданими  групами слів складіть речення за схемами (підмети позначені в дужках). У складених вами реченнях визначте всі члени, підкресліть їх.

VІІ. Підсумок уроку.

  1. Які другорядні члени ми вивчили?
  2. На які питання вони відповідають?
  3. Як підкреслюються в реченні?

Лінгвістична гра «Склади схему»   Слайд№9

На слайді ви бачите речення .  Накресліть схеми цих речень.

Блідий місяць над Дніпром сплив. Мерехтить роса навколо на жовтій траві.

Слово вчителя . Сьогодні ми з вами переконалися, якою багатою, милозвучною і барвистою є наша рідна українська мова. Всі ми живемо в Україні, пишаємося нею і сподіваємося на щасливе майбутнє. Де б ми не подорожували, але завжди повертаємося  додому, у рідну Україну.(пісня  про Україну «Мій рідний край»)

IХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ   Слайд №10

§13 ,  вивчити правила, виконати вправу 142


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Картка 1
1.Визначити головні  члени речення.                        
Я хочу завжди пишатися своєюУкраїною.
 

 

Картка 2

2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Купатися в озері , співати й танцювати,   я  люблю,   весела дівчинка
 

 

Картка 3
1.Визначити головні члени речення.  
Я буду вмілим майстром.

 


Картка4
2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Добре зрозуміла, гарна насмішка, зібратися разом,  над берегом                    

 

docx
Додано
13 березня 2018
Переглядів
16906
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку