Розробка уроку з укр.мови "Основа слова". 3 клас. Учитель Куплевацька Світлана Вікторівна
Запропонована розробка детально розкриває методику активізації пізнавальної діяльності учнів засобами диференціації та ІКТ. Даний досвід презентує матеріал, який дозволяє створити умови для саморозвитку і самовираження учнів, розвивати навички самостійної роботи школярів, співпрацювати і взаємодіяти у парі, групі, що призводить до кращого розкриття індивідуальності дітей, робить навчальний процес більш творчим та результативним.
Управління освіти Бахмутської міської ради
Соледарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №13
з поглибленим вивченням англійської мови
РОЗРОБКА УРОКУ
з української мови
за темою «Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс»
для 3 класу (з українською мовою навчання)
із застосуванням засобів диференціації та ІКТ
Підготувала
вчитель початкових класів
Соледарської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №13 з поглибленим
вивченням англійської мови
Куплевацька Світлана Вікторівна
2016
Урок №2
Тема уроку: Основа слова. Частини основи: корінь, префікс, суфікс
Мета уроку: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; формувати уміння вчитися, інформаційно-комунікативну, соціальну компетентності; збагачувати словниковий запас, розвивати мовлення школярів; вміння аналізувати, узагальнювати, зіставляти; виховувати любов до української мови, любов до природи.
Обладнання: мультимедійні засоби (проектор, ноутбук, презентація (додаток до уроку №2), ППЗ «Українська мова. 3 клас», урок №11), предметні малюнки, підставки для карток, набір кольорових карток, планшети, маркери, ілюстрації, картки.
Тип уроку: формування знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 51, впр. 109)
— Назвіть у тексті прийменники.
— Які закінчення у виділених словах?
2. Словникова робота
Гра «Збери словечко»
ця ву ли ван ди ля не ді по ка мил
(Вулиця, диван, неділя, помилка)
3. Гра «За питаннями»
— Змініть слова за питаннями, позначте закінчення.
Підводний Курочка
який? хто?
якого? кого?
якому? кому?
яким? ким?
— Що при цьому змінюється у слові?
4. Каліграфічна хвилинка (слайд №2)
Б б Бб Ба бі бе бр тб зб
Бібліотека бабуся банкір
Бажання трудитися — то найдорожча знахідка.
— Визначте закінчення у словах бібліотека, бабуся, банкір.
III. Повідомлення теми і мети уроку (слайд №1), (ППЗ 1)
— Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати слово, виділяючи в ньому закінчення. Але звертатимемо увагу не тільки на нього, а й на ту частину слова, яка залишається без закінчення. (слайд №3)
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Пояснення нового матеріалу (ППЗ 2)
2. Робота над віршем (с. 52, впр. 110)
— Прочитайте вірш.
— Що полив дощик?
— Прочитайте підкреслені слова. Позначте закінчення в них.
— Назвіть частину слова без закінчення. Позначте її так : . Ви назвали й позначили основу слова.
— Запам’ятайте! Частина слова без закінчення називається основою.
Основу позначають так: . Основа слова складається з таких частин: префікс, корінь, суфікс.
— Знаючи закінчення, ми зможемо визначити основу слова. За основою ми пізнаємо саме слово, його значення.
— Спробуйте відгадати слова за такими частинами;
-а (учні роблять різні припущення);
-ий; -ій (аналогічно).
— А яке слово ви впізнаєте, коли я скажу земл-? (Земля) яблуньк-?
(Яблунька) смачн-? (Смачний, смачна, смачні)
— Отже, що несе в собі основа? (Значення самого слова.)
2. Ознайомлення з алгоритмом визначення основи
— Чи помітили ви певний порядок при визначенні основи?
— Він називається алгоритмом. З чого ж ми починаємо?
Алгоритм визначення основи
І етап
3. Первинне закріплення – вправа «Визнач основу й закінчення» (ППЗ 3). Визначення варіантів
4. Фізкультхвилинка (ППЗ 4)
V. Закріплення та узагальнення отриманих знань
1. Диференційовані завдання
ІІ етап
Середній рівень (колективно з учителем) - робота над текстом (с. 52, впр.111)
— Прочитайте текст. Визначте його тему.
— Визначте частини тексту. Прочитайте зачин, основну частину, кінцівку.
Доберіть заголовок.
— Які недоліки є у тексті?
— Перекажіть текст, уникаючи повторів.
— Відгадайте загадку.
Є його частина змінна,
То є й та, що не зникає.
Як її ми називаєм? (Основа) (слайд №5)
Достатній рівень (самостійно з мірою допомоги) – позначення основи, закінчення у словах (слайд №6)
— Випишіть із тексту окремо споріднені слова до слова море і форми слова морський. Позначте в них основу та закінчення.
Море — моряків, морська, приморський.
Морський — морська, морські, морських, морською.
Словникова робота
Минулий — час, який минув.
Високий рівень (самостійно) – вправа «Розподіли на групи» (ППЗ 6)
Перевірка всіх завдань
2. Динамічна пауза «Два притопи» (ППЗ 5)
ІІІ етап
3. Спільне завдання. Самостійна робота (за картками) на планшетах
1 варіант (Слайд №7)
2 варіант (Слайд №8)
— Запишіть подані слова, вставивши закінчення, позначивши їх та основу.
VІ. Підсумок уроку (слайд №9, 10, 11)
1. Метод «Незакінчене речення»
— Основа слова – це ... (частина слова без закінчення).
— Щоб визначити основу, необхідно ... .
— Основа несе в собі ... (значення самого слова).
— Цікаво знати, що слово основа колись мало значення «головні, повздовжні нитки у тканині». Пізніше воно почало означати опору певної будівлі, найважливіші положення певної науки, частину слова, що виражає основне значення.
2. Тестові завдання (ППЗ 7, 8, 9)
VІІ. Домашнє завдання (Слайд №12)
С. 53, впр. 113.