Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: «Звуки [з], [з'], буква Зз»

Про матеріал

Розробка уроку з української мови для 1 класу на тему: "Звуки [з], [з′], буква Зз. Робота з фразеологізмами (без уживання терміна). Заучування скоромовки“.

Метою уроку є: ознайомити учнів зі звуками [з], [з'], буквою , що позначає їх на письмі; вчити правильно артикулювати звуки [з], [з'], читати склади, слова, речення з буквою «зе»; ознайомити учнів з фразеологізмами; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів.

Містить роботу за підручником М.С. Вашуленко, Н.Ф. Скрипченко.

Перегляд файлу

Українська мова

Тема: Звуки [з], [з′], буква Зз. Робота з фразеологізмами (без уживання терміна). Заучування скоромовки

Мета: ознайомити учнів зі звуками [з], [з’], буквою , що позначає їх на письмі; вчити правильно артикулювати звуки [з], [з’], читати склади, слова, речення з буквою «зе»; ознайомити учнів з фразеологізмами; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

Обладнання: таблиця з друкованими великою та малою буквами з; предметні малюнки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

А тепер, сідайте, діти.

Домовляймось — не шуміти,

Руку гарно піднімати,

Чітко, в лад відповідати,

На уроці не дрімати,

Краще знання здобувати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Мовна розминка. Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.

Ми носили воду в ситі,

Та дерева не политі.

Воду в ситі не носити,

Саду ситом не полити.

2. Веселі читалочки

Да, до, ду, де, ді.

Добре раку у воді.

Ді, де, ду, до, да.

Тепла у ставку вода.

3. Гра «Ланцюжки»

— Склади читайте, слова складайте.

Зробіть звуковий аналіз слова диво, вода.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новими звуками та буквою, що їх позначає, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого. Ми навчатимемося читати з цією літерою слова, текст, скоромовку.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Виділення найчастіше вживаного нового звука

Бачила Зіна, як зірка упала,

Зразу бажання вона загадала:

«Взимку на землю хай випаде сніг,

Зіна хай буде завзятіша всіх,

Хай її до зоосаду

Залюбки батьки ведуть,

Хай зефіру й мармеладу

Завтра зранку їй дадуть».

Багатозначність слова: зірка — небесне тіло; морська тварина; видатний артист.

— Які звуки найчастіше зустрічаються у вірші? ([з], [з’])

2. Словникова робота

Завзятіша — енергійна, наполеглива у досягненні чого-небудь.

Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.

Залюбки — охоче, із задоволенням.

3. Робота над загадками

В синім небі світлячки

Світять нам щоночі.

Як їх звати? (Зірочки)

Не сидить вона без діла, дуже любить колір білий:

Землю посипа сніжком, наче білим порошком. (Зима)

— Назвіть послідовно всі звуки у словах зима і зірочки. Побудуйте звукову модель цих слів. Назвіть перший звук у цих словах. ([з], [з’])

4. Артикуляція звуків. Віднесення їх до приголосних

— Вимовте кожен із цих звуків [з], [з’] по черзі і поясніть, як вони ви­мовляються. (Звук [з] — кінчик язика упирається біля коренів нижніх зубів і язик трохи прогинається вгору, а верхні і нижні зуби при цьому зближають­ся. Звук [з’] — при вимові цього звука більш напружена середня частина язи­ка, а губи розтягуються. Струмінь повітря в обох випадках виходить із голо­сом і натрапляє на перешкоду — зуби.) Отже, звуки [з], [з’] — приголосні, які вимовляються дзвінко.

— Пригадайте, які звуки вимовляються так само, але без голосу, тільки з шумом — глухо. ([с], [с’]).

Гра «Луна»

Учні повторюють за вчителем: за — са, зу — су, зе — се, зі — сі, зи — си, зо — со.

5. Виділення слів зі звуками [з], [з]

— Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з] — два оплески.

Зима морозяна на дворі,

Замети білі на землі.

Зоріють в небі ясні зорі.

Заснули зайчики малі.

6. Гра «Укажи місце звуків [з], [з’] у словах»

— Виділіть звуки [з], [з’] і вкажіть їх місце у поданих словах: земля, бере­зень, зерно, зілля, азбука, візерунок, віз, гарбуз, гімназія.

7. Гра «Хто більше?»

Добирання слів зі звуками [з], [з] у різних позиціях.

8. Ознайомлення з буквою з («зе»)

— Звуки [з] [з’] позначаються на письмі буквою «зе».

 На що схожа буква «зе»?

Збоку, знизу і згори схожа «зе» на цифру «три».

Є три зуби в букви «зе», ними все вона гризе.

9. Утворення та читання складів

10. Читання слів. Вправа «Пеньок»


Коза

Коза

Коса

Коза

Коса

Зірка

Дірка

Зірка

Зірка

Дірка

Двір

Звір

Двір

Двір

Звір


Фізкультхвилинка

Трішки ми попрацювали,

Сили наші підупали.

Треба нам би відпочити —

Свої сили відновити.

Руки вгору, руки в боки,

І ще декілька підскоків.

Руки вгору, руки вниз —

До навчання знов берись.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота за Букварем (с. 70–71)

1) Аналіз звуко-складових моделей слів морозиво, ковзани

2) Читання складів, поданих аналітико-синтетичним способом

3) Читання складів та слів на зіставлення звукових значень букв з «зе» і с «ес»

«Зе» позначає [з] і [з],

Вони такі дзвінкі!

Є схожі звуки: [с] і [с] —

Це пари їх глухі.

Знайдіть їх у кози й коси

І порівняйте голоси.

4) Читання колонки слів

• Хором;

• «ланцюжком».

5) Робота над текстом «Весела зима» (с. 71)

а) Читання тексту вчителем

— Що залив тато коло дому?

б) Словникова робота

Коло (дому) — близько, поруч (з домом).

Замурував (у лід) — покрив льодом.

Ковзанка — місце для катання на ковзанах.

в) Напівголосне читання тексту учнями

г) Вибіркове читання

— Чим прикрасив мороз вікна? (Мороз прикрасив вікна візерунками.)

— Що зробив мороз з ріками, озерами і ставками? (Замурував їх у лід.)

— Що зробив тато? (Тато залив коло дому ковзанку.)

— Хто посадив Зіну на сани? (Зіну посадив на сани Дмитрик.)

— Якою зобразив автор зиму? (Морозною, але веселою.)

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

д) Робота над виразністю

— Знайдіть у тексті окличні речення.

— З якою інтонацією їх треба читати?

6) Робота над фразеологізмами

— Як ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»? (Варіанти відповідей дітей.)

Не водити за носа. (Не обманювати)

Не задирати носа. (Не зазнаватися)

Не показувати носа. (Не з’являтися, не виходити)

— Як можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)

— Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді дітей.)

7) Заучування напам’ять скоромовки

Мороз Мороза водив за носа.

VІ. Підведення підсумків уроку

— З якою буквою ви ознайомилися?

— Які звуки вона може позначати на письмі?

— Що означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?

— Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з тексту «Весела зима»?

doc
Додано
31 березня 2019
Переглядів
1191
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку