Розробка уроку з української мови у 7 класі з теми « Розряди прислівників. Узагальнення й систематизація»
Розробка уроку з української мови у 7 класі з теми «Розряди прислівників. Узагальнення й систематизація» містить матеріал, який допоможе:
перевірити та поглибити свої знання з теми «Прислівник»;
працювати в парі;
розвивати комунікативні та соціокультурні компетентності учнів; інтелектуальні і
пізнавальні здібності;
виховувати інтерес до навчання.
Рекомендований для використання на уроках української мови у 7 класі.
|
|
|
|
|
|
Тема: Розряди прислівників
Мета: поглиблювати знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови; продовжити
знайомство з розрядами прислівників за значенням; формувати загальнопізнавальні
вміння знаходити прислівники в тексті, визначати їх розряд за значенням, добирати прислівники
різні за значенням; виховувати культуру мовлення; за допомогою мовленнєво - комунікативного
дидактичного матеріалу виховувати почуття любові до природи.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія, синтаксис, текст
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1.Повідомлення в науковому стилі про прислівник як самостійну незмінну частину мови.
2. Робота з картками
3. Фронтальне опитування.(слайд № 1)
- Що називається прислівником?
- Якими членами речення може виступати прислівник?
- Які ви знаєте розряди прислівників? (слайд № 2,3)
ІІІ. Ознайомлення семикласників з темою, метою й завданнями уроку.
Оголошення епіграфа уроку.
Українська мова- душа української нації!
А в душі і слава, і будучність!
І. Огієнко.
ІV. Виконання системи завдань пізнавального характеру.
1. Завдання для учнів високого та достатнього рівнів (Логічний диктант)
Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками. Указати розряд за значенням.
Одна нога тут, а друга там. Ніс у ніс. До останньої нитки. Голкою ніде ткнути.
Бурмотіти під носа. На одній ноті. Знати як облупленого. На власні очі. З першого слова. Слово по слову. Як сніг на голову.
Завдання для учнів середнього та початкового рівнів
Дописати за наведеним зразком прислівники, які відповідають на поставлені питання.
Працювати( як?) добре, непогано, чесно, охоче, залюбки, добросовісно,
сумлінно.
Виконувати завдання ( як?) говорити ( як?)
вставати( коли?) назбирати ягід( скільки?)
піти( куди?) крикнути( з якої причини?)
2. Прочитати байку Л. Глібова «Лисиця – жалібниця». Виписати з неї прислівники. Визначити розряд за значенням. (слайд № 4)
3. Робота в парах.
Скласти діалог за темами народних приказок:(слайд № 5)
- прийшла весна дуже красна;
- восени і горобець багатий.
4. Міні – вікторина.
Гра «Ланцюжок»
Кожен ряд учнів одержує завдання записати на дошці у стовпчик словосполучення з прислівниками:
учні першого ряду – прислівники способу дії, часу, місця;
учні другого ряду – прислівники міри і ступеня дії, причини, мети. (слайд № 6)
Кросворд «Заповни клітинки» (слайд № 7)
1 |
|
|
А |
|
|
|
2 |
|
|
Н |
|
|
|
3 |
|
|
Т |
|
|
|
4 |
|
|
О |
|
|
|
5 |
|
|
Н |
|
||
6 |
|
|
І |
|
|
|
7 |
|
|
М |
|
|
|
1 |
|
C |
|
|
|
2 |
|
И |
|
|
|
3 |
|
Н |
|
|
|
4 |
|
|
О |
|
|
5 |
|
|
Н |
|
|
6 |
|
|
І |
|
|
7 |
|
М |
|
|
|
V. Узагальнення зробленого на уроці
Ігрове завдання «П’яте зайве»(слайд № 8)
Прочитати й визначити, який прислівник у кожній групі слів є зайвим. Свій вибір
обґрунтувати.
1. Неуважно, спокійно, чудно, уночі, пронизано.
2. Щойно, навесні, день у день, тричі, надворі.
3. Угору, нашвидку, далеко, ліворуч, униз.
4. Спросоння, згарячу, по – дружньому, спересердя, знічев’я.
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання(слайд №9)
1. Записати сім прислів’їв або приказок, у яких уживаються прислівники. Визначити
синтаксичну роль прислівників та їх розряд за значенням.
2. Навести 3 – 4 власні приклади прислівників до кожного розряду за значенням. Записати їх. (Презентація до уроку)