«Природа рідного краю»
Тема: Гриби їстівні та отруйні
Мета: розширити і систематизувати знання учнів про їстівні та отруйні гриби; формувати уявлення про роль грибів у житті рослин і тварин лісу; розширювати світогляд учнів; виховувати екологічну культуру.
Методи: словесні (пояснення); наочні (демонстрація малюнків)
Форма: групова
Тип заняття: засвоєння нових знань
Обладнання: малюнки
Хід заняття:
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
— Які ознаки живої природи мають гриби?
— З яких частин складається шапинковий гриб?
— Як гриби пов’язані з деревами?
— Яке значення мають гриби для лісу? для людей?
2. Тестування
1. Гриби — це:
а) рослини;
б) тварини;
в) представники особливого царства.
2. Які ознаки живих організмів мають гриби?
а) Дихають; б) живляться; в) ростуть;
г) розмножуються; д) вмирають.
3. Гра «Так чи ні?»
- Гриби — живі організми.
- Грибниця міститься в шапинці.
- Гриби розмножуються спорами.
- Мухомор, бліда поганка — отруйні гриби.
- Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.
— Яку будову мають гриби?
— Які вони бувають?
— Як називається підземна частина гриба? (Грибниця)
III. Повідомлення теми і мети заняття
— Сьогодні на занятті ви дізнаєтеся більше про значення грибів у житті людей і природи та навчитеся відрізняти їстівні гриби від отруйних.
IV. Вивчення нового матеріалу
— Пригадайте, які отруйні гриби ви знаєте. Як правильно збирати гриби?
— Людей найбільше цікавлять шапинкові гриби. Але потрібно добре знати, які з них їстівні, а які — отруйні. Візьміть собі за правило: не знаєш гриба — не бери до кошика. Не збирайте гриби поблизу автомобільних трас: там вони накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів.
Гриби мають велике значення в житті людей і природи. Серед шапинкових грибів є їстівні та отруйні.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Практичне завдання
— Виліпіть з пластиліну декілька їстівних та отруйних грибів. Намагайтеся правильно передати їхні істотні ознаки. Найкращі готові вироби можна передати в шкільний кабінет біології.
2. Тестування
1. Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід
зробити?
а) Залишити його на місці;
б) зрізати й узяти із собою;
в) збити ногою.
2. Який гриб найотруйніший?
а) Жовчний гриб;
б) бліда поганка;
в) опеньок несправжній.
3. Що не входить у будову гриба?
а) Шапинка;
б) ніжка;
в) корінь.
(Що є у грибів замість кореня?)
4. З чим (з ким) взаємозв’язані гриби?
а) З людиною;
б) з деревами;
в) з тваринами.
5. Позначте «зайвий» гриб.
а) Підосичник;
б) боровик;
в) мухомор.
6. Як відіб’ється на житті лісу ситуація, якщо раптом зникнуть усі гриби?
а) Це ніяк не відіб’ється на житті лісу;
б) деревам буде легше рости; ліс стане густішим;
в) постраждають дерева і багато лісових тварин.
3. Робота в групах
— Поміркуйте! Діти принесли з лісу ґрунт і висипали його під деревом. Через деякий час вони побачили, що там виріс міцний грибок. Поміркуйте, із чого він виріс.
— Ученим ще не вдалося виростити на грядках білі гриби, рижики, підосичники. Однак відомо, якщо старий гриб дрібно порізати, залити водою і полити цим розчином коріння дерев у молодій лісопосадці, то через 2–3 роки на цьому місці можна буде збирати гриби.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чому грибники мають бути обережними?
— Наведіть приклади їстівних і отруйних грибів.
— Коли гриби приносять користь, а коли — завдають шкоди?
— Яку роль виконують гриби у природі?
— Складіть пам’ятку для грибників.