Розв'язування лінійних рівнянь з однією змінною

Про матеріал
Мета: закріпити знання учнів про властивості рівносильності рівнянь та способи їх застосування для розв'язування лінійних рівнянь з однією змінною; вдосконалити вміння учнів розв'язувати лінійні рівняння з однією змінною з використанням зазначених вище знань.
Перегляд файлу

 

 

Тема. Розв'язування лінійних рівнянь з однією змінною

Мета: закріпити знання учнів про властивості рівносильності рів­нянь та способи їх застосування для розв'язування лінійних рівнянь з однією змінною; вдосконалити вміння учнів розв'язувати лінійні рівняння з однією змінною з використанням зазначених вище знань.

Тип уроку: засвоєння вмінь та навичок.

Хід уроку

I. Організаційний момент

 

II. Перевірка домашнього завдання

Кілька учнів біля дошки розв'язують вправи домашнього завдання (найцікавіші або найскладніші).

Усні вправи

  1. Обчисліть:

а)

б)

  1. Знайдіть таке число, яке кожне з наступних рівнянь перетворить у правиль­ну числову рівність:

а) 7х - 3 = 3х + 17; б) 3(3х - 5) = 8х - 10; в) 8х - 6х = 10.

  1. Використовуючи правильну рівність 5·23 = 2·3+1, складіть рівняння, корінь якого дорівнює: а) 2; б) -3.
  2. * За якої умови правильною нерівність (рівність)?

а) а < ; б) –а < а; в) –а > а; г) –а = а.

 

III. Відпрацювання знань

Під час перевірки домашнього завдання перевіряємо і відтворюємо:

  • означення кореня рівняння (з однією змінною);
  • властивості (рівносильності) рівнянь;
  • схему розв'язування (лінійних) рівнянь з однією змінною;
  • деякі властивості раціональних чисел (протилежні числа).

 

IV. Вдосконалення вмінь

Хоча основна дидактична мета уроку — вдосконалення вмінь і на­вичок розв'язувати лінійні рівняння з однією зміною, автор вважає доречним показати учням, що певна група рівнянь, що не є ліній­ними, може бути зведена до лінійних за певних умов.

Тому, окрім традиційних лінійних рівнянь високого рівня склад­ності, можна запропонувати для розв'язування інші види рівнянь (про­порції з невідомими членами, а також простіші рівняння з параметра­ми).

  1. Розв'яжіть рівняння:

а) 0,5 + 2х = 1,5 + 3х;  б) 7 - 2(х - 4,5) = 6 - 4х;   в) ;

г) ;   д) 11х + 5 = 5х – 12 – 4 – х;  є) (х + 3) = ;

ж) 0,2(х - 1) + 0,5(3х - 9) = - 2; з) 5 – 3(х – 2(х – 2(х – 2))) = 2;

к) (13,4 - у) · 4,3 – 20,05 = 78,05 + 6,7у.

  1. Розв'яжіть рівняння, використовуючи основну властивість про­порції:

а) =; б) =; в) =; г) =.

  1. При яких значеннях (параметра) а:

а) рівняння ах - 4 = 3х має корінь, що дорівнює 8;

б) 6(ах – 1) - а = 2(а + х) – 7 має корінь -1?

 

V. Підсумки уроку
Тестові завдання

  1. Корінь рівняння 5х – 60 – х = 2х:  1) 10; 2) 15; 3) 30; 4) 5.
  2. В якому випадку під час перенесення доданків з лівої частини в праву
    припустилися помилки?

1) 5 – х = 25 – 6х; 6х х = 25 – 5;  б) 3 + 6х = 9 – 3х;  6х + 3х = 9 + 3;

в) 2х – 1 = 1 – 4х; 2х + 4х = 1 + 1;  г) -3х – 10 = 5х – х;  -3х – 5х – х = 10.

  1. Укажіть суму коренів рівнянь 5(10 – 4х) = 50  та -3(2 – х) = -9:
    1) 2,5;  2) 0;  3) -1; 4) 5.
  2. Корінь якого з наведених рівнянь дорівнює 0?

1) 3х – 6 = 6 – 3х; 2) 6 + 3х = 3х – 6; 3) 6х + 3 = 3 – 6х; 4) 3 – 6х = -3 – 6х.

 

VI. Домашнє завдання

  1. Розв'яжіть рівняння: а) 4(3 – 2х) + 24 = 2(3 + 2х);
    б) 0,2 (5у – 2) – 0,3(2у – 1) – 0,9;

в) ;

г) (0,21 – 1,4х) – 1 = (0,36 – 4,5х).

  1. Розв'яжіть рівняння та виконайте перевірку: .
  2. Оксана витратила и магазині 4,8 гри. Скільки грошей витратила Оля,
    якщо відомо, то Оксана витратила:

а) на 0,3 гри більше за Олю;

б) на 0,5 гри менше від Олі;

в) в 2 раз більше за Олю;

г) в 1,5 раза менше від Олі;

д) того, що витратила Оля;

є) того, що витратила Оля;

ж) 25 % того, що витратила Оля;

з) на 35 % більше того, що витратила Оля?

 

doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
26 лютого 2020
Переглядів
557
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку