7клас
Тема. РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ.
ДІЛОВІ ПАПЕРИ. РОЗПИСКА
Мета:
Очікувані результати:
Обладнання: підручник, пам’ятка «Як складати розписку», зразки розписки.
Тип уроку: урок-розвідка.
Хід уроку
І. Організація класу
До нас сьогодні на урок
Прийшов казковий Колобок.
Він хоче з нами тут навчатись
І знань нових-нових набратись.
Щоб добре розучити мову,
Прибув до нас з Зелен-Діброви.
Там Президент у них Їжак,
На різні вигадки мастак.
Тож гостю – шана і хвала,
Та на урок вже нам пора.
Шлях нелегкий, але цікавий.
Готові всі? Тоді до справи.
ІІ. Мотиваційний етап.
Про Президента ми згадали…
Тож він, щоб настрій гарний мали,
Прислав, нам, діти, капелюхи…
Ви оберіть один із них
(під настрій свій)
І одягніть.
*У кожного на парті лежать по шість кольорових капелюхів. Їх потрібно «одягнути» відповідно до настрою.
А капелюхи наші непрості. Отож, кожен колір має своє пояснення.
Білий – інформація.
Жовтий – логічний позитив.
Чорний - критика.
Червоний – почуття та інтуїція.
Зелений – креативність.
Синій – організація процесу.
Отож, я сподіваюсь, що сьогодні на уроці буде і креативність, і логічний позитив, і почуття, і критичні зауваження.
ІІІ. Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку.
Та що в руках у Колобка?
Якась бумага? Та яка?
На ній печатка, іще знак…
(щось написав, мабуть, Їжак)
(розгортають сувій, на якому написано:)
Учитель.
Що ж , діти, ми з вами щойно прочитали Указ Президента Їжака.
Прокоментуйте Указ Президента.
На вашу думку, про що піде мова на уроці?
(відповіді дітей)
А що ж таке документ?
(Документ – основний вид ділових паперів, який має чітку побудову, оформлений належним чином, і вміщує достовірну інформацію)
А які папери ми називаємо діловими?
Дмитро Білоус, відомий український поет, відповідь на моє запитання дає такими віршованими рядками:
Ділові папери
Знай, папери в житті – не химери
і не плід канцелярій нудних:
ділові необхідні папери
у стосунках людей ділових.
То чи тільки діловим людям знадобляться ділові папери?
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Учитель.
Діти, ось настав момент:
Слід впізнати документ.
Колобок дає завдання –
Й починаємо змагання.
Послухайте фрагменти документів. Запишіть їх назви.
Шановні краснопілчани!
9 березня 2016 року о 15.00 в сільському Будинку культури відбудеться літературно-музичний вечір, присвячений 202-ій річниці з дня народження Тараса Шевченка.
Участь у вечорі беруть: творчі колективи Будинку культури, учительський вокальний ансамбль «Жіноча доля». Запрошуємо усіх бажаючих.
Вхід вільний.
Адміністрація Будинку культури
Доброго дня, Олено Сергіївно!
Уже минуло більше місяця з дня нашої останньої зустрічі, тому я вирішила написати Вам кілька слів.
Прошу звільнити мене від занять 17 травня 2016 року у зв’язку із участю в обласних змаганнях з легкої атлетики.
Які ще види документів офіційно-ділового стилю вам відомі?
Які особливості має офіційно-діловий стиль? (робота зі схемою)
Офіційно – діловий стиль
Учитель.
Молодці, учні, ви впорались із завданням.
Колобку все не сидиться:
Ось «підсунув» нам таблицю,
Щоб заповнили її, -
Жанри вам відомі, не нові.
Заповніть таблицю, розподіливши жанри мовлення за належністю їх до стилів.
Публіцистичний стиль |
Офіційно-діловий стиль |
Художній стиль |
|
|
|
Легенда, наказ, спогади, протокол, стаття, повість, оголошення, заява, новела, інтерв’ю, план роботи, замітка, оповідання, розписка.
Учитель.
І знову ви мене порадували, чудовий результат! Але наш Колобок просить допомогти йому.
Я була впевнена у тому, що ви бездоганно впораєтесь із завданням.
Зараз – хвилину мудрих думок
Нам пропонує наш гість Колобок.
Будем теорію ми розбирати,
Щоб далі розписку, як слід, всім складати.
У яких випадках складається розписка?
Для кого вона складається? У кого зберігається?
Чи може розписку скласти посередник – третя особа?
Чи може розписка бути дійсною без особистого підпису того, хто її складає?
(учитель може роздрукувати на кожну парту пам’ятку)
Дослідіть, який із них належить до службових документів, а який до приватних. Доведіть думку.
Текст №1
Розписка
Я, Стельмащук Аліна Миколаївна, отримала від Кравця Максима Сергійовича 250 (двісті п’ятдесят) гривень.
Зобов’язуюсь повернути цю суму до 10 липня 2017 р.
Домашня адреса: вул. Лісова, буд. 31, кв. 8, м. Полтава. 78025.
Паспорт серії МА № 630085, виданий Київським РВ УМВС України в Полтавській області 24 листопада 1998 р.
Дата Підпис
Підпис Стельмащук А. М. . засвідчую:
Посада Підпис
_____________________________________________________________________________
Текст №2
РОЗПИСКА
Я, завідувач музеєм історії СЗШ І-ІІІ ступенів с. Краснопілка Косенко Ніна Яківна, одержала від учителя інформатики Косенка Віталія Яковича комплект мультимедійного обладнання (комп’ютер, проектор, екран) 5 січня 2016 року для проведення на базі музею презентації творчих проектів учнів.
Зобов’язуюсь це обладнання повернути 10 лютого 2016 року з 14.00 до 15.30.
Підстава: наказ директора школи від 04.01.16 № 124.
Дата Підпис ________________________________________________________________
Текст №3
Розписка
Я, директор школи села Веселий Кут,
Іван Васильович Карабут,
одержав від Майсківської Тамари
відповідні товари шкільні:
дитячі санчата (одні),
бутси і кеди (чотири пари),
шахи, фляги, транспортири (по чотири).
(Підпис)
Д. Білоус
__________________________________________________________________
Щоб розвиватися постійно,
Слід працювати самостійно.
Складіть розписку за зразком –
І подружіться з Колобком.
1 група.
Ви узяли в учителя біології мікроскоп для проведення дослідів у домашніх умовах.
2 група.
Ви( староста класу) отримали в учителя фізичної культури спортивний інвентар для проведення змагань між учнями 7-х класів.
3 група.
Ви отримали в кабінеті української мови словники для підготовки до ІІ етапу Міжнародного конкурсу з української мови.
Зразок.
У тексті ділового паперу зустрічаються помилки. – У тексті ділового папера трапляються помилки.
Ця пропозиція дійсно заслуговує уваги.
Більша половина учнів нашого класу підписалася на цей журнал.
Ми готуємося до вечора в честь ювілею видатного письменника і поета.
V. Рефлексія
Я дізнався ...
Я навчився ...
Я зрозумів, що можу ...
Мені сподобалося ...
Для мене стало новим ...
Мене здивувало ...
У мене вийшло ...
VІ. Підсумок уроку
Учитель.
Чимало справ було цікавих,
Урок так швидко пролетів.
Мені потрібно повертатись
Додому. Президент велів.
Та маю справу ще цікаву:
слід учням виставити бали,
за їх роботу гарну й плідну
отримають і бали гідні.
Вам вдячний, діти, за урок.
Ваш друг й товариш.
Колобок.
Частина учнів — комерсанти, бізнесмени, керівники банків тощо. Решта — особи, які наймаються до них на роботу.
За умовами умовами найму треба відповісти на запитання співбесіди:
1. Що таке документ?
2. Що таке розписка?
3. Які бувають розписки?
4. Що обов’язково необхідно зазначити в розписці?
VІІ. Домашнє завдання
Продовжити розпочату на уроці роботу над складанням розписок: оформити дві розписки (одну — приватну, іншу — службову).