Сценарій та Презентація "Математика в професії кухаря"

Про матеріал
Позакласний захід для учнів 9 - 11 класів має профорієнтаційний напрямок, розвиває пізнавальний інтерес , сприяє підготовці до ЗНО. Зібрано прикладні задачі, які доводять необхідність учнів вивчати математику.
Перегляд файлу

Позакласний захід у 10 класі.

Тема: « Математика в професії кухаря»

Мета: повторити та систематизувати знання учнів з основних тем «Відсотки», «Дроби та співвідношення», «Геометричні фігури» математики, необхідних кухарю у своїй роботі, показати прикладну спрямованість математики,  стимулювати пізнавальну та творчу активність учнів; розвивати в учнів пізнавальний інтерес до математики та майбутніх професій, бажання учнів пізнавати нове, прищеплювати навички  та уміння працювати в команді. Сприяти підготовці до ЗНО.

 

Обладнання: ватман, набор картинок, презентація, картопля, терези, аркуші для обчислень, маркери.

                              Хід заняття.

                                               «Не достатньо знати, необхідно також

                                                 застосовувати»

                                                                      Анатоль Франс.

І. Вступне слово вчителя.

Протягом життя людина розв’язує найрізноманітніші задачі. Скільки треба заробити грошей, щоб придбати житло? Скільки цегли потрібно на будинок? Чи вигідно брати кредит та під які відсотки?

Математика допомагає людині вирішувати проблеми та робить життя набагато зручнішим. Незабаром ви будете обирати собі професію, першим кроком буде здача ЗНО.

Головне завдання математики полягає в тому, щоб дати учням не лише знання з програмового матеріалу, а й вміння застосувати їх у професійній діяльності.

Професійна спрямованість уроків математики полягає в тому, щоб учні на практиці змогли використовувати знання, набуті на уроках математики. Теоретичні і практичні положення математики знаходять широке застосування в обраній учнями професії. Практична діяльність людини привела до поглиблення знань про форми фігур, площі, об’єми і т. д., тобто математика бере свій початок із практики.

Кожного дня людина готовить їжу.

        Відео фрагмент « Маша і ведмідь» ( про кашу)

Скажіть, на вашу думку, чи потрібно кухарю знати математику?

Які питання часто можуть виникнути? З якими темами математики ми поєднаємо ці питання? ( відсотки, відношення, пропорція, площі фігур, об’єми тіл тощо) Переходимо до реальної математики!

ІІ. Основна частина.

  1. Діти діляться на групи. Розв’язують різноманітні задачі.

Розминка.

Задача. Про молоду людину, яка не має ніякого життєвого досвіду, кажуть « від горшка два вершка». Яка висота такої людини, якщо висота горщика дорівнює 25 см? ( вершок 4,5 см)( знайти дані за допомогою інтернет)

 

Задача. Про далекоглядну, уважну людину від якої нічого не можливо приховати, кажуть « на три аршини в землю бачить». Як це глибоко? ( аршин – 72 см (16 вершків)).

  1. Тема « Відношення. Пропорція».

Співвідношення крупи та води

Крупа перлова

Крупа гречана

Крупа рисова

       1 : 3

      1 : 2,5

       1 : 3

 

Задача 1. Млинці готують з прісного рідкого тіста при співвідношенні борошна і води 1 : 2,5. Скільки води треба взяти, якщо маємо 3,5 кг борошна? Відповідь 8,75 л.( 1кг =1л для води)

 

Задача 2. Розпушувач тіста власного приготування – сода + лимонна кислота + борошно( крохмаль). Стандартна пропорція соди, лимонної кислоти та борошна 5 : 3 : 12. Маємо пакетик лимонної кислоти 25 г. Скільки треба взяти інших інгрідієнтів, щоб зробити розпушувач. Яку масу розпушувача отримаємо? Відповідь : соди 5*8,3 = 41,5г,

12*8,3 = 99,6г борошна, 41,5+25+99,6=165,1г

 

Задача 3. Приготуємо голубці. На 21,5г відвареного рису треба взяти 63г фаршу. Скільки фаршу треба взяти на 2 кг відвареного рису?

 21,5 г  - 63 г

2000 г  - х г

Відповідь : приблизно 5860 г фаршу.

  1. Тема « Відсотки».

Задача 1. Маса нечищеної цибулі 50 кг, маса після – 43 кг. Знайдіть відсоток відходів і порівняйте з нормою.

(7/50) * 100 % = 14%.  

Норма відходів : цибуля ріпчаста – 16%, зелена – 20%.

Відповідь: в межах норми.

 

Задача 2. Практична робота. Почистити картоплю, попередньо її зваживши. Знайти кількість відходів у грамах. Обчисліть відсоток відходів та порівняйте з нормою( норма на січень – 30 %).

 

  1. Тема « Площа круга» 

Назва «piazza»походить від двох термінів - piazza  та  piatto, що в перекладі означає тарілка й площа.

 

Задача 1. Піца діаметром 30 см коштує стільки, скільки дві піци діаметром 20 см. Що вигідніше купити – одну велику чи дві маленькі піци? (відповідь обгрунтуйте)

 

  1. Тема « Об’єми циліндра та конуса».

Геометричні форми нарізки:

кубики

брусочки

кульки

кружечки

кільця та на півкільця

циліндри

сектор

геометричні форми м’яса

форми для випічки або приготування страв.

 

Задача 1. ( для І групи) Циліндрична форма має діаметр 20 см і висоту 6 см. В неї кладуть 1 л тіста, об’єм якого при випіканні збільшиться у 1,5 рази. Чи не буде тісто вилазити через край?

Відповідь : 1,881>1,5, вилазити не буде.

 

Задача 2.( для ІІ групи) Каструля циліндричної форми

( твірна 50 см, діаметр 40 см). Чи можна приготувати 300 порцій по 200г кип’яченого молока, якщо при кип’ятінні об’єм молока збільшується в 1,2 рази?

Відповідь : 300 * 0,2л = 60л молока

                    60 * 1,2 = 72л – при кип’ятінні

                    3,14*400*50=62,8л об’єм каструлі

                    62,8<72 , не влазить!

 

Задача 3. Визначте об’єм наповнювача для вафельного ріжка конічної форми, діаметр основи верхньої частини якого 6 см, а твірна 15 см?

Скільки наповнювача потрібно для приготування 20 ріжків?

Відповідь : один ріжок – 138, всі – 138*20= 2760 (2,76л)

 

Задача 4.   Розлити 1л фруктового мусу в конічні бокали висотою 9 см і діаметром основи 8 см. Скільки бокалів потрібно?

Відповідь : 1000 /151 =6 шт.

 

ІІІ. Рефлексія. ( колаж )

 

Я переконався…

Мені сподобалось…

Мені не сподобалось…

docx
Додано
6 лютого 2022
Переглядів
576
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку