Сценарій "Зимова казка"

Про матеріал
Сценарій можна використати для позакласної роботи в школі. Матеріал спрямований на вивчення традицій і звичаїв українського народу, сприяє вихованню любові і поваги до своєї родини, до рідного краю.
Перегляд файлу

Зимова казка

Дійові особи:

Мама – сучасна ділова жінка

Тато – сучасний діловий чоловік

Син   учень 6 класу

Дідусь

Бабуся

Дівчата і хлопці (Андріївські вечорниці)

Миколай

2 Ангели

2 зірочки

Колядники

Маланка

(Звучить пісня «Щасливого Різдва» у виконанні Ірини Федишин»)

Сучасна міська квартира. Молода сім’я збирається в гості до батьків у село на Різдвяні свята. Плани молодої господині  зірвано.  Вона незадоволена, чоловік також нервує, Семен, учень-шестикласник також не виявляє особливого зацікавлення до поїздки в село.

Тато. Мар’яно, швидше збираймося, уже вечоріє, а до батьків дорога неблизька.

Мама. Олеже, у мене були інші плани на свята. А ти завжди поспішаєш до своїх батьків. Нічого б не трапилося, якби ми поїхали до них в гості трошки пізніше. Сьогодні у мене фітнес, а я повинна їхати у село, яке мені зовсім не до вподоби.

Тато. Ой, Мар’яно, завжди ти зі своїм фітнесом. Ти маєш прекрасний вигляд, та й фітнес у селі я тобі гарантую. Допоможеш батькам корову подоїти, вечерю зварити, а потім ще й колядувати підемо до найближчих родичів.

Мама. Що? Ти знущаєшся?

Семен  (забігає до кімнати). Що? Знову в село? Не хочу. Там Інтернету немає. Що я там буду робити?

Тато. Не вередуй, Семене. Сьогодні Святвечір. У такий час вся сім’я повинна бути разом, за одним столом. Такий звичай у нашого народу.

Семен. Тату, це все таке старе, нецікаве і не модне. Зараз нові традиції, сучасні. І Коляда ця зовсім не цікава. Не подобається вона мені.

Мама. Семене, не вередуй. Якщо батько щось задумав, то сперечатися немає сенсу.

Тато. Уже пізно, скоро стемніє. А сьогодні Святвечір. Треба поспішати.

(Пакують валізу, збираються і йдуть до машини)

(Звучить музика «А на Різдво», входять ведучі)

Ведучий. Дорогі діти, шановні вчителі, батьки. Ми раді вітати вас на нашому чудовому зимовому  святі.

Ведуча. Україна – наш рідний край славиться великими традиційними святами та обрядами:  Андріївські вечорниці, Миколая, Новий рік , Різдво.  Це свята зимового циклу, які особливо полюбляють українці.

(Звучить музика)

Молода сім’я приїхала до села, вітаються з батьками. Семен абияк привітався з дідусем і з бабусею.

Семен. А дядько Арсен приїде сьогодні до села?

Бабуся. Ні, онучку. Не приїде, на жаль… Поранений Арсен. В госпіталі лежить.

(Пісня «Не таке Різдво»)

Ведучий. У цей нелегкий час, ризикуючи власним життям, українські військові гідно та віддано служать своєму народові, відстоюють право на мирне життя, суверенітет і незалежність нашої держави. Серед бійців чимало і наших земляків, деякі з них, на жаль не повернулися. Тож схилімо голови перед пам’яттю воїнів, які віддали своє життя за нашу благословенну українську землю. Вічна їм слава! Низький уклін сім’ям Героїв.

 (Хвилина мовчання)

Ведуча. У числі воїнів, які загинули у боротьбі з московським агресором, колишні учні нашої школи: …….

Сьогодні ми вшановуємо їхню пам’ять і покладаємо квіти до меморіальних дощок, встановлених на стіні нашої школи.

(Пісня «На дворі нині снігопад»)

Дідусь. Діти, а чого ви стоїте? Гайда до роботи. Ти, стара, з невісткою вечерю готуй, а ми з Олегом підемо по господарству поратися.

Семен відразу вкладається на дивані і намагається «зловити» Інтернет.  Потім чоловіки ідуть поратися по господарству, а жінки готують вечерю. Семен засинає. Йому сниться сон.

Ведучий. Багато в Україні давніх звичаїв та народних свят – світлих і радісних, мудрих і глибоких, але з роками трішки забутих і зневажених. Одні зовсім зникли з побуту, від інших лишилися тільки уламки, треті поступово воскресають з небуття і отримують нове життя. Вони й сьогодні хвилюють нас своєю чарівною силою й красою, як відгомін минулих часів, як перлини найдавнішої творчості наших предків.

Ведуча. Одне з таких свят і було присвячено Долі й припадало на 24 листопада,  Особливо воно шанувалося дівчатами, які намагалися умилостивити Долю замовляннями і за допомогою ворожінь дізнатися, що на них чекає у майбутньому. За традицією на катерининських вечорницях були ігри й гадання-ворожіння, присутніх пригощали пшоняною кашею і варениками з вишнями; віншували з іменинами Катерин, Катериненків, Катеринчуків.

Ведучий. З плином часу свято перетворилося на молодіжну забаву, а з прийняттям християнства було приурочене до дня Святої Катерини, що відзначається як православною церквою, так і католицькою. У цей день кожна дівчина зрізала у садку вишневу гілочку і ставила її у глечик з водою. Якщо гілочка зацвітала до Різдва або Маланки, то це означало, що Доля дає добрий знак і молода пара в майбутньому буде щаслива, а якщо засохне – це погана ознака і дівчина наступного року не вийде заміж.

Ведуча. Хлопці зазвичай постили до вечорниць – це, щоб Доля послала їм гарну, роботящу дружину; перед тим, як вони приходили і всі сідали за святкову вечерю, дівчата ворожили. Ворожіння були різні – брали на березі ставка або річки жменьку піску і роздивлялися: якщо знаходили тріску, то суджений буде тесля, якщо шматок шкіри – швець, заліза – коваль. А якщо траплялася вуглина – це означало хворобу або нещастя. Рахували дрова в оберемку, який дівчина заносила до хати: парна кількість свідчила про швидке парування… Підслуховували під вікнами, про що говорять у хаті, якщо почують слово «йди», то незабаром весілля,а якщо «сиди», то, навпаки, ще довго доведеться дівувати. Усі ці традиційні ворожіння повторювалися впродовж усіх різдвяних святок аж до Водохреща.  

(Український танець )

Ведучий. У кінці ХХ століття стало популярним прадавнє свято Калити – Андрія. Хоч Андрій Первозванний – християнський святий, але в народній традиції обряди і звичаї в день цього святого мають стародавній, дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, ритуальне кусання «калити», заклинання.

Ведуча. На свято Калити, що входить до свят сонячного циклу ворожінь більше, бо в них беруть участь і хлопці і дівчата, а на свято Катерини – лише дівчата, які намагаються вгадати, що їм віщує Доля. Якщо на Катерини дівчата причаровують хлопців, то на Андрія парубки – дівчат.

Ведучий. Пісня  «Нічкою темною».

Сценка ворожіння на Андрія (з шапкою)

Танець з хустками

Сценка «Кусання калити»

Ведуча. Особливо врочисто відзначали свято Миколая  - 6 грудня. Вважалося, що він захисник усіх бідних і знедолених. Та найбільш його пошановували діти, для яких він був почесним охоронцем. Навіть існує легенда, про те, що Микола рятував дітей серед моря.

Ведучий. Традиційно в Україні, особливо у західних областях, до цього дня готувалися обрядові дії, пов’язані зі святим Миколаєм. Діти свято вірили в існування цього доброго захисника і намагалися не гнівити «Миколая, який знає все». Віддавна у школах влаштовують цікаві вистави, де головною дійовою особою є святий Миколай.

Сценка зі святим Миколаєм

Ведуча. Зимовий період дозволяв селянам відволіктися від важкої фізичної праці, тож вільний час вони заповнювали різними формами дозвілля. Протягом усіх різдвяних свят – Різдво, Новий Рік, або Василя , Водохреща  – у кожній господі тричі варили кутю: багату, щедру і голодну. Святвечір або багата кутя – чисто родинне свято, це спільна вечеря всього роду. Як правило, його справляли ввечері, коли за обрядовим столом збиралися тільки члени сім’ї. Напередодні Різдва, тобто 6 січня, кожна родина готувала першу кутю.

Сценка «Свята вечеря» і Коляда

Ведучий. За давньоукраїнською традицією, Старий рік закінчується святом Меланки, а Новий починається святом Василя. Вони утворили обрядову пару, що у злагоді ведуть своє господарство, ставши улюбленими героями зимових свят.

Ведуча. Щедрий вечір продовжує цикл різдвяно-новорічних свят. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єдналися і тепер відзначаємо Щедрий Вечір або свято Меланки.

Сценка «Маланка»

Ведучий. Опівночі перед Водохрищами вода у ріках, як вірили селяни, хвилюється. Були колись такі відважні любителі таємного, що ходили вночі на річку спостерігати це явище, але … ріки в цей час покриті льодом, і що там під кригою робиться – невідомо. Та все ж набрана з річки опівночі перед Водохрищами вода – цілюща; вона зберігалася у «знаючих» селян за образами на випадок поранення або тяжкої хвороби.

Ведуча. Ще за тиждень перед Водохрищами колись парубоча громада, а також окремі господарі прорубували на водоймі ополонку, випилювали з льоду великий хрест. Ставили його над ополонкою і обливали буряковим квасом, щоб був червоним. Біля хреста будували з льоду престол. Все це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок – «царські врата».

Ведучий. Напередодні свята Водохрища святкується «голодна кутя», третя і остання у різдвяному циклі. Увесь день віруючі нічого не їдять – постують. Готують напередодні Водохрищ (Йордана) кутю. Сідають вечеряти, коли засяє вечірня зоря. Як і 24 грудня, на вечерю подають теж пісні страви. У цей вечір виконували усі ті обряди, що й на «багату кутю», але все це вже не так урочисто, як на Святвечір.

Ведуча. Уже геть ввечері, як стемніє, виносили з хати «дідуха», несли його в садок або на вигін і спалювали: пускали на «теплий дух». Це – символічне спалення зими, щоб «покинути кожух» – накликати весну. Попіл після спаленого «дідуха» не можна зберігати ні в хаті, ні у дворі, бо буде пожежа: ввечері його треба винести на річку і висипати на лід. Або у цей вечір дівчата розносили попіл з «дідуха» і розсипали на город, «щоб огірки родили».

Дівчинка 1.       Вже сонце над землею

                            що новий день, то вище.

                            Північний вітер лютий

                            не так зловтішно свище.

 

Хлопчик.          Зима хоч і бореться,

                           але безсила нині,

                           бо вже весна проснулась,

                           розкривши очі сині.

 

Дівчинка 2.      Чекаємо, що сонечко

                              загляне у віконечко.

                              А соловейко в гаї

                              нам пісню заспіває.

 

Ведучий.  Як нестримно летить час, ще зовсім недавно ми тішилися новорічними святами. А вже почався відлік останнього місяця зими — лютого. Хоча він за своїм характером найпримхливіший, або, як кажуть у народі, найконозистий, та все ж сонечко вже повертає на весну — поступово день збільшується. Мудро відмічено у народному прислів'ї: «Лютневий сніг весною пахне».

Ведуча. На зламі між зимою і ранньою весною, ми святкуємо день Стрітення. Слово це означає – зустріч. А чи знаєте ви про яку зустріч йдеться мова?

1-а дівчинка.   Вранці на околицю села в’їхала красуня Весна. Аж ось їй назустріч виходить непривітна зла Зима і починає сперечатися з дівчино ю.

 2-а дівчинка.   Довго тривала суперечка. Ніяк не могли вони визначитися кому йти, а кому вертатися. І вирішили вони помірятися силою.

 3-я дівчинка.    Злізла Весна з коня і почався двобій. Вважалося, що переможець буде володарювати далі. Якщо до вечора стане тепліше – перемогла Весна, а якщо холодніше – Зима.

 4-а дівчинка.   А сталося все це 2 лютого. Тому на останній місяць зими і припадає одне з найшанованіших свят – свято Стрітення.

Заходять три дівчинки. У руках одна тримає свічечку, друга – воду освячену, а третя – кошичок   з печивом

Ведучий.         А що ви нам, дівчатонька, принесли?

 1 дівчинка.    Я у церкві була і стрітенську свічку вам принесла. Вона має велику силу, відганяє людську біду, як весняна повінь. А ще вона оберігає оселі від пожежі та грому.

 2 дівчинка.    А я теж у церкву ходила і воду освятила. Нею бабуся худобу напоїть, а дідусь – вулики окропить.

 3 дівчинка.    Ми з мамою жайворонків напекли. З давніх-давен люди вірили, що жайворонки несуть на своїх крилах золоті ключі, якими зиму замикають і відмикають літо. А ми з друзями у садок ходили «жайворонків» підкидали і заклички для птахів співали.

 (Пригощають гостей печивом і дарують свічки)

Ведучий:   Стрітення - свято християнське і народне Святкуйте Стрітення з весною в серці, величайте Господа, і вірте: в Україну прийде  перемога і мир.

                                       Живіть у мирі на нашій землі                    

Будьте усі дружні дорослі й малі.

                                       Розуму, мудрості бажаємо

                                       Учіться завжди на повну силу

                                       Щоб прославити Україну милу!

 

Вся родина за столом. Тільки Семен досі спить. Дідусь і бабуся намагаються розбудити онука.

Дідусь і бабуся (разом) Прокидайся, Семене. Уже вечеряти час.

Семен. Не хочу прокидатися. Мені такий чудовий сон приснився про усі зимові свята. Яка краса! Які гарні звичаї в нашого народу! Дідусю! А можна мені зимові канікули у вас провести? Будь ласка….

Дідусь. Звичайно, мій онучку. А я тобі ще багато цікавих історій розповім про наш народ,  про його відвагу і мужність, про мудрість народну і про наші звичаї й традиції.

Український народний танець.

Пісня «Хай мрії збуваються»

Вчитель. Сьогодні ми можемо сказати, що окремі ритуали прадавніх часів уже втрачено, але продовжити ті, що не забулися, можливо в оновлених формах, – наше завдання. Залишилися деякі обрядодії молодіжних громад, як спогад про чудові свята наших предків, про їх розумне дозвілля, норми поведінки і моралі, які не дозволялося порушувати. Звичайно, дуже важливо, щоб  обряди наших предків  відродилися і повернулися у побут українців, та навіть окремі відроджені елементи є окрасою репертуару та урізноманітнюють сучасні забави молоді. Дякую за увагу! До нових зустрічей!

docx
Додано
18 грудня
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку