Склад. Правила перенесення слів з рядка в рядок

Про матеріал
Матеріал уроків на тему "Склад. Правила перенесення слів з рядка в рядок" у 5 класі з додатками до уроків.
Перегляд файлу

5 мова.

Тема: Склад. Правила перенесення слів з рядка в рядок

Мета: навчальна: поглибити знання п’ятикласників  про склад;  удосконалювати навички складоподілу, переносу слів із рядка в рядок; удосконалювати вміння правильно переносити слова з рядка в рядок;

розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, фонематичний слух; формувати вміння порівнювати і аналізувати предмети, події та явища; збагачувати, конкретизувати і поповнювати словниковий запас учнів;

виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення; виховувати любов до рідної мови, бажання нею досконало володіти.

Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія,

Правопис: уживання великої літери, подвоєння приголосних, перенос слів, правопис ненаголошених і наголошених голосних.
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Культура мовлення: правильна вимова наголошених і ненаголошених голосних; використання логічного наголосу для виділення у вимові смислового навантаження; засвоєння складних випадків слововживання.
Міжпредметні зв’язки: художня література, усна народна творчість.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фішки, інформаційно-технічне забезпечення, демонстраційний та роздатковий матеріал,

Корекція: розумового розвитку, формування постави, сенсорної та особистісної сфери

Індивідуальна робота: …………………………………..

Словникова робота: склад, перенести з рядка в рядок, назви професій

Розвиток компетентностей:

Тип уроку: осмислення знань, формування на їх основних необхідних компетентностей, умінь і навичок;

Епіграф:  Одяг для Сніговичка

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

І. Етап самовизначення до діяльності

1. Організація класу.

Продзвенів і стих дзвінок,

Починається урок.

Всі за парти тихо всілись

І на мене подивились.

Попрацюєм всі старанно,

Щоб урок пройшов не марно.

1. Ознайомлення з назвою  уроку.

- Сьогодні, поспішаючи до нас на урок, я  встигла прочитати оголошення про те, що Вам потрібно якнайкраще прикрасити  двері класу. Ну, думаю, є в мене Сніговички, прикрасимо…Та не встигла їх зібрати, одягнути, прикрасити, бо почалася така негода, ще й світло вимкнули невчасно, збиратися було складно. Допоможете мені, діти? Давайте прикрасимо вашу кімнату сніговичками?

-  Давайте, так і урок наш назвемо: Одяг для Сніговичка?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1.Слово вчителя. Відгадайте  загадку, діти!

- (При)йшла (до) нас бабуся

      (У) білому кожусі,

     Поля (при) чепурила

І білим снігом (в)крила. Хто це?  (ЗИМА)

 

2. То яка зараз пора року?

Отже, дійсно до нас завітала зима. Тож давайте почнемо урок у зимовому настрої.

Зима на наш стіл намела сніжинок. То ж візьмімо ту, яка відповідає вашому настрою.

( Закріпити на дошці сніжинку з посмішкою) Та в нас є багато снігу, а Сніговички  ще не прибрані! Спробуємо , діти, їх одягти?

2. Учитель оголошує тему уроку, учні записують у зошити.  

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

1. Давайте ми наш сніжок  утрамбуємо, а хто гарно це зробить, отримає можливість першим прикрашати Сніговичків!   Поміркуйте, які професії потрібні, щоб  нам вдало це зробити? Наприклад, як артистам? Відповіді учнів:

-  це  Стилісти,  Візажисти,  Перукарі, Костюмери.

Отже, у нас буде три команди: Стилісти,  Візажисти,  Перукарі.

- Дивіться, діти, у нас поки що Сніговичок який?

-Безокий, безносий, безрогий, безрукий, не прикрашений, не вдягнений. Попрацюймо!

3. Перевірка Д.З.  Пригадаємо Д.З. – правила.

І ЗАВДАННЯ: КОЖЕН  ВІДДІЛ або ГРУПА МАЄ ВІДПОВІСТИ НЕ МЕНШЕ НІЖ НА 4 ПИТАННЯ ПРАВИЛЬНО.

  •           Працюємо на таймінг ( час)

Завдання:  «Магія перетворень слів» Питання до учнів:

1. Що таке склад? Наведіть приклади.

2. Які звуки повинні бути у складі?

3. Чим відрізняються наголошений і ненаголошений, відкитий і закритий склад?

4. Скільки складів у словах: ніч, ве-чір, Ми-ко-лай? (3-2-1, чи 1-2-3?)

5. Як визначити кількість складів у слові? (за голосними)

6. Поясніть, одна літера не може переноситись на наступний рядок. (так/ні) Наведіть приклад.

7. Що потрібно пам'ятати при переносі сполучень "дж" та "дз"? як 1 звук.

8. Чи можна переносити слова зі сполученням "ьо" та "йо" в наступний рядок? Так? (ні)

9. Як правильно переносити слова з буквою "й"? Відриваємо від складу? (ні)

10. Чи розриваються при перенесенні  апостроф та м’який знак?

11. Як правильно переносити слова з подвоєними літерами? Наведіть приклади для слова "життя" та "знання".

Практичне завдання індивідуально  (ООП)

  1. Якщо  всього вірно визначено 4 питання так/ні, записані у зошити. Звірити з усіма. 

Оцінка: всі 4 пит. -  2 бали, половина – 1 бал.

___________________________________________________

Критерії оцінювання учнів класу:

Не менше як 4 питання   правильно  - 4 б.

До 3 помилок , то тоді – 2б.

(Після виконання кожного завдання учні за поданими критеріями виставляють бали, заповнюючи «Картку самооцінювання»)

Команда, що дала відповіді найбільше – Взуває Сніговичків

IV. ЕТАП ПЕРВИННОГО ЗАКРІПЛЕННЯ.

1.Слово вчителя.

  •           Ну що, закріпимо наші знання. Готові працювати?
  •           Діти, працюємо на час. У на 3 хвилинки. І перевіряємо  правильність виконання вправи 220 стор.88.

- Спочатку,  пригадаймо, що т. склад?

Відповіді учнів:

Склад — це частина слова, яку вимовляємо одним поштовхом видихуваного повітря. У слові стільки складів, скільки в ньому голосних звуків.

ІІ. ЗАВДАННЯ:

Виписуємо слова, які не можна розривати для переносу(кожна команда по 4 слова.)

ПЕРЕВІРКА: читає відділ  стилістів. Потрібно ж прикрасити  Сніговичків. Інші – звіряють. Заповнюють картки сомооцінювання.

Герб, юнак, клас, сом, степ , лев, кран, скло.

          Практичне завдання індивідуально  (ООП)

  1. Записати  учням  всього по 2 слова у зошити. Звірити з усіма. 

Оцінка: всі 2чи3 слова -  2 бали, половина слів – 1 бал.

Критерії оцінювання учнів класу:

0 помилок    - 4 б.

До 3 помилок – 2б.

(Після виконання кожного завдання учні за поданими критеріями виставляють бали, заповнюючи «Картку самооцінювання»)

  •           Команда Візажистів готує Сніговичків.

Подивіться, у нашого сніговика з’явилися носик та ротик і він уже посміхається. Тож працюємо і допомагаємо далі нашому сніговичку.

 

ІІІ. ЗАВДАННЯ.

 1.Технологія «Асоціативний кущ».

- А що уявляєте ви, коли чуєте це слово?

- Які асоціації воно викликає у вас?

Давайте підберемо асоціації до слова «ЗИМА» і ті, що запишемо слова, запишемо за правилами переносу слів.

ВЧИТЕЛЬ КРЕСЛИТЬ СХЕМУ, ДІТИ ПІДХОДЯТЬ І ЗАПИСУЮТЬ СЛОВА, ПОЯСНЮЮТЬ ПРАВОПИС. З кожної групи мають назвати по три слова.

ЗИМА:

МИ-КО-ЛАЙ

МО-РОЗ

СНІ-ГО-ВИК

СНІГ

РІЗ-Д-ВО

ЛІД

СВЯ-ТО

НО-ВИЙ  РІК

ХО-ЛОД

Бесіда:   -   Чому слово Миколай пишеться з великої букви?

              -    Поясніть написання слів Різдво, Новий рік.

 

Команда Стилістів готує Сніговичків, одягає їх.

 

2. Сомооцінювання (Після виконання кожного завдання учні за поданими критеріями виставляють бали, заповнюючи «Картку самооцінювання»)

Критерії оцінювання учнів класу:

0 помилок    -   3б.

До 3 помилок – 1б.

Практичне завдання індивідуально  (ООП)

  1. Записати  4 слова з різною кількістю складів. Звірити з усіма. Прикрасити свого сніговичка. 

     Критерії оцінювання: вірно -  2 бали, є помилки – 1 бал.

 

Фізкультхвилинка («Одягни Сніговичка» - оберніться до сусіда, якого уявіть своїм Сніговичком, одягнуть йому шарфик,  начепіть шапку, причепіть сережки,  прикрасьте сніжинками )

ІІІ.   ЕТАП САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ ІЗ САМОПЕРЕВІРКОЮ.

  Виконання вправи 222  «Кодові слова» Разом із сусідом/сусідкою по парті виконайте завдання від Щебетунчика, що щойно залетів до нас. Працюємо на час. У вас – 1 хвилина.

  •                           читання завдань до вправи
  •                           інструктаж
  •                           перевірка  (взаємоперевірка) робота в парах.

Допоможемо Сніговичкам пошвидше причепуритися?  Швиденько тоді!

Відповідь: код 2,4,7.

 

Практичне завдання індивідуально  (ООП)

  1. Записати з  учням  код. Звірити з усіма. 

Критерії оцінювання: вірно -  2 бали, є помилки – 1 бал.

 

Команда Перукарів  одягає головні убори Сніговичкам.

Критерії оцінювання учнями класу:

Час роботи 1 хв.   - 2 б.

Більше 1 хв. – 0,5 б.

Вчитель: Молодці, дітки.  Звіряємо свої картки самооцінювання. Ну а тим, у кого результати не дуже, не вдовольняють Вас, скажу так: Знайте, «Той, хто робить помилки, - попереду того, хто не робить нічого. Помилки, якщо їх визнавати, обертаються з утрат на здобутки.» - говорив письменник Михайло Дочинець.  Ви добре попрацювали.

    ЕТАП РЕФЛЕКСІЇ.

1.Рефлексія «Загадкові лампочки». Ану, зізнавайтеся,подумавши:

-Подумайте, що сьогодні вам було цікаво і корисно знати?

-Чи знаєте ви, що таке склад і чому важливо правильно переносити слова?

-Чи впевнено ви тепер відчуваєте, коли потрібно поділити слово на складі?

- Що дізналися нового на уроці? Нові слова, чи поняття?

- На уроці ви запам’ятав/запам’ятала...

Найбільше Вам сподобалося…

2. Зняття психологічної напруги:

Відгадайте загадки:

  1. Не ходжу я, а скакаю, бо нерівнi ноги маю. Через поле навмання перегнав би я й  коня!
  2. Б'ють мене старі і малі, у повітрі й  на землі. І від того не вмираю, лише весело стрибаю.    (Заєць. М'яч.)
  3. Здайте картки самооцінювання.

 

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ПОЯСНЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ:

  1. Слово вчителя. Пояснення домашнього завдання.

Підручник с.88, вправа 223 або 221.

Творче завдання – за бажанням – написати листа Св. Миколаю

2. Створення установки на відпочинок:

Годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Працювали ви добре, друзі,

Відпочиньте по заслузі!

 

 

1

doc
Додано
3 січня
Переглядів
27
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку