Склад Правила переносу слів

Про матеріал
Поглибити знання учнів щодо складу , удосконалювати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів
Перегляд файлу

Тема. Склад.  Основні правила переносу.

Мета:

  • поглибити знання учнів щодо складу , удосконалювати  вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів; виробити в учнів комунікативні  мовні компетенції;
  • на основі опорних конспектів та застосування мнемотехніки розвивати  уміння ефективно і самостійно вчитися; продовжувати роботу над удосконалюванням усного  і писемного мовлення; збагачувати та уточнювати активний словник;
  • підвищувати мовленнєву культуру учнів;  виховувати інтерес до результатів власної праці.

Тип уроку: формування вмінь і навичок

Наочність:  ілюстрації до тексту, слайди презентації, опорні схеми

Основні методи і прийоми: бесіда, пояснювально-ілюстративний метод, спостереження і аналіз мовних явищ, робота з підручником та опорними схемами.

Задача: забезпечити активне володіння учнями держаною мовою; формувати національно свідому, духовно багату особистість, яка володіє вміннями і навичками вільно,комунікативно виправдано користуватися мовними засобами рідної мови.

                                  Хід уроку:

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Вчитель: Нумо, діти, підведіться!   (Слайд 1)

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!

http://3.bp.blogspot.com/-gTGJAz4giKk/UQUZzbisN8I/AAAAAAAAAAM/V-yDPHz13pk/s1600/Smiley.svg.png

  (Слайд 2)  Смайл "Радість" . Бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми.

- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.

Щоб не просто слухали, а чули.

Щоб не просто дивилися, а бачили.

Щоб не просто відповідали, а міркували.

Дружно і плідно працювали.

І АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ    

  • Фонетика  - це розділ науки про мову, що вивчає звуки.
  • Скільки звуків в українській мові ?
  • Звук – це.. (найменша неподільна одиниця  мови та мовленя)
  • Орфоепієя  - це розділ науки про мову, що вивчає  правильну вимову слів.

 

 

 

2. Розподільний диктант     (слайд 3)

 Записати слова у три стовпчики :

а) в яких кількість звуків і букв  збігається;

б) в яких звуків більше, ніж букв ;

в) в яких звуків менше, ніж букв

Абетка, мрія, джміль, п'ятий , Ілля, дільниця, плюс, льон, дощ, підземний, єдина, почуття, бджілка, щока, синє, сім'я.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1.Бесіда

Діти, що ви робите, коли під час написання ціле слово не поміщається в рядку?

Ми намагаємося перенести його частину в інший рядок. Пригадайте,що в таких випадках треба зробити? (поділити слово на склади)

Поділивши слово на склади, його легко перенести з рядка в рядок.

2.  Відгадайте загадку:  (Слайд 4)

 Я місце, де лежать товари,

       Звичайно, в тарі чи без тари.

       А мій омонім є у слові,

       Один  чи кілька  звуків у слові.  (Склад)

 

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ   (Слайд 5)

     Для того, щоб перенести частину слова, недостатньо вміти поділити його на склади — треба ще й знати правила переносу.

Сьогодні ми про це і дізнаємося на уроці.

- Пригадайте, що таке склад?   (Слайд 6)

(частина слова, що вимовляється одним поштовхом видихуваного повітря

Склад може бути утворений з одного чи кількох звуків, один із яких обов’язково є голосним!).

 

(Слайд 7) ВІДКРИТИЙ СКЛАД – це такий склад,  який закінчується на голосний звук.

                                            Наприклад: бе-ре, ви-же-ни

                  ЗАКРИТИЙ СКЛАД – такий склад,  який закінчується на приголосний звук:

                                             Наприклад: сніг, клас, пень

 

 V.СПРИЙМАННЯ  Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

2.Виразне читання вірша вчителем   (Слайд 8)

Вправа: прочитайте вірш, випишіть виділені слова, поділяючи їх на склади; визначте відкриті та закриті склади, односкладові слова підкресліть.

 

 

 

 

 

 

Висновок:Відкритий склад закінчується на голосний.

                  Закритий склад- на приголосний.

                   Слово «сміх» не можна поділити на склади.

  • Робота з підручником.

                     Виконати вправу 212

3. Порахуйте склади та прикрасьте ялинку (слайд 8)

Величезний .Клекотіти .Несу. Тримати. Степовий .Левада .Зелень. Селезень. Дерево. Козеня.  Семеро

Висновок: за кількістю складів слова бувають односкладові, двоскладові та багатоскладові.

Чому потрібно вміти ділити  слова на склади ? ( для переносу) 

Отже, сформулюємо  правило: (Слайд 10)

                           Правила переносу частин слова  

 

Правила

Приклади

Одна буква не залишається в попередньому й не переноситься в наступний рядок

 

а) не можна розривати дж, дз, якщо вони позначають один звук;

б) якщо дж, дз позначають два звуки (д належить до префікса, а ж, або з – до кореня), то їх слід розривати

 

Не можна розривати буквосполуки йо, ьо

 

Скорочення завжди треба залишати з тими словами, яких вони стосуються

Іс-то-рія

 

 

Си-джу

Кукуру-дза

Над-звичайний

Перед-жнивя

 

 Ма-йор, баталь-йон,

синьо-го, кольо-ри

 

Т. Г. Шевченко,

2011 р.,

10 км., м. Харків

- Треба пам’ятати, що слова з подвоєними буквами можна переносити так:

жит-тя і жи-ття,  бездоріж-жя і бездорі-жжя
При подвоєнні літер на межі значущих частин слова можливий тільки один перенос:              без-змістовний

(Слайд 11)

 

 

                       Висновок: …шо-ко-лад.

 

 

Фізхвилинка.     

Сильний вітер до землі 

Гне дерева молоді, (присідають)

А вони ростуть, міцніють (піднімаються)

Вгору тягнуться, радіють. (встають навшпиньки, руки тягнуть вгору)

 

1) Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань із базовими.

  Продовжити приказку  ( роздатковий матеріал)

Записати  речення, поділивши слова на склади, а потім – для переносу. Підкреслити відкритий склад 1 рисочкою, а закритий 2.

 

Продовжити приказку  оздатковий матеріал)

Лис-то-пад сте-лить зем-лю  лис-тям, а гру-день….

Гру-день зем-лю гру-дить, а ха-тин-ки…

Лют-не-вий сніг за зо-ло-то …

Як сні-гом зем-лю вкри-то, то вро-дить-ся в по-лі…

То сніг, то за-ві-рю-ха, бо вже зи-ма бі-ля…

 

  Довідка :    вуха, жито,  снігом, студить, дорожчий.

 

VI СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Застосування вивченого матеріалу

Створення пошуково-проблемної ситуації.

1 Розглянути переноси  слів і зясувати,чи всі слова так можна перенести.

                        (Можна обєднати учнів у 2 групи)

 

 

 

 

VII. РЕФЛЕКСІЯ

Метод «Експрес  висновок»

  1. Як називається частина слова, яку вимовляємо одним поштовхом повітря?
  2. Як порахувати кількість складів у слові?
  3. Як називається склад, що закінчується голосним звуком?
  4. Як називається склад, що закінчується приголосним звуком?
  5. Як переносяться слова з рядка в рядок?
  6. Чи можна залишати чи переносити одну літеру?
  7. Як переносяться з рядка в рядок буквосполучення  ЙО, ЬО ? (НЕ МОЖНА РОЗРВАТИ ПРИ ПЕРЕНОСІ)
  8. Як переносяться слова з подвоєними літерами?  (Слова з подвоєними літерами переносяться по-різному:   жит-тя, жи-ття)

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вивчити правила на С. 106,    вправа 214
*Скласти твір – мініатюру (5 – 8 речень) з теми «Природа довкола»

 IХ.   ОЦІНЮВАННЯ

doc
Додано
7 лютого 2019
Переглядів
13023
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку