Лідія Миколаївна Блажевич
«Сонет у світовій та українській літературах»
Сонет у світовій та українській літературах
Інтелектуальний турнір.
Мета: повторити вивчене про сонет у 8-11 класах; виховувати любов до поетичного слова та розуміння краси людських почуттів, нетлінності мистецьких шедеврів, розвивати естетичний смак.
Тип уроку: Інтегрований урок.
Обладнання: портрети Данте, Ф. Петрарки, В. Шекспіра, А. Міцкевича, Р.М. Рільке, Д. Павличка, М. Рильського, І. Франка, В. Симоненка; комп’ютер, екран, мультимедійний проектор, музика Ф. Ліста, Д. Шостаковича, М. Огинського, диск з піснями Квітки Цісик.
Хід уроку
Учитель. Сонети – це поетичні шедеври, які приваблювали і приваблюють не одне покоління людей своєю досконалою формою і музикальністю. Іван Франко назвав «гармонією любові» ідейно-змістову вивершеність сонета.
У різні епохи по-різному автори підходили до сонетної загадки. Але всі сходилися у думці, що ці невеликі перлини, заряджені могутньою хвилею світла і любові.
Любов у сонетах – непереможна сила, здатна подолати життєві негаразди, розлуку і навіть смерть. Таїна кохання, вічна й незбагненна, завжди хвилюватиме, мучатиме, вимагатиме свого осмислення.
Співуча музика сонета дає нам можливість знову зустрітися з творами Данте, Ф. Петрарки, В. Шекспіра, А. Міцкевича, Р.М. Рільке, Д. Павличка, М. Рильського, І. Франка, В. Симоненка.
Сьогодні ми з вами здійснемо подорож, яка сягне іншої системи часових координат, поринемо у світ високих почуттів багатьох поетів.
(Під супровід класичної музики учень читає сонет 131 Ф. Петрарки)
Учитель. Дорогі одинадцятикласники! Незабаром ви закінчите школу, виберете свій шлях у житті. Кожного з вас чекає кохання, і ви ще не раз згадаєте про сонети та їх авторів. Бо навіть поезія, створена багато століть тому, співзвучна нашим почуттям, дає змогу пізнати самих себе. Захоплює правдивістю та глибиною.
1 тур. Загальні відомості
-
Якого походження слово «сонет» і що воно означає?
(Італійського походження. Означає звучати, дзвеніти; дзвінка пісенька)
-
Назвати країну, в якій цей жанр набув найбільшого розквіту?
(Італія)
-
Зі скількох рядків складається сонет?
(14)
-
Як називається сонет, який має таку схему: 4,4,3,3?
(Класичний або італійський)
-
Як називається сонет, який має таку схему: 4,4,4,2?
(Англійський або шекспірівський)
-
У якому столітті з’явився сонет як жанр?
(у 18 ст.)
-
Ким в Італії був розроблений сонет?
(Данте, Петрарка)
-
Яка переважно тематика сонет?
(Любовна, пізніше філософська й пейзажна)
-
Як називається сонет, в якому дещо порушені ознаки класичного сонета?
(Вільним сонетом)
-
Кому в Англії сонет завдячує своїм розквітом?
(Шекспіру)
-
Група творів, об’єднаних автором за жанровим, ідейно-тематичним принципами або спільністю персонажів називається…
(Сонетним циклом)
-
Який віршований розмір використовується у класичному сонеті?
(П’ятистопний чи шестистопний ямб)
-
Які назви квітів традиційно використовувались у сонетах для опису коханої?
(Троянда, фіалка)
2 тур. Запитання до творчості окремих авторів
Данте Аліг’єрі
(1265-1321)
«Впізнай, хто це?»
-
Народився у Флоренції.
-
Брав участь у політичній діяльності.
-
Його спіткала доля вигнанця.
-
Автор сонет і поем.
-
Його ім’ям пишалася вся Італія і тільки рідна Флоренція не визнавала його. Він увійшов в історію світової літератури як останній поет Середньовіччя і перший поет епохи Відродження.
(Данте Аліг’єрі)
-
Що пропагувала поетична школа 18 століття під назвою «Новий солодкий стиль», якою захоплювався Данте?
(Шляхетне, витончене кохання до жінки як втілення божественної мудрості)
-
Назва збірки, куди увійшли сонети Данте.
(«Нове життя»)
-
Скільки сонет увійшло в збірку «Нове життя»?
(25 сонет)
-
Збірка «Нове життя» - це гімн…
(Гімн життя і любові)
-
Найшляхетнішою, найгарнішою називав поет свою кохану, вважаючи провідною зорею у своїх життєвих блуканнях. Хто цей закоханий, що зробив ім’я коханої безсмертним? Назвіть ім’я коханої.
(Данте Аліг’єрі, Беатріче Портінарі)
-
Чому збірка називається «Нове життя»?
(Назва збірки багатопланова. По-перше, нове означає оновлене, молоде; по-друге, оновлення пов’язане з культом Дами серця)
-
Беатріче Портінарі є художнім вимислом чи насправді існувала така жінка?
(Спочатку існувала думка, що Беатріче – символ. А згодом вчені встановили , що така жінка існувала. Звати її Беатріче. Вона була заміжньою, мала дітей і рано померла)
-
Скільки років було Беатріче, коли вона померла?
(25 років)
-
Книга-сповідь «Нове життя» вийшла до смерті чи після смерті Беатріче?
(Після смерті)
(Учень читає сонет Данте під музику Бетховена «Місячна соната»)
3 тур.
Франческо Петрарка
(1304-1374)
-
«Впізнай поета»
-
Він народився і жив в Італії.
-
Писав сонети.
-
Уславився своєю освіченістю.
-
Був увінчаний лавровим вінком.
-
Усе життя кохав одну жінку, яку вважав ідеалом і поклонявся їй.
(Франческо Петрарка)
-
Представником якої культурної доби був Петрарка?
(Відродження)
-
Про які події з життя Петрарки йдеться?
В його житті був роковий той день,
Що став причиною усіх його сонетів і пісень,
Бо він зустрів у храмі, в Авіньйоні,
Частиночку себе, своєї долі.
(6 квітня 1327р. в церкві святої Клари він побачив молоду жінку і закохався в неї на все життя)
-
У якій книзі поет описав історію свого кохання?
(«Канцоньєре»)
-
Що означає «канцоньєре»?
(Від італійської – пісні. Канцона – пісня. Застарілий жанр італійської поезії. Канцоньєре в перекладі – книга пісень)
-
Якою мовою написана збірка «Канцоньєре»?
(Італійською, а не традиційною латинською мовою)
-
На скільки частин поділяється збірка? Як названі ці частини?
(Поділяється на дві частини: перша – «На життя донни Лаури», друга – «На смерть донни Лаури»)
-
Скільки сонетів налічую творча спадщина Петрарки?
(317 сонет)
-
Чому в збірці «Концоньєре» 366 віршів?
(1373р. був високосним, і Петрарка вирішив писати один вірш щоденно. До збірки увійшло 266 віршів, 29 канцон, 7 балад та твори інших жанрів)
-
Назвіть ім’я жінки, якій Петрарка присвячує сонети?
(Лаура)
-
Що означає в перекладі ім’я Лаура?
(Золоте волосся, лавр, приємний подих)
-
Вставте пропущене слово. «Співати … про любов я прагну»
(По-новому)
-
Чи тільки за незрівнянну вроду, квітучу молодість любив поет Лаури?
(Петрарка оспівую не лише зовнішню красу Лаури, а й внутрішню, духовну: чистоту помислів, ангельську святість, честь, високу і гідну душу)
-
Чи ідеалізує свою кохану Петрарка?
(Ідеалізує, проте вона постає як реальна жінка. З реальними земними рисами: світле волосся, темні очі, рожеві вуста)
Вчитель. Ференц Ліст, угорський композитор, який жив у 19 ст., був настільки вражений творчістю Петрарки, що написав фортепіанний концерт «Сонети Петрарки». У цьому творі він передав свої настрої, переживання, роздуми, навіяні творчістю поета.
(Звучить музика Ф.Ліста «Сонети Петрарки», Сонет 104)
4 тур.
Вільям Шекспір
(1564-1616)
-
Впізнай письменника
-
Народився і жив в Англії.
-
Співвласник театру «Глобус».
-
Писав п’єси, сонети, поеми.
-
Помер в один рік зі Сервантесом.
(Вільям Шекспір)
-
Скільки сонет написав Шекспір?
(154)
-
Що вважав письменник найбільшою цінністю в житті?
(Дружбу і вірність)
-
Яка головна тема сонетів Шекспіра?
(Кохання)
-
Назвіть головних героїв сонет Шекспіра.
(«Прекрасний юнак» і «Смаглява леді»)
-
«Очі, як зорі», «вуста, як корали», «шкіра біла, мов сніг», «щоки кольору троянди», «тіло пахне, мов фіалка». Який художній засіб використав автор?
(Порівняння)
-
І злу- добро поставлене в служниці
І істину вважають за дурниці…
Який художній засіб використав Шекспір у наведених рядках?
(Антитезу)
-
Назвіть українських перекладачів сонет Шекспіра.
(П. Грабовський, І. Франко, М. Рильський, Д. Павличко, Д. Паламарчук, І. Костецький…)
-
Назвати композиторів, які писали музику на сонети Шекспіра.
(Д. Шостакович, Д. Кабалевський, М. Таривердіїв, С. Нікітін…)
-
У чому проявлялась новизна шескпірівського сонета?
(Багато сонет присвячені темі дружби)
-
Назвіть ім’я українського поета 19ст. який завжди возив з собою твори Шекспіра?
(Т.Г. Шевченко)
-
Чому сонети Шекспіра – це коштовні камені?
(Головною темою сонет Шекспір обрав непереможну силу кохання, яка здатна все подолати)
5 тур
Адам Міцкевич
(1798-1855)
-
«Впізнай поета»
-
Польський поет-романтик.
-
Народився в Литві (зараз Білорусія).
-
Відбував заслання в Росії.
-
Отримав призначення на роботу в Одесу.
-
Подорожував Кримом.
-
Жив у Римі та Парижі.
-
Помер в Константинополі.
-
Похований у Кракові.
(Адам Міцкевич)
-
Хто з українських письменників сказав про Міцкевича так: «Адам Міцкевич, без сумніву, найбільший поет польської нації і один з найгеніальніших людей, яких видало людство»?
(Іван Франко)
-
До творчості якого поета звернувся А. Міцкевич, працюючи над формою польського сонета?
(Ф. Петрарки)
-
Коли поет із захопленням сказав: «…я бачив Крим! Я витримав страшну бурю на морі… Я бачив Схід в мініатюрі».
(1825р., коли здійснював подорож по Криму)
-
Скільки місяців тривала подорож поета Кримом?
(2 місяці, з 14 серпня по 14 жовтня)
-
Назвіть збірку сонета Міцкевича – результат його перебування в Україні.
(«Кримські сонети»)
-
Знайти на фізичній карті України міста Криму, в яких побував Міцкевич.
(Сімферополь, Севастополь, Євпаторія, Ялта)
-
Крім «Кримських сонетів», який ще цикл сонет написав Міцкевич?
(«Любовні сонети»)
-
Яка тема вперше з’являється в «Кримських сонетах» Міцкевича?
(Тема Батьківщини)
-
Яка особливість сонет Міцкевича?
(Поєднання пейзажної лірики з філософськими роздумами)
-
Зі скількох сонет складається збірка «Кримські сонети»?
(18)
-
Який композиційний прийом при упорядкуванні збірки «Кримські сонети» використав Міцкевич?
(Циклізацію)
-
Назвати сонет, у якому поет показав символічний образ фонтана?
(«Бахчисарай»)
-
Хто з російських письменників також звертався до образу Бахчисарая?
(О.С. Пушкін)
-
У якому сонеті людська стихія уподібнюється душевній бурі?
(Сонет «Буря»)
-
Яка легенда лягла в основу сонета «Гробниця Потоцької» і який жіночій образ з історії України є близьким до образу наложниці хана Керим-Гірея?
(Легенда про прекрасну польку Марію Потоцьку, полонянку хана Гірея, сльози якої – це краплі джерельної води Бахчисарайського фонтана; український жіночій образ – Роксолана)
-
Ліричного героя «Кримських сонет» супроводжує наставник і духовний порадник. Назвіть його ім’я.
(Мірза)
(Звучить «Полонез» М. Огинського)
(Учень читає сонет «Буря»)
6 тур
Райнер Марія Рільке
(1875-1926)
-
«Відгадай, хто це?»
-
За місцем народження – чех.
-
За мовою – німець.
-
Його називають австрійським письменником-модерністом.
-
Він був великим другом українського народу.
(Р.М. Рільке)
-
Як ще називають Рільке?
(Орфей ХХ століття)
-
«Ти один сказав Богу щось нове…» Хто в листі написав Рільке такі слова?
(Марина Цвєтаєва)
-
Вершиною творчості поета визнано…
(«Сонети до Орфея»)
-
Скільки віршів містить цей цикл?
(55)
-
З яким циклом в єдності потрібно сприймати «Сонети до Орфея»?
(«Дуїнянські елегії»)
-
Яка тема об’єднує «Сонети до Орфея» і «Дуїнянські елегії»?
(Нерозривна єдність життя і смерті)
-
Що стало поштовхом до створення «Сонетів до Орфея»?
(Смерть знайомої дівчини Віри Оукама – Кнооп, втрату якої Рільке переживав з глибоким сумом)
-
Символом чого був Орфей?
(Узагальненим символом мистецтва)
-
Ким був Орфей за грецькою міфологією?
(Чарівним співцем, який своїми піснями скорив природу, людей, звірів…)
-
З ким порівнює Рільке Орфея?
(З Богом. І цим він показав, що справжнє мистецтво не вмирає ніколи. Воно й після смерті живе)
-
Як називається перший сонет, який увійшов у збірку «Сонети до Орфея»?
(«Ось дерево звелось»)
-
Яку роль виконує дерево?
(Дерево-життя і смерть, синтез земного і духовного)
-
Символом чого є «звірі з лісової тиші»?
(Це людство, що втратило духовні цінності)
-
Як ви розумієте рядки «Плине крізь повчання новий початок, знак і новий рух»?
(Мистецтво-рушійна сила розвитку. Воно може духовно перетворити світ)
-
Де ще можна зустріти образ Орфея, крім літератури?
(Міф про Орфея надихав художників (Рубенса, Родена), композиторів (Ліста, Глюка, Гайдна, Стравинського…)
-
Поряд із темою Орфея у сонетному циклі розвиваються й інші теми. Назвіть їх.
(Доля людства, доля всієї цивілізації, духовний стан світу)
-
Чи можна назвати сонети Рільке інтелектуальними?
(Так. У них думка переважає над почуттями, ідея – над образністю)
7 тур. Український сонет
-
Коли почав розвиватися сонет в Україні?
(19 ст.)
-
Назвати письменників 19 ст., які писали сонети?
(Л. Боровиковський, І. Франко, М. Шашкевич, Ю. Федькович…)
-
Хто з українських поетів гармонійно поєднав у сонетах традиції та новаторство?
(Іван Франко)
-
У чому полягає новаторство сонетів Франка?
(Франко наповнив класичну форму новим змістом, зокрема змалював життя пролетарів, боротьбу революціонерів за щастя народу)
-
У яких поезіях Франко висловив свої погляди на завдання сонета в нову епоху?
(«Сонети – се раби», «Колись в сонетах Данте і Петрарка»)
-
Яка головна думка цих поезій?
(Особисте і загальнолюдське тісно взаємопов’язані)
-
«Живі, грізні, огромнії сонети…» Хто автор цих рядків?
(Іван Франко)
-
Назвати цикл сонет Франка.
(«Вольні сонети, «Тюремні сонети»)
-
Який сонет Франка написаний під впливом роздумів над однойменною картиною Рафаеля?
(«Сікстинська Мадонна»)
-
За допомогою чого будується цей сонет?
(Тез і антитез: «Ти – не богиня», «Ти – богиня»)
-
Що втілює жінка у сонеті «Сікстинська Мадонна»?
(Красу мистецтва, творче натхнення, музу. Це символ космічного і земного життя)
-
Хто є автором сонета «Бахчисарайська гробниця»?
(Леся Українка)
-
Хто продовжив жанрові традиції сонетної форми Франка в український ліриці?
(М. Рильський, М. Зеров, Ю. Клен, Є. Маланюк, Д. Павличко, В. Симоненко)
-
Назвати автора сонет «Київ-традиція», «Чистий четвер».
(М. Зеров)
-
До якої групи поетів входив М. Зеров?
(Поетів-неокласиків)
-
Майстер художнього перекладу з французької, польської, російської, неокласик,; автор сонетів «Молюсь і вірю», «Коли усе в тумані життєвому…», «Запахла осінь в’ялим тютюном…»
(М. Рильський)
-
Народився на Полтавщині, дитинство припало на роки війни, закінчив факультет журналістики Київського університету імені Т. Г. Шевченка, автор сонета «Не знаю, ким дияволом чи Богом -
Дано мені покликання сумне…»
(В. Симоненко)
-
Хто з поетів підкорив українському слову сонети, терцини, рубаї?
(Д. Павличко)
-
Як називається сонет Д. Павличка, в якому образі Іспанії часів середньовічної інквізиції поет змалював «великий могутній Радянський Союз»?
(«Коли помер кривавий Торквемада»)
-
Хто в українській літературі відомий як майстер білого сонета?
(Д. Павличко)
-
Назвати автора сонета «Любов»
(В. Симоненко)
-
Хто з українських поетів присвятив Квітці Цісик однойменний сонет? Що ви знаєте про цю жінку?
(Д. Павличко «Квітка Цісик». Квітка Цісик – одна з найкращих виконавець укр.. народних пісень. Жила і померла в США. Мала рідкісний голос – колоритне сопрано. У 24 роки отримала Оскар за пісню «Ти запалив моє життя». Записала два альбоми пісень, які не мають собі рівних в Україні)
(Учениця читає сонет Д. Павличка «Квітка Цісик»)
(Звучить пісня на слова Д. Павличка у виконанні Квітки Цісик)
8 тур. Сторінками літературних творів
З яких сонетів ці уривки? Вказати назву і автора.
-
Дивитися на неї – благодать.
А хто не знав цю всемогучу вроду,
Не може щастя до глибин спізнать…
(Данте. Сонет №15)
-
Благослови вогонь, що серце пік,
Солодкий біль спечаленої носі
І лук Амура, що в безоболоччі
Пускав у мене стріл ясний потік!
(Петрарка, сонет №61)
-
Співати по-новому про Любов
Я прагну, щоб збудити співом тіло,
Щоб знов жадання запалахкотіло,
Щоб ум студений запалився знов
(Петрарка, сонет 131)
-
Щасливі квіти й благовісні трави,
Прим’яті донною на самоті.
Пісок, що береже сліди святі
Чудових ніжок під листком купави.
(Петрарка, сонет 162)
-
Де погляд ніжний, де чарівний вид;
Де постать горда, де струнка постава,
Де мова та бентежна й величава,
Що завдає негідникові встид?
(Петрарка, сонет 267)
-
Як не любов, то що це бути може?
А як любов, то що таке вона?
Добро? – Та ж в ній скорбота нищівна.
Зло? – Але ж муки ці солодкі, Боже!
(Петрарка, сонет 132)
-
Стомившися, вже смерті я благаю,
Бо скрізь нікчемність в роскоші сама,
І в злиднях честь доходить до одчаю,
І чистій вірності шляхів нема…
(Шекспір, сонет 66)
-
Пришли мені на горе і на страх
Любові дві в супутники щоденні.
Юнак блакитноокий – добрий геній,
І жінка-демон з мороком в очах.
(Шекспір, сонет 144)
-
Її очей до сонця не рівняли,
Корал ніжніший за її уста,
Не білосніжні пліч овали,
Мов з дроту чорного коса густа.
(Шекспір, сонет 130)
-
Безлюдні та німі Гіреїв двір і сад!
По ганках, що мели покірних баш тюрбани,
Через потуги трон і розкоші дивани
Літає сарана, повзе холодний гад.
(А. Міцкевич «Бахчисарай»)
-
О полько! Як і ти, я вмру на чужині;
Хай приязна рука мене хоч поховає!
Тут мандрівці ведуть розмови негучні…
(А. Міцкевич, «Гробниця Потоцької»)
-
Люблю дивитись я із Аю-Дагу скелі,
Як спінені вали біжать йому до ніг
Рядами чорними – чи, ніби срібний сніг,
На сонці виграють, мов райдуги веселі.
(А. Міцкевич «Аю-Даг»)
-
Виходять звірі з лісової тиші,
покинувши кубельця чи барліг;
вони, либонь, зробилися тіхіші
не з остраху, не з хитрощів своїх…
(Рільке «Ось дерево звелось»)
-
До того, як любов у світ прийшла
І теплим сяйвом хаос освітила,
В нім плавала планет незмірна сила
Без ладу, і без форми, й без числа.
(Ронсар «До того, як любов у світ прийшла»)
-
Так, ти богиня! Мати, райська роже,
О глянь на мене з свої висоти!
Бач, я, що в небесах не міг найти
Богів, перед тобою клонюсь тоже.
(Франко «Сікстинська Мадонна»)
-
Ми пропливали двох, я й чарівник Вергілій
Снагою дивною без котвиці й весла.
Ми їхали вперед, і хвиля нас несла
До ніжних лотосів і сніжно-білих лілій.
(М. Зеров, сонет 4)
-
Дерзайте, лебеді, з неволі, з небуття
веде вас у світи ясне сузір’я Ліри,
де пінить океан кипучого життя.
(М. Драй-Хмара «Лебеді»)
-
У теплі дні збирання винограду
Її він стрів. На мулах нешвидких
Вона верталась із ясного саду,
Ясна, як сад, і радісна, як сміх.
(М. Рильський «У теплі дні збирання винограду»)
-
Я шлю поклін і дружній свій привіт.
Твої діла – вони одні нетлінні,
І ти між квітів найясніший цвіт…
(М. Рильський «Коли усе в туманні життєвому…»)
-
О, як боялися святі отці,
Чи не схитнеться їх могутня влада!
Душа єретика тій смерті рада -
Чи ж не майне десь усміх на лиці?
(Д. Павличко «Коли умер кривавий Торквемада»)
-
Мені здайється, - може, я не знаю,-
Було і буде так у всі часи:
Любов, як сонце, світу відкриває
Безмежну велич людської краси.
І тому світ завжди благословляє
І сонце, що встає, і серце, що кохає.
(В. Симоненко «Любов»)
Учитель. Наша подорож дорогами сонета наближається до завершення. Ми побували в різних епохах – від Середньовіччя до ХХ століття, подорожували різними країнами, доторкнулися до шедеврів світової та української літератур. Переконана, що ви завжди зможете розпізнати сонет з-поміж інших ліричних жанрів. У тому і полягає величезна сила мистецтва, що справжній шедевр здатний подолати час та простір і вражати душу читача через роки, через століття.
9 тур. Підбиття підсумків
Учні нагороджуються дипломами «Кращому знавцю сонет»