Матеріал сприяє поглиблення вивченого про прикметник. групи прикметників . ступені їх порівнянь,суфікси, що творять ступені порівнянь,особливості їх правопису.
Суфікси, що утворюють ступені порівняння якісних прикметників
Ступінь порівняння — це здатність вияву ознаки в різних кількісних вимірах. Він завжди визначається «кількістю» переважальної ознаки. Існує вихідна форма, інакше — звичайний (позитивний) ступінь, від якого утворюються вищий (компаратив) та найвищий (суперлатив) ступені.
Прикметники вищого ступеня набувають певного значення в плані кількісного виміру ознаки. У цьому суттєва різниця між значенням прикметника звичайного ступеня і вищого. У першому випадку ознака предмета характеризується безвідносно і безпосередньо, в другому вона набирає відносного, порівняльного значення [5;136], напр.:
Сестрице, мушу я! Твоя краса
на той рік ще буйніше залишає,
а в мене щастя як тепер зов'яне,
то вже не встане!(«Лісова пісня»)
Але єсть на світі люди
Необачні, безпорадні,
Що й при світлі сонця бачать
І хаос, і ясні зорі,
Кращі зорі, ніж небесні,
І хаос, темніший пекла. («Часто кажуть: ясні зорі…» )
Струни бринять сумніше. Плач стає дужчий. («Вавілонський полон»
Вищий ступінь є засобом порівняння якості як однорідних, так і різнорідних предметів. Крім того, вищий ступінь може виступати засобом порівняння якості, що виявляється в даному предметі. Вищий ступінь порівняння має просту і складену форми, а найвищий ступінь — просту, складну і складену форми.
У прикметників вищого ступеня існують дві форми вираження — проста (синтетична) і складена (аналітична).
Проста форма вищого ступеня утворюється так: до основи прикметника звичайного ступеня додаються суфікси: -іш-, -ш- та родове або числове закінчення. Наприклад:
Наче я в руки дістався
до ворогів найлютіших.(«Вавілонський полон»
Який прокльон страшніший над мовчання?(«Вавілонський полон»)
Лунали б тоді мої мрії
І щастя моє таємне,
Ясніші, ніж зорі яснії,
Гучніші, ніж море гучне.(«Хотіла б я піснею стати»)