Стаття на тему "Реалізація індивідуального та диференційованого підходів у навчанні й вихованні дітей з ООП"

Про матеріал
Те, що навчання і виховання так чи інакше має бути погоджено з рівнем розвитку дитини,- це встановлений і багаторазово перевірений факт, який неможливо заперечувати. Різні діти по-різному опановують знання, уміння й навички. Ці відмінності зумовлені тим, що кожна дитина володіє індивідуальними особливостями.
Перегляд файлу

Реалізація індивідуального та диференційованого підходів у навчанні й вихованні дітей з ООП

       Сучасна система спеціальної освіти передбачає навчання дітей з відхиленнями у розвитку в спеціальних (корекційних) освітніх установах, які створюють сприятливі умови для розвитку та корекції порушень фізичного і психічного розвитку дітей з різними проблемами здоров'я. Але вони недостатньо враховують індивідуальні потреби родини, житлові, матеріальні, інтелектуальні, освітні ресурси й можливості. Віддаленість і відособленість більшості спеціальних установ від населених пунктів створює ситуацію «відриву» дитини від сім'ї, порушує процес подальшої адаптації й соціалізації дитини, негативно впливає на розвиток її комунікативних навичок, соціокультурної активності.

           У світі складаються тенденції, що викликають необхідність створення системи інтегрованого навчання і виховання дітей з особливими потребами, педагогічні умови якої будуть відповідати можливостям дітей з різними відхиленнями у розвитку та проблемами зі здоров'ям.

       Зараз допомога дітям з ООП виявляється в різних видах освітніх установ, які розраховані на диференційоване виховання і навчання дітей з відхиленнями розвитку в залежності від характеру і ступеня вираженості порушення.

Під диференційованим навчанням зазвичай розуміють форму організації навчальної діяльності для різних груп учнів.

           Індивідуальний підхід – важливий психолого-педагогічний принцип, що враховує індивідуальні особливості кожної дитини.

          Те, що навчання і виховання так чи інакше має бути погоджено з рівнем розвитку дитини,- це встановлений і багаторазово перевірений факт, який неможливо заперечувати.

       Різні діти по-різному опановують знання, уміння й навички. Ці відмінності зумовлені тим, що кожна дитина володіє індивідуальними особливостями. Психофізіологічні особливості дітей, різні рівні їх розумових здібностей закономірно вимагають для забезпечення ефективного навчання кожної дитини або групи дітей неоднакових умов навчання. В умовах школи це можливо при індивідуалізації та диференціації навчання.

Як будувати процес диференційованого навчання?

             Практики кажуть: за ступенем розумового розвитку, здатністю до працездатності. Теоретики вважають: за мірою допомоги дитині. Диференціацію можна проводити за ступенем самостійності дітей при виконанні завдань. Робота ця складна і копітка, яка вимагає постійного нагляду, аналізу та врахування результатів.

           Диференціація в сучасному розумінні — це врахування індивідуальних особливостей дітей у тій формі, коли діти групуються на основі будь-яких особливостей для окремого навчання.

          Сутність диференційованого підходу полягає в організації навчального процесу з урахуванням вікових особливостей, створення оптимальних умов для ефективної діяльності всіх дітей, в перебудові змісту, методів, форм навчання, які максимально враховують індивідуальні особливості школярів. Такий підхід дозволяє розділити дітей на підгрупи, в яких і зміст освіти, методи навчання, організаційні форми розрізняються, також склад підгруп може змінюватися в залежності від поставленої навчальної задачі.

Диференційований підхід у традиційній системі навчання організаційно полягає в поєднанні індивідуальної, групової та фронтальної роботи. Даний підхід необхідний на всіх етапах навчання.

Невід'ємна частина корекційних занять із дітьми з відхиленнями у розвитку – оптимізація умов навчально-виховної діяльності у процесі спеціальної корекційної роботи. Корекційна робота здійснюється на всіх заняттях і в позаурочний час.

        Під час проведення навчально-корекційної роботи з дітьми, що мають відхилення в розвитку, необхідно дотримуватися наступних правил:

• здійснювати індивідуальний підхід до кожної дитини на уроках загальноосвітнього циклу;

   • запобігати настанню втоми, використовуючи для цього різноманітні засоби (чергування інтелектуальної й практичної (ігрової) діяльності, подання матеріалу невеликими дозами, надання дозованої допомоги, цікавий дидактичний матеріал тощо);

• у процесі навчання слід використовувати ті методи, за допомогою яких можна максимально активізувати пізнавальну діяльність дітей, розвивати їх мовлення і сформувати необхідні навчальні навички;

• в системі корекційних заходів необхідно передбачити проведення занять, що забезпечують підготовку дітей до засвоєння різних розділів навчальних програм, а також збагачення їх знань про навколишній світ;

• під час роботи з дітьми, що мають відхилення у розвитку, чи іншими проблемами зі здоров’ям, педагог повинен проявляти особливий такт. Дуже важливо постійно помічати й заохочувати найменші успіхи дітей, своєчасно і делікатно допомагати кожній дитині, розвивати в неї віру у власні сили й можливості.

           Таким чином, зацікавленість суспільства у створенні оптимальних умов для виявлення задатків і максимального розвитку здібностей дітей призводить до необхідності диференціації навчання.

          ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПІДХІД У НАВЧАННІ — педагогічний принцип, згідно з яким у навчально-виховній роботі з колективом дітей досягається педагогічний вплив на кожну дитину, заснований на знанні його особистості, особливостей розвитку, рис характеру та умов життя.

             Корекційна педагогіка визначає методи навчання і виховання дітей з відхиленнями у розвитку з урахуванням об'єктивної природи їх дефекту.

            Кожна дитина має індивідуальні риси. Неправильне відношення до яких впливає на фізичний і психічний розвиток дитини. Тому опановування методами роботи з такими дітьми залежить від глибини вивчення всього комплексу рис і явищ, складових особливостей їх психічної діяльності. Знання індивідуальних особливостей кожного школяра допомагає педагогу знайти до нього доцільний підхід. У цих випадках корекція відбувається як би у двох напрямках — з одного боку ведеться робота з подолання загального недорозвинення і тому дія поширюється на всі сторони особистості, з іншого — адресується до окремих недоліків.

           У корекційній педагогіці індивідуалізація навчання і виховання є основоположним поняттям, оскільки тільки врахування індивідуальних особливостей дітей з різними відхиленнями в розвитку створює умови для успішного розвитку гармонійної особистості кожної дитини, її здібностей, життєво важливих умінь і навичок для її психофізичного здоров'я. При цьому потрібно звернути увагу на різноманітну специфіку дефектів, при якій кожна дитина з тим або іншим відхиленням у розвитку виняткова і має характерні індивідуальні особливості психічного і фізичного розвитку.

При здійсненні індивідуального підходу враховуються:

  • порушення, яке впливає на фізичний і психічний розвиток дитини;
  • стан мови, інтелекту, емоційно – вольової сфери;
  • вікові та індивідуальні особливості дітей;
  • створення умов для прояву і розвитку їх бажань, інтересів, схильностей, можливостей;
  • особливості психічних процесів (сприйняття, уваги, пам'яті, мислення);
  • тип темпераменту.

         Індивідуальний підхід дозволяє не тільки враховувати ці особливості, а й вести індивідуальну послідовну роботу з кожною дитиною. Для деяких категорій дітей індивідуальні заняття є однією з основних умов розвитку.

Обов'язковим етапом на заняттях є застосування здоров'язбережувальних технологій:

  • остеопатична гімнастика,
  • динамічні паузи,
  • артикуляційна гімнастика,
  • пальчикова гімнастика,
  • рухливі ігри,
  • ходьба,
  • дихальна гімнастика
  • ЛФК,
  • арт-терапія,
  • музикотерапія,
  • казкотерапія,
  • психогімнастика,

           Вся моя діяльність і діяльність всіх педагогів, які працюють з дітьми з ООП, спрямована на усунення причин труднощів виховання і навчання та успішної адаптації в суспільство.

            Таким чином, диференційований підхід і врахування індивідуальних особливостей є умовою максимально можливого коректування порушень у розвитку дитини та її адаптації в навколишньому світі.



 

docx
Пов’язані теми
Психологія, Методичні рекомендації
Інкл
Додано
5 березня 2020
Переглядів
12481
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку