Тема: Структура книги (3 клас)
Мета: ознайомити учнів із процесом створення книг; довести, що книга - це результат величезної праці письменника, художника, працівників видавництва та друкарні; прищеплювати інтерес до книги; виховувати до неї бережливе ставлення, любові до читання книг. Прищеплювати читачам навички самостійного добору книг.
Обладнання: відеоролик «Створення сучасної книги», ПК, проектор, мультимедійна дошка, вірш С.Я.Маршак «Як друкували вашу книгу».
Хід уроку
I.Організація учнів.
II.Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами поговоримо про те, як створюються книги та з яких елементів вони складаються. Тема нашого бібліотечного уроку «Структура книги».
ІІІ. Основна частина
Учитель. Всі ви любите читати книги. І навіть не уявляєте собі життя без них. А був час, коли люди були без книг, паперу ще не існувало. Писали на глиняних табличках, на папірусі – це стебла рослин, які росли на берегах річки Ніл. Писали на пергаменті – спеціально обробленій шкірі домашніх тварин. Використовували і березову кору. Та лише папір одержав широке визнання. Він легкий, зручний, мало об'ємний.
А виникати книги почали тому, що у різних кінцях світу, незалежно одне від одного, люди різного кольору шкіри намагалися віднайти спосіб передавання думок, спосіб спілкування. Зараз ми з вами помандруємо у глибину віків, щоб дізнатися, як і з чого робилися перші книги.
Найперші книги створювалися повільно і коштували дуже дорого.
Місяцями виводили переписувачі букву за буквою, а художники заповнювали сторінки малюнками.
Сьогодні в усьому світі видається багато книг. Але для цього потрібно багато паперу. А папір виробляється з дерева. Заготовлена деревина потрапляє в цех паперового комбінату.Там її розпилюють. Перетворюють у тирсу, додають спеціальну кислоту і варять, особливі машини розкачують цю суміш, вигонять з неї воду, прасують, змотують у величезні рулони, які надходять у друкарню. У кожній друкарні є набірний цех. В ньому стоять складні машини. На них набирають стрічки з металевих літер.
З друкарської машини виходять друковані листи книги. Потім їх сушать, рахують, зшивають, переплітають і відправляють готові книги у магазини, бібліотеки.
Як бачимо, поки книжка дійде до нас, над нею працює багато людей. А сьогодні в друкарні працюють розумні машини, за допомогою яких друкуються книги.
Цікаво? А тепер розгорніть книгу С.Я.Маршака і знайдіть вірш « Як друкували вашу книгу». Зараз я вам прочитаю.
Я був у фабриці такій,
Де вам готують книжку,
Там у майстерні чарівній
Є ящики без кришки.
Складач же знає, де який
Друкарський знак у схові,
Він ставить їх у ряд стрункий -
І от рядки готові.
Рядок лягає до рядка
Легенько так і чітко,
І з металевого станка
Виблискує сторінка.
З паперу стрінеться на мить
Свинцевий лист набору –
Сторінка ціла враз лежить,
Що ти побачиш скоро.
Хоч розуму в машин нема,
Машина знає діло:
Поріже аркуші сама
І їх складе уміло.
А палітурник зшиє враз,
Обріже їх ножами,
Оправить в найкоротший час –
І книга перед вами!
Учитель. Я завершую читати вірш і хочу, щоб ви його дочитали вдома, а хто не має цієї книжки – візьміть її у бібліотеці.
Процес створення книги дуже складний, тому книги потрібно берегти.
Перегляд відеоролика про створення друкованої сучасної книги
Книги, книги на полицях,
Завжди тихо поміж них.
Та яку ти не розгорнеш –
Щось цікаве в кожній з них.
Книга – з'єднані в одне ціле друковані або рукописні аркуші.
Щоб знайти потрібну книгу нам потрібно знати елементи книги.
Перше, що ми бачимо – це обкладинка.
Слайд 1
Обкладинка – це покриття книжки, що тримає і захищає сторінки книги. Це обличчя (або одяг книги), що зовні вирізняє її з-поміж інших книг. Не рідко, саме завдяки обкладинці, читач вирішує – зацікавить його книга чи ні. На дотик обкладинка буває м'якою, зроблена із паперу, або цупкою.
Слайд 2
Обкладинка з цупкого матеріалу (картону) називається палітурка. У давнину палітурку для рукописних книг робили із дорогої шкіри, парчі, а іноді з срібла та золота.
Обкладинка підкаже вам назву книжки і хто її написав.
Слайд 3
В сучасних книгах іноді на палітурку надягається ще одна паперова обкладинка – суперобкладинка.
Суперобкладинка – це паперова обкладинка з малюнком і написаним прізвищем автора та назвою книгою.
Слайд 4
Місце, де зшиті сторінки книги, а також обкладинки, що його закриває, називається корінцем (чистий малюнок, назва книги або автор чи псевдонім).
Якщо книга стоїть на полиці, то дивлячись на корінець, можна дізнатися як називається книга і хто її написав.
Слайд 5
Коли читач перегортає обкладинку, то бачить аркуш паперу, що з'єднаний із сторінками – форзац. Це слово запозичене з німецької мови. У перекладі означає «сторінки, які ідуть перед тестом». Форзаців – два.
Слайд 6
Наступна сторінка після обкладинки або форзацу (якщо він є) – титульна сторінка.
На титульному листі друкуються всі головні відомості про книгу: прізвище автора, художника, назва книги, видавництво.
Слайд7
Часто на одній із перших сторінок книги вміщують передмову (звернення до читача). Передмова допоможе не тільки вибрати книгу, але і краще зрозуміти її.
Слайд 8
Основна частина книги – це сторінки з текстом.
Сторінка – один бік аркуша. В різних книгах різна кількість сторінок.
Слайд 9
У всіх книгах для дітей є малюнки – ілюстрації. Малюнок в книзі відіграє велику роль, він доповнює і пояснює текст.
Слайд 10
Ще один елемент книги - зміст. Він вміщується або на початку, або в кінці книги. В змісті записані глави або розділи, і зазначено, на яких сторінках вони розміщені. Зміст допомагає орієнтуватись у книзі, швидко знаходити потрібний матеріал.
Слайд 11
Схема: елементи книжки.
IV. Підведення підсумків
Учитель.Діти! Сьогодні ви ознайомились з елементами книги.
– Назвіть їх. (обкладинка, титульний лист, текст, малюнки, передмова, анотація, післямова, зміст).
Знання всіх цих елементів завжди допоможе підібрати потрібну книгу і уявити, про що в ній розповідається.
V. Домашнє завдання:
Дочитати вірш С.Я.Маршака « Як друкували вашу книгу», дібрати прислів я, приказки , загадки про книжку.
Тема: Структура книги (3 клас)
Мета: ознайомити учнів із процесом створення книг; довести, що книга - це результат величезної праці письменника, художника, працівників видавництва та друкарні; прищеплювати інтерес до книги; виховувати до неї бережливе ставлення, любові до читання книг. Прищеплювати читачам навички самостійного добору книг.
Обладнання: відеоролик «Створення сучасної книги», ПК, проектор, мультимедійна дошка, вірш С.Я.Маршак «Як друкували вашу книгу».
Хід уроку
I.Організація учнів.
II.Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами поговоримо про те, як створюються книги та з яких елементів вони складаються. Тема нашого бібліотечного уроку «Структура книги».
ІІІ. Основна частина
Учитель. Всі ви любите читати книги. І навіть не уявляєте собі життя без них. А був час, коли люди були без книг, паперу ще не існувало. Писали на глиняних табличках, на папірусі – це стебла рослин, які росли на берегах річки Ніл. Писали на пергаменті – спеціально обробленій шкірі домашніх тварин. Використовували і березову кору. Та лише папір одержав широке визнання. Він легкий, зручний, мало об’ємний.
А виникати книги почали тому, що у різних кінцях світу, незалежно одне від одного, люди різного кольору шкіри намагалися віднайти спосіб передавання думок, спосіб спілкування. Зараз ми з вами помандруємо у глибину віків, щоб дізнатися, як і з чого робилися перші книги.
Найперші книги створювалися повільно і коштували дуже дорого.
Місяцями виводили переписувачі букву за буквою, а художники заповнювали сторінки малюнками.
Сьогодні в усьому світі видається багато книг. Але для цього потрібно багато паперу. А папір виробляється з дерева. Заготовлена деревина потрапляє в цех паперового комбінату.Там її розпилюють. Перетворюють у тирсу, додають спеціальну кислоту і варять, особливі машини розкачують цю суміш, вигонять з неї воду, прасують, змотують у величезні рулони, які надходять у друкарню. У кожній друкарні є набірний цех. В ньому стоять складні машини. На них набирають стрічки з металевих літер.
З друкарської машини виходять друковані листи книги. Потім їх сушать, рахують, зшивають, переплітають і відправляють готові книги у магазини, бібліотеки.
Як бачимо, поки книжка дійде до нас, над нею працює багато людей. А сьогодні в друкарні працюють розумні машини, за допомогою яких друкуються книги.
Цікаво? А тепер розгорніть книгу С.Я.Маршака і знайдіть вірш « Як друкували вашу книгу». Зараз я вам прочитаю.
Я був у фабриці такій,
Де вам готують книжку,
Там у майстерні чарівній
Є ящики без кришки.
Складач же знає, де який
Друкарський знак у схові,
Він ставить їх у ряд стрункий -
І от рядки готові.
Рядок лягає до рядка
Легенько так і чітко,
І з металевого станка
Виблискує сторінка.
З паперу стрінеться на мить
Свинцевий лист набору –
Сторінка ціла враз лежить,
Що ти побачиш скоро.
Хоч розуму в машин нема,
Машина знає діло:
Поріже аркуші сама
І їх складе уміло.
А палітурник зшиє враз,
Обріже їх ножами,
Оправить в найкоротший час –
І книга перед вами!
Учитель. Я завершую читати вірш і хочу, щоб ви його дочитали вдома, а хто не має цієї книжки – візьміть її у бібліотеці.
Процес створення книги дуже складний, тому книги потрібно берегти.
Перегляд відеоролика про створення друкованої сучасної книги
Книги, книги на полицях,
Завжди тихо поміж них.
Та яку ти не розгорнеш –
Щось цікаве в кожній з них.
Книга – з’єднані в одне ціле друковані або рукописні аркуші.
Щоб знайти потрібну книгу нам потрібно знати елементи книги.
Перше, що ми бачимо – це обкладинка.
Слайд 1
Обкладинка – це покриття книжки, що тримає і захищає сторінки книги. Це обличчя (або одяг книги), що зовні вирізняє її з-поміж інших книг. Не рідко, саме завдяки обкладинці, читач вирішує – зацікавить його книга чи ні. На дотик обкладинка буває м’якою, зроблена із паперу, або цупкою.
Слайд 2
Обкладинка з цупкого матеріалу (картону) називається палітурка. У давнину палітурку для рукописних книг робили із дорогої шкіри, парчі, а іноді з срібла та золота.
Обкладинка підкаже вам назву книжки і хто її написав.
Слайд 3
В сучасних книгах іноді на палітурку надягається ще одна паперова обкладинка – суперобкладинка.
Суперобкладинка – це паперова обкладинка з малюнком і написаним прізвищем автора та назвою книгою.
Слайд 4
Місце, де зшиті сторінки книги, а також обкладинки, що його закриває, називається корінцем (чистий малюнок, назва книги або автор чи псевдонім).
Якщо книга стоїть на полиці, то дивлячись на корінець, можна дізнатися як називається книга і хто її написав.
Слайд 5
Коли читач перегортає обкладинку, то бачить аркуш паперу, що з’єднаний із сторінками – форзац. Це слово запозичене з німецької мови. У перекладі означає «сторінки, які ідуть перед тестом». Форзаців – два.
Слайд 6
Наступна сторінка після обкладинки або форзацу (якщо він є) – титульна сторінка.
На титульному листі друкуються всі головні відомості про книгу: прізвище автора, художника, назва книги, видавництво.
Слайд7
Часто на одній із перших сторінок книги вміщують передмову (звернення до читача). Передмова допоможе не тільки вибрати книгу, але і краще зрозуміти її.
Слайд 8
Основна частина книги – це сторінки з текстом.
Сторінка – один бік аркуша. В різних книгах різна кількість сторінок.
Слайд 9
У всіх книгах для дітей є малюнки – ілюстрації. Малюнок в книзі відіграє велику роль, він доповнює і пояснює текст.
Слайд 10
Ще один елемент книги - зміст. Він вміщується або на початку, або в кінці книги. В змісті записані глави або розділи, і зазначено, на яких сторінках вони розміщені. Зміст допомагає орієнтуватись у книзі, швидко знаходити потрібний матеріал.
Слайд 11
Схема: елементи книжки.
IV. Підведення підсумків
Учитель.Діти! Сьогодні ви ознайомились з елементами книги.
– Назвіть їх. (обкладинка, титульний лист, текст, малюнки, передмова, анотація, післямова, зміст).
Знання всіх цих елементів завжди допоможе підібрати потрібну книгу і уявити, про що в ній розповідається.
V. Домашнє завдання:
Дочитати вірш С.Я.Маршака « Як друкували вашу книгу», дібрати прислів я, приказки , загадки про книжку.