конспект уроку на тему «Як берізка листя роздарувала»
за І. Прокопенко
Розробила вчитель початкових класів Іванова Л. С.
Мета: звернути увагу учнів на зміни в природі восени; продовжити знайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати навички виразного свідомого читання; навчати визначати художні засоби зображення картин природи; розвивати навички виразного читання; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, ілюстрації
Урок українського читання 3 клас
Тема. «Як берізка листя роздарувала»
за І. Прокопенко
Розробила вчитель початкових класів Іванова Л. С.
Мета: звернути увагу учнів на зміни в природі восени; продовжити знайомити учнів з творами українських письменників, які описували красу осені; удосконалювати навички виразного свідомого читання; навчати визначати художні засоби зображення картин природи; розвивати навички виразного читання; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, ілюстрації
Хід уроку
І Організаційний момент
Сіли, діти, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
очікування
Мовленнєва розминка
а) Дихальні вправи
Понюхайте квіточку.
Погасіть свічку.
Понюхайте квіточку.
Подмухайте на кульбабку.
б)Читання чистомовки.
Ай – ай – ай – щасливим зростай!
Би –би – би – рідну школу люби!
Ки –ки – ки – і завжди читай книжки!
Клени по колу клали поклони,
Бруньки, вересень, дощ, блискавка, листопад, берізка, завірюха, журавлі, школа, пляж, врожай, полуниця, спека, подарунки, бурульки, хмари.
Осінь (яка?), сонце (яке?), небо, дерева, листочки, квіти, журавлі.
ІV Повідомлення теми і завдання уроку
Надворі осінь. За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
І осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки і чарує нас своїм осіннім золотом.
V Вивчення нового матеріалу
Відгадати загадки
Літом виростають, а восени опадають. (Листочки)
Мов зелений їжачок, має безліч голочок. Поспішає до оселі в новорічні дні веселі. (Ялинка)
Чорно-біла одежина, Зверху — листяна хустина. Як весна – дарує сік, — П’ємо радо цілий рік.
У теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
(Гриб)
Заповзята трудівниця,
Вона праці не боїться.
Дуже сильна ця комаха
Називається... (мураха).
Лісом котиться клубок, В голках спинка і бочок. Він полює ночами За жуками і мишами. (Їжак)
- Складіть передбачення за ключовими словами: берізка, мурашка, грибок, ялинка, їжачок, листочки.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Встаньте , діти, усміхніться,
Землі рідній поклоніться.
І до сонця дотягніться.
Веретенцем покрутіться.
Потанцюйте ,пострибайте,
Рухи дружно повторяйте.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти знову сядьте.
Читання вчителем тексту «Як берізка листя роздарувала» Гра «Осінні листочки ». Читає учень, на парту якого впав осінній листочок
- Лексична робота
- Знайдіть в тексті образні вислови.
Листя: ковдра, пір’їнка; Їжак – золота кулька; ялинка-чепуруха.
-Звуконаслідування
***
На берізці осінь ночувала —
Притомилась, мабуть, на путі.
А на ранок їй подарувала
В коси стрічки ніжні, золоті.
А як сонце із туману встало,
Викупалось в ранішній росі,
То струнку берізку не впізнало,
Що стояла в золотій красі. (Надія Красоткіна)
Додаткові завдання
6. Синквейн (приклад)
Берізка
Добра, щедра.
Роздарувала, засумувала, заснула.
Берізка дарує радість друзям.
Безкорисливість.
Складіть прислів’я та поясніть його.
V Домашнє завдання
Переказ казки «Як берізка листя роздарувала» за І. Прокопенко
І рівень – від слов автора;
ІІ рівень – від слів берізки.
VІ Підсумок уроку
5.Оцінювання.
- Любі діти, а мені сподобалося,як ви добре попрацювали на уроці.
Дякую і хочу побажати, щоб ваші думки завжди були добрими та веселими.
-Чи справдилися ваші очікування від уроку? Якщо так, то прикріпіть листочок на наше осіннє дерево
Перевірка тексту. Тест.
Тест
1.Кого позолотила осінь?
а) берізку; б) осику.
2.Що подарували Муравлику?
а) червоний листочок; б) жовтий листочок.
3.Хто захотів золоту пір’їну?
а) Підберезник; б) Їжачок.
4.До чого взяла листочки ялинка-чепуруха?
а) до сукні; б) до хустини.
5.Хто заспокоїв Берізку?
а) Ялинка; б) Вітер
6.Яку пору року з нетерпінням жде Берізка?
а) осінь; б) весну.
Відповіді: 1а 2б 3а 4а 5б 6б .
Фызкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Встаньте , діти, усміхніться,
Землі рідній поклоніться.
І до сонця дотягніться.
Веретенцем покрутіться.
Потанцюйте ,пострибайте,
Рухи дружно повторяйте.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти знову сядьте.