Розкрити учням красу і своєрідність поезії Марійки Підгірянки; вчити заглиблюватися в поетичні образи, аналізувати ліричні поезії; розвивати образне мислення, творчу уяву, вміння усвідомлювати особливу красу, виразність, емоційність поетичного слова; розвивати навички виразного свідомого читання; виховувати любов до природи.
1
Конспект уроку
вчителя початкових класів
Опорного закладу
Пирятинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6
Пирятинської міської ради
Полтавської області
Тужик Світлани Іванівни
Предмет: Літературне читання
Клас: 3
Тема : Милуємось вечором. Марійка Підгірянка «Вечір іде»
Мета: розкрити учням красу і своєрідність поезії Марійки Підгірянки; вчити заглиблюватися в поетичні образи, аналізувати ліричні поезії; розвивати образне мислення, творчу уяву, вміння усвідомлювати особливу красу, виразність, емоційність поетичного слова; розвивати навички виразного свідомого читання; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований / нестандартний урок з використанням ігрових технологій
Методи і методичні прийоми: словесні, наочні, практичні (ігрові методи і прийоми: «Пеньок», «Плутанка», «Шифрувальники», «Позначки», «Асоціативний кущ», «Віконечко», «Доповни речення»)
Форми роботи: індивідуальні, фронтальні, групові
Хід уроку
І. Організаційний момент
Налаштування
Продзвенів дзвінок веселий
І закликав нас у клас.
Кожен учень тут умілий,
А в читанні - просто ас!
ІІ. Мовленнєва розминка
Чорно, чорно уночі.
Чорні очі у сичів.
Чорні очі, чорні крила,
Чорна ніч усе накрила.
Через чорних тих сичів
Чорно, чорно уночі.
2. Гра «Пеньок»
Швидко читайте слова у стовпчиках, не спіткніться об «пеньок».
Фікус форма день ніч мишка
фікус форма день ніч мишка
фокус фірма пень піч миска
фікус форма день ніч мишка
3. Гра «Плутанка»
Переставте букви так, щоб утворилося слово. Вдруге прочитайте слова швидко.
Ашак окмопт ілбих азав арукстля
Иолм іткащ убиз арфш кпаш
Інгс оромз аимз окисар олотомк
Ебон арамх ощд яс’ом овбакас
Ушаб илпак аккач отлеакт
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Прочитайте кожну третю букву. Назвіть прізвище української поетеси.
Лбмчвасоруеіклйвоксфао
Одпшбікмдьтгчхізтрсїядгнхпкшчаю.
( Марійка Підгірянка)
Сьогодні ми поринемо в красу поетичного слова Марійки Підгірянки , дізнаємось, як писала вона про вечір.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Де стрімкі потоки річок,
Де високі гори,
У казковому краю,
Землю, люблячи свою,
Жила дівчинка Марійка.
З лісом , вітром розмовляла.
Їхню мову добре знала
І про це в віршах писала.
2. Біографічна довідка (Розповідь вчителя)
Марійка Підгірянка народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави недалеко від Надвірної на Івано-Франківщині в сім’ї лісничого. Тут Марійка навчилася розуміти мову сивого лісу. І коли вітер гомонів зі смереками, їй здавалося, що він розповідає казки, співає пісні. Її дитинство й юність пройшли в Уторопах на Косівщині. Тут училася, тут згодом учителювала. Справжнє прізвище Марії Омельянівни – Ленерт-Домбровська. Марійка так любила свій рідний край, що взяла собі псевдонім Підгірянка. Ним вона й підписувала свої вірші.
3. Загадка
Сонце за гору спати лягає,
Все скрізь стихає, все замовкає.
Коли це буває?( Ввечері)
4.Передбачення.
5. Асоціативний кущ
місяць зорі
ВЕЧІР
спокій Захід
сонця
6.Опрацювання вірша М. Підгірянки «Вечір іде»
1) Виразне читання вірша вчителем.
2) Читання вірша учнями – гра «Рибки»
Гра «Позначки»
« + » - знаю;
« - » - нове.
7. Словникова робота
СіЄ вечІр
НИже кРЕшЕ
ниТКою ПОмосТі
ПРиВіТнО нА лЬОду
Слова записані різним шрифтом, діти читають їх « луною».
Ниже – просовує що-небудь одне за другим на нитку.
Креше – пристрасно, з запалом робить, виконує що-небудь.
Поміст –поверхня з дощок, покладена на основу.
Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору – Присідати ми почнемо,
На носочки піднялись, Добре ноги розімнемо.
Підніми голівку вгору Раз присіли – руки прямо.
Й на долоньки подивись. Встали - знову все так само.
7. Виразне читання «ланцюжком» за строфами. Вправа «Віконечко»
(Діти читають вірш, пересовуючи по ньому аркуш, у якому є віконечко).
8. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
- Що поетеса пише про вечір?
- Що сказано про сонце?
- Доведіть, що вечір, сонце, мороз зображено як живих істот. Який художній засіб використала для цього авторка ?
9. Робота в парах.
а) Прочитайте слова, складіть із них словосполучення і запишіть.
Ниткою, спить, сонце, сіє, білою, ходить, золотою, горою, світло, по дворі.
б) Обведи слова в рамці та прочитай рядки з вірша « Вечір Іде»
в) Віднови послідовність рядків.
10. Робота в групах.
Порівняйте , як у прочитаних віршах описано появу зірок на вечірньому небі. Доповніть подані речення.
За Павлом Тичиною За Марійкою Підгірянкою За Володимиром Сосюрою
Вечір… Вечір… Вечір…
Зорі… Ниже… … в блакиті
V. Підсумок уроку
Гра «Доповни речення»
Сьогодні на уроці я вчився …
Найбільше мені сподобалося …
Дізнався нового про …
Завершую урок з … настроєм.
VI. Домашнє завдання
1-ша група. Складіть казку про зимовий вечір , використовуючи художні засоби (епітети, порівняння, уособлення).
2-га група. Складіть ваш діалог «Зустріч із вечором».
3-тя група. Вивчіть напам’ять один із віршів про вечір.