Про матеріал
«Екологічна варта»
Мета: формувати екологічну культуру в учнів, привернути увагу до актуальної екологічної проблеми рідного Криворізького краю – засміченості, з’ясувати як впливає погана екологія на здоров’я людини; Виховати в учнів почуття відповідальності за природу як національну і загальнолюдську цінність, яка потребує охорони з боку людства; сприяти розвитку творчих здібностей, розвивати уяву, творче мислення.
Вікова категорія: 5-8 класи
Обладнання: стакан із водою, листок паперу формату А4, кольорові фломастери або олівці
Очікувані результати: учні мають познайомитися із екологічною ситуацією рідного краю, виконавши практичні завдання перевірити на практиці від чого може потерпати природа рідного краю, зробити висновки, що природу варто оберігати, створюючи відповідні охоронні умови, які під силу навіть школярам.
Форма проведення: Створення інтерактивного артбуку
Використані інтернет джерела:
1. https://nowaste.com.ua/ - Сайт по сортуванню сміття «Україна без сміття»
2. https://www.youtube.com/watch?v=4Ie085xk2uQ – Відеоролик про час розкладання кожного типу сміття
3. http://monitoring.davr.gov.ua/EcoWaterMon/GDKMap/Index Інтерактивна мапа «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України»
4. https://learningapps.org/display?v=pqxy1xnhk19 інтерактивна вправа із сортування сміття на Learning Apps
5. http://www.chistemisto.com.ua/ ТОВ «Чисте місто» м. Кривий Ріг пункти прийому вторинної сировини
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Привітання. Питання до класу: В якому місті ми живемо? Чим славиться наше місто? Які головна індустрія нашого міста? Які ж питання екології постають перед мешканцями Кривого Рогу? Давайте разом знайдемо відповідь на питання: «Що ми можемо робити вже зараз для охорони природи рідного краю, який потерпає від індустріального впливу від гігантів металургійної промисловості?» Відповіді учнів. Пропоную вам створити власний арт бук, де ви будете зображати схематично, що ви можете зробити саме зараз, щоб допомогти природі рідного міста. На листку паперу фломастерами по середині напишіть назву вашого міста та додайте приставку ЕКО, що означає, що ви приймаєте екологічну варту. Від назви намалюйте шість стрілочок, які вибудете доповнювати схемами та написами в залежності від направлення допомоги.
2. Розповідь з елементами демонстрації. Практичні завдання
Зупинка №1 «Стан повітря міста Кривий Ріг» На слайді зображено ситуацію по кількості забруднення навколишнього середовища підприємствами м. Кривий Ріг. Щоб якось оберегти природу від вимушених викидів токсичних речовин на підприємствах встановлюють фільтри, що блокують концентрацію викиді, а також засаджують територію молодими деревами. Оскільки зелені насадження – легені планети. Уявімо собі, що ми знаходимося у лісі або парку на прогулянці. Важливо також уміти правильно дихати, щоб мозок насищався киснем на повну. Пропоную вам зараз декілька дихальних вправ.
Зупинка №2 «Стан водних ресурсів міста Кривий Ріг» (дослід із відстоюванною водою, мапа забрудненості річок Інгулець і Саксагань). Про екологічний стан річок України можна ознайомитися скориставшись інтерактивною картою «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України». В нашому місті є дві річки, які зливаються воєдино – Інгулець і Саксагань. Саме із цих річок через систему очищення до нас в квартири та будинки потрапляє вода, яка тече у вас із кранів. Пропоную дослідити як змінюється стан води у стакані після п’яти днів.
Зупинка №3 «Сортування сміття» (інтерактивна вправа). Далі нас очікує наступна зупинка по сортуванню сміття. Чи знаєте ви, що на ощадливості та сортуванні можна ще добряче заробити. Якщо в домі, де ви живете поставити 3 контейнера або торбинки для збирання різного типу сміття, а потім здавати до пунктів прийому вторинної сировини, то за місяць можна заробити близько 50 грн. Існують певні правила сортування, які ви можете переглянути в мобільному телефоні, встановивши додаток «Я сортую» з Play Market.
Зупинка №4 «Екоречі» (ескіз на еко торбинку) Також із вторинної сировини створюють досить непогані речі: прикраси, аксесуари і навіть одяг. Інша частина стильних екоречей – це торбинки із тканини багаторозового використання замість одноразових поліетиленових. Створімо ї ми торбинку, щоб ходити на покупками до магазину. Пропоную вам створити свій ескіз малюнку, який би прикрасив вашу торбинку. А вдома разом із батьками пропоную долучитися до акції «Мішечок» і стати володарем класного екоподарукнку.
Зупинка №5 «Червона книга рідного краю» (кошик споживача) Чи знаєте ви, що багато рослин і тварин Криворіжжя занесені до Червоної книги, як вимираючий вид? Давайте розглянемо на слайді такі види. Запам'ятайте! Ніколи не зривайте жодної квітки, насолоджуйтесь її ароматом на природі. А вдома створюйте красу із паперу. Пропоную намалювати в ваші арт буки ці квіти, щоб запам'ятати як вони виглядають.
Зупинка №6 «Пам’ятка відповідального споживача» (поради) І наприкінці нашої подорожі я пропоную вам створити пам'ятку відповідального споживача, яка допоможе вам у майбутньому дотримуватися певних правил поводження із природою.
3. Рефлексія. Презентація створеного Арт буку учнями із коментарем в 1 хв. За таймером. Дякую вам за ці чудові презентації ваших арт буків. Успіхів у досягненні своїх цілей!