Мета: систематизувати знання, набуті учнями під час вивчення «М. Гоголь та Україна»; поповнити інформацію про світове значення письменника: удосконалювати навички аналізу художнього твору; розвивати мовленнєві навички, творчі здібності школярів, логічне мислення, кмітливість, спостережливість; виховувати людську гідність, патріотизм
Тема: Світове значення М.Гоголя.
Мета: систематизувати знання, набуті учнями під час вивчення «М. Гоголь та Україна»; поповнити інформацію про світове значення письменника: удосконалювати навички аналізу художнього твору; розвивати мовленнєві навички, творчі здібності школярів, логічне мислення, кмітливість, спостережливість; виховувати людську гідність, патріотизм.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок-гра
Між предметні зв’язки: історія, українознавство, образотворче та музичне мистецтво.
Обладнення: виставка книг М.Гоголя, портрет письменника, учнівські ілюстрації до творів М.Гоголя, скринька,
Епіграф: Дорога – мої єдині ліки
М.Гоголь
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ . Актуалізація опорних знань.
«Літературний вагон»
Станція «Біографічна»
(20 березня 1809 року м. Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губернії)
(У батьківському маєтку Василівці, нині с.Гоголеве Миргородського району Полтавської області)
(Ніжинську гімназію вищих наук)
(До Петербурга)
(Канцелярським чиновником)
(21 лютого 1852 року)
(У Москві на кладовищі Новодівичого монастиря)
(У Ніжині)
(1929 року в с. Великі Сорочинці)
10. Що означає слово «гоголь»
(Птах, який дуже подібний до качки)
Станція «Літературна»
(Збірка «Миргород»)
(Повість «Тарас Бульба»)
(Андрій)
(Сорочинський)
Станція «Мистецька»
1.Кому з відомих художників належить один із найкращих портретів?
(І.Рєпіну)
2. Хто написав оперу «Сорочинський ярмарок?»
(А. Рябов, М.Мусоргський)
3.Як називається картина, яку написав І.Рєпін під впливом гоголівської повісті «Тарас Бульба»?
(«Запорожці пишуть листа турецькому султану»)
4.Назвіть музичні твори, які написав Римський-Корсаков на гоголівські сюжети?
(Опера «Травнева ніч», «Ніч перед Різдвом»)
5 Який музичний твір написав П.Чайковський до гоголівського твору?
(Оперу «Черевички»)
ІУ. Робота над темою
Гра «»Ярмарок малюнків.»
Учитель: Наступна наша гра «Ярмарок малюнків». У нас в класі є учні, які гарно малюють і на сьогоднішній урок вони принесли свої малюнки до творчості М.Гоголя. Тому вони зараз зможуть їх продати іншим учням за бали. Учень, який хоче купити ваш «шедевр» спочатку повинен розглянути малюнок, поспілкуватися з «художником», дізнатися ціну.
(діалог з продажу малюнків)
«Вірю – не вірю»
Учитель: Я зачитуватиму уривки з повісті, а ви, якщо, на вашу думку, це твердження правильне, відповідаєте «Вірю», якщо хибне – «Не вірю» і даєте правильну відповідь.
(Не вірю, 1 день)
(Не вірю, бараном)
(Не вірю, Остап)
(Вірю)
«Таємнича скриня»
Вчитель: Перед вами скриня, якій знаходиться предмет, який ви маєте відгадати.
- Що стало причиною того, що ляхам вдалося схопити кремезного Тараса Бульбу?
(Люлька)
- З якою дорогоцінною ношею прийшов Андрій до ляхів?
(Хліб)
- Який предмет пов’язаний зі спробою Тараса Бульби визволити свого сина Остапа з польського полону
(Цегла)
«Ланцюжок мудрості»
Учитель: На дошці афоризми . Ви їх перечитуєте, обмірковуєте і даєте пояснення.
«Микола Гоголь – гордість українського народу»
(М.Максимович)
«В очах Гоголя блищить українська ніч…»
(І. Шкляревський)
«Душа летить із вирію за Гоголем…»
(І.Драч)
«Без імені Гоголя неможливо уявити літературу нашу».
(М.Драгоманов)
«Я описую предмет»
Учень загадує предмет, який згадується у творі «Тарас Бульба». Він детально описує його, а інші повинні здогадавтися .
Наприклад, «Вже вкотре цей предмет вчить нас грамоти. Через нього проходять усі. Його ніколи не забувають. Та все-таки одні його дуже люблять, а інші – ні! Але все-таки все він потрібен кожному»
(Буквар)
У. Підсумок уроку
Декламація уривків твору
Заключне слово вчителя
М.Гоголь не міг жити без батьківщини. Її синам і дочкам він адресував слова своєї молитви: « Співвітчизники! Не знаю й не вмію, як вас назвати в цю хвилину. Співвітчизники! Я вас любив, любив тією любов’ю, про яку не розповідають, яку дав мені Бог, за яку я вдячний Йому… Лише там зцілиться повністю народ, де розуміє людина вище призначення своє – бути образом того на землі, хто сам є любов…
«До Гоголя»
Все Гоголя про Гоголя питаю –
Який він був? І в чому таїна,
Що сам собі усе про нього втаюю,
Вночі він ближче, гірше – завидна.
Всі таємниці вдень скресають льодом.
Стаєш нікчемним, згірш усіх нікчем,
Люблю його останнім перельотом
І небо замикаю тим ключем.
Душа летить із вирію за Гоголем
В гніздо пречистих і скорботних рук.
Душа моя відчаєнонезагоєна,
Їй дише вслід морозом Бесаврюк.
А в небі тихо. І немає стелі.
І тільки видно, як віддалеки
Він хмарою химерною шинелі
Нам зігріває різдвяні зірки.
І тільки тужно, бо недоступитись,
І тільки журно, бо нема й нема.
До неба встати. З неба зір напитись.
Душа живе ще, хоч у смерть німа.
(І.Драч.)
УІ. Домашнє завдання
- Скласти кросворд до творчості М. Гоголя.
- Створити рекламу одному з творів М.Гоголя