Тарас Бульба – справжній український козак.

Про матеріал

Мета: проаналізувати образ головного героя; простежити в ньому українські риси козака; визначити художні засоби створення образу;розвивати навички роботи з художнім текстом, усне мовлення, уміння розрізняти й оцінювати риси літературного героя; виховувати моральні якості учнів, любов до рідного краю.

Перегляд файлу

Тема: Тарас Бульба – справжній український козак.

Мета: проаналізувати образ головного героя; простежити в ньому українські риси козака; визначити художні засоби створення образу;розвивати навички роботи з художнім текстом,  усне мовлення, уміння розрізняти й оцінювати риси літературного героя; виховувати моральні якості учнів, любов до рідного краю.

Обладнення: Повість «Тарас Бульба», ілюстрації Є.Кібрика та М. Дерегуса

Між предметні зв’язки: історія, мистецтво, етика.

Тип уроку:  урок формування і засвоєння нових знань.

Епіграф:    

                      Тарас Бульба… любив свою батьківщину Україну і нічого

                      не знав вище і прекрасніше за молодецьке козацтво,

                     тому що відчував те і інше в кожній краплі крові своїй…

                                                                  (В.Г.Бєлінський)   

 

 

                      Тарас Бульба мав ідею, якою жив…

                      Він не пережив її, він помер разом із нею.

                      В цьому була його велич!

                              (В.Г.Бєлінський)

                               Хід уроку

І. Організаційний момент

  З’ясування емоційної готовності

Психоформула

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.

Щоб урок минув не марно,

Вам сидіти треба гарно.

Не крутитись на уроках,

як папуга чи сорока.

 

Учитель: Яким би ви хотіли бачити наш урок? (відповіді учнів)

Щоб урок пройшов вдало, нам потрібно посміхнутися одне одному

ІІ. Актуалізація опорних знань

Мозковий штурм

- Чи переглядали ви художній фільм «Тарас Бульба»?

- Хто знявся в головній ролі?

- Де проходили зйомки фільму?

- Що таке повість?

- Дайте визначення історичної повісті:

- Який період історії зображено в повісті «Тарас Бульба»?

 

 

 

 

Тестовий крос

  1. Де навчалися сини Тараса Бульби?

А) в університеті;

Б) у бурсі;

В) у ліцеї

2. Різновид козацької зброї, що висіла у світлиці Тараса.

А) меч;

Б) спис;

В) шабля.

3. Острів, на якому розташовано Запорізьку Січ.

А) Базавлук;

Б) Хортиця;

В) Томаківка.

4. Військове звання Тараса

А) гетьман;

Б) полковник;

В) кошовий.

5. Найстаршим козаком запорізького війська був:

А) Касьян Бовдюг;

Б) Максим Гододуха;

В) Кирдяга.

6. Місто, яке взяли козаки в облогу.

А) Дубно;

Б) Краків;

В) Ізмаїл.

 

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Слово вчителя.

Читаючи твір, ми стаємо свідками грандіозної історичної епохи, унікального історичного явища, а саме – діяльності Запорізької Січі. Разом з персонажами Гоголя проходимо шляхами бойової звитяги українського козацтва. З першої і до останньої сторінки разом з нами, читачами, - головний герой повісті – Тарас Бульба.

Що то за людина Тарас, котрий залишив по собі слід в Україні?

Повість «Тарас Бульба» - результат  серйозного захоплення М.Гоголем історією. Адже знаючи так добре її, Гоголь зміг передати всю яскравість тодішніх подій. Перед нами повстали козацьке військо, відважні сини Тараса Бульби, його родина. Та все-таки, більшу увагу слід приділити Тарасу.

 

 

 

 

 

Усне малювання

 

- Опишіть, яким ви вперше побачили Тараса Бульбу?

 

Робота з репродукцією Є.Кібрика «Тарас Бульба»

- Яким зображено Тараса на картині?

- Які риси характеру підкреслює художник?

- Чи уявляли ви Тараса таким як намалював Є.Кібрик?

 

Робота з епіграфом

- Прочитайте слова В.Г.Бєлінського та поясніть їх.та поясніть їх.

 

Характеристика образів запорізьких козаків

- Якими перед нами повстають козаки?

- Який одяг носили козаки?

- Що вам відомо про зброю козака?

 

Виразне читання

 

- Знайдіть і прочитайте авторські характеристики Тараса у І розділі. Як розкривається характер героя в цих рядках?

 

Робота над характеристикою образу.

 

Учитель: Характеристика буває пряма (письменник сам розповідає про свого героя, його зовнішність, походження звички, заняття, риси характеру, переконання) і непряма (читач отримує уявлення про літературного героя з його вчинків, роздумів, переживань, з висловлювань інших осіб, з особливостей його мови).

 

Бесіда

- Чи є в повісті пряма авторська характеристика Тараса Бульби?

Знайдіть і прочитайте авторські характеристики Тараса в І розділі повісті.

- Яке значення має екскурс в минуле ХУ ст., стосовно характеристики Тараса?

- Доведіть, що Тарас Був дуже розумним козаком?

- Яким було ставлення Тараса до віри?

- Як Тарас поставився до звістки про зраду Андрія?

- В яких випадках він діє жорстоко?

- Які надії поклав Тарас на своїх синів?

 

 

 

 

 

Вчитель: Зараз ми звернімося до походження імені Тарас.

З грецької мови Тарас означає «буян, бунтівник». Як видумаєте, чи відповідає характер нашого героя цьому тлумаченню?

(відповіді учнів)

 

Вчитель: Обговоривши характер Тараса Бульби, я пропоную скласти асоціативну характеристику до його імені.

«Асоціативна характеристика»

Т – товариський

А – авторитетний

Р – рішучий

А – активний

С – стриманий

 

«Художник слова»

 Учитель: Змалюйте своїми словами як ви уявляєте Тараса Бульбу на полі битви.

(відповіді учнів)

 

Читання уривків твору, де передається героїзм твору.

Бесіда за прочитаним

 

- Що вас найбільше вразило в характері Тараса?

-  Яким ми бачимо Тараса під час страти?

- Чи вдалося Гоголю через образ Тараса Бульби показати справжнього героя?

 

ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Слово вчителя.

Якщо характеризувати Тараса, то ми бачимо, що це мудрий та досвідчений ватажок козацького війська. Адже його душа пойнята одним прагненням – доволі і незалежності свого народу. У Тараса, як і в інших персонажах повісті, перемішані серйозне і смішне, велике й мале, трагічне і комічне. У такому зображенні людського характеру Бєлінський бачив чудовий гоголівський дарунок «виставляти явища життя у всій їхній реальності й істинності».

 З доконаною художньою вірогідністю автор показує нам образ Тараса Бульби – у Січі й будинку, у мирний час і на війні, у його відносинах з друзями й ворогами.

 

 

 

 

 

 

 

Інтерв’ю з героєм

- Представтесь, будь ласка.

-

- Розкажіть про сім*ю

-

- Ваш чин

-

-В чому, на вашу думку,  сенс життя?

-

 

Анкета героя

 

Ім’я та прізвище ________________________________________________

Словесний портрет_______________________________________________

Сім’я ___________________________________________________________

Посада__________________________________________________________

Захоплення______________________________________________________

 

 

Метод «Прес»

Висловіть свою думку стосовно Тараса Бульби

Я вважаю Тараса Бульбу національним героєм.

Тому що…

Наприклад, …

Отже, …

 

У. Підсумок уроку

 

Продовж речення.

«Як би я бук автором, то я завершив твір…»

 

Вчитель: «Тарас Бульба» - один з найкращих творів світової літератури, в якому поєднано історію рідного краю, моральні цінності, героїзм та не приборкання українського народу. Образ Тараса пройнятий високою, суворою і ніжною поезією батьківства. Він є батьком не тільки для своїх синів, але і для козаків, що довірили йому командування над ними. І не дивлячись на трагічну загибель Тараса, народ вірить у свою перемогу.

Сили народу невичерпні, і боротьба продовжуватиметься, незважаючи на втрати та поразки.

 

УІ. Домашнє завдання

Підготувати характеристику образів Остапа та Андрія.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: урок розвитку зв’язного мовлення

Мета:формувати вміння написання твору-опису; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати естетичний смак та любов до природи.

Обладнення: цитатний матеріал

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Епіграф:

                           «Творчість – це діяльність, в якій розкривається духовний    

                            світ особистості, це своєрідний магніт, який притягує    

                            людину до людини»

                            В.Сухомлинський

 

                                            Хід уроку

 

І.Організаційний момент

ІІ Повідомлення теми та мети уроку

1.Вступна бесіда

 У повісті М.Гоголя «Тарас Бульба» описів природи небагато, адже основна увага приділяється подіям і героям. Однак картини природи в повісті відіграють важливу роль. Природа в повісті Гоголя є не лише фоном для подій, вона сама виступає як живий учасник подій. Життя героїв міцно пов’язане з нею. Описи природи автор використовує, щоб розкрити душевний стан персонажів, розповісти про їхні думки і почуття, висловити своє ставлення до подій і персонажів. Сьогоднішнє завдання уроку полягає в тому, щоб простежити як автор відтворює образ степу та які художні засоби для цього використовує.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

«Мозковий штурм»

- Що таке пейзаж:

(Пейзаж (з франц. місцевість) – один із композиційних елементів художнього твору: опис природи , будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу).

- Назвіть види пейзажу

(Пейзажі поділяються на степовий, лісовий, мариністичний(опис моря), урбаністичний(опис міста), індустріальний (опис заводів, шахт).

 

ІІІ. Формування умінь і навичок зв’язного мовлення

Робота над епіграфом

1.Виразне читання вчителем опису степу

2.Бесіда за прочитаним.

- Хто їде степом?

- Які почуття викликала картина степу в душах козаків?

- Чому Гоголь створює такий незвичайний пейзаж?

2. Переказ уривка учнями

 

3. Розгляд репродукції картини.

4.Словникова робота

5. Елементи аналізу твору мистецтва

 

6. Слухання грамзапису музики.

 

7. Складання плану твору.

8. Самостійна робота учнів Складання твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема: Образ Остапа та Андрія у творі.

Мета: навчити учнів порівняльної характеристики героїв, їх вчинків та дій; розвивати вміння аргументувати свої  судження; виховувати патріотизм, любов до рідної землі.

Між предметні зв’язки: історія етика.

Обладнання: повість «Тарас Бульба», ілюстрації С.Кібрика «Портрет Андрія», «Портрет Остапа», М.Дерегуса «Загибель Остапа», «Тарас над мертвим Андрієм».

Тип уроку: комбінований

Епіграф:               

                                           «Можна все на світі вибирати, сину,

                                         Вибрати не можна тільки Батьківщину»

                                                                       (В.Симоненко)

 

                               «Хто сказав, що моя вітчизна Україна?..

                                Хто дав мені її у вітчизни?

                                Отчизна є те, чого шукає душа наша,

                                що миліше для неї понад усе.»

                               Андрій (М.Гоголь «Тарас Бульба»)

 

                                              Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Вступна бесіда.
  1. Який період історії українського народу відобразив М.В.Гоголь у повісті «Тарас Бульба»?
  2. Як називалася глава козацького війська в Україні?
  3. Де була розташована Запорізька Січ?
  4. Як називалася козацька зброя?
  5. Як називався ударний інструмент, в який козаки били «збір на раду»?

 

«Заверши речення»

1.Щоб стати запорожцем, потрібно було вірити в Христа, Святу Трієцю

    і …(Вміти перехреститися)

2.Частина запорожці покинула табір під Дубно…(Бо на Січ напали татари)

3.Остап 4 рази закопував ….(Буквар)

4. Тарас Бульба мав військове звання…(Полковник)

5. На одній із рад Кирдягу обрали…(Отаманом)

6. Тарас попросив свою дружину перед від’їздом з синами на   

     Січ…(Благословити їх)

 

 

 

ІУ. Повідомлення теми та мети уроку

У. Подання нового матеріалу

Слово вчителя: Що таке Вітчизна? Чи потрібна людині Батьківщина? Чи може людина жити без свого коріння? Що то за людина?

Поняття Батьківщини є центральним у повісті «Тарас Бульба». Можливо, саме тому Гоголь часто повертався до свого твору, доопрацьовував його, бо йому хотілося якнайкраще висловити своє ставлення до Вітчизни. Так або інакше, а всі персонажі повісті висловлюють своє ставлення до рідної землі.

Словникова робота

Художній образ – створення художніми засобами картини дійсності або переживань, утілених у формі конкретного явища.

 

Запитання і завдання

  1. Прочитайте перші описи Остапа  та Андрія. Що було між ними спільного.
  2. Як навчався в академії Остап, які риси його характеру виявилися там, як він ставився до товаришів, до покарань?
  3. Як вчився Андрій? Чим він відрізнявся від Остапа?
  4. Перекажіть епізоди про те, як Остап та Андрій поводилися на Запорізькій Січі.
  5. Зіставте фрагменти тексту, де зображено, як билися під час облоги Дубно Остам і Андрій.

 

Бесіда

  1. У чому полягає зрада Андрія?
  2. Знайдіть у тексті епізод, де Андрій відмовився від вітчизни.
  3. Як склалася подальша доля Андрія?
  4. Прокоментуйте епізод останньої розмови Тараса з сином.
  5. Як поводив себе Андрій?
  6. Розкажіть про долю Остапа
  7. Чи можна назвати поведінку Остапа під час тортур геройською?

 

 

«Словесний художник»

(завдання І ряду)

Намалюйте словесний портрет Остапа та виділіть головні риси характеру.

(завдання ІІ ряду)

Намалюйте словесний портрет Андрія

 

«Я- дизайнер»

Перед вами два чоловічі образи:Остап і Андрій.

Створіть для них національний одяг та прокоментуйте його.

 

Заповніть таблицю «Порівняльна характеристика Остапа й Андрія

 

 

 

       Остап

                Андрій

                                                         Рідні  брати   

                                                             молоді,

                                                             вродливі,

                                                         сильні юнаки,

                                                         хоробрі воїни

                                                         влучні стрілки

                                             обох захоплювало життя на Січі

 

1. Не хотів вчитися, закопував буквар.

Після погроз батька, що не пошле його на Запоріжжя, взявся до навчання.

2.Вважався одним із найкращих товаришів і ніколи не виказував їх.

3.Рідко верховоди в іншими у  зухвалих витівках, але охоче брав у них участь і покірно зносив покарання.

4. Був суворий до всього, крім війні гулянки. Був добрий, настільки це було можливо в ті суворі часи.

 

 

 

 

 

1.Учився з більшою охотою і без напруження.

2.Був винахідливим і вмів викручуватися від кари.

3. Був верховодом в досить небезпечних витівках.

4.Також  кипів жадобою подвигу, але разом з тим душа його була схильна і для інших почуттів.

 

 

Проблемне питання

-  Як ви думаєте, коли розходяться шляхи Остапа та Андрія?

- Чому така різна доля у двох рідних братів?

 

«Моя думка»

- Якби Андрій не зрадив, то….

- Якби Остапа не впіймали, то…

- Якби Тарас Залишився живим, то..»

 

 

 

 

Робота над ілюстраціями Є. Кибрика «Портрет Остапа», «Портрет Андрія»

- Порівняйте обидва портрети і скажіть: які риси характеру виказує зовнішність козаків?

- Розгляньте портрет Остапа перед стратою. Які риси характеру намагався передати художник?

 

 

УІ. Узагальнення та систематизація знань

Робота з епіграфом.

- Прочитайте епіграфи уроку та поясніть їх

    (відповіді учнів)

 

«Кому належать ці слова?»

«Вітчизна є ти! І несу я вітчизну цю в серці моїм, понесу її, поки стане мого віку… І все, що тільки є, продам, віддам, погублю за тау вітчизну»(Андрій)

 

«Дай же, Боже, щоб усі, які тут стоять, єретики, не почули, нечестиві, як мучиться християнин, щоб жоден з нас не промовив жодного слова». (Остап)

 

«Досить мені тільки махнути рукою, і всякий з них…став би мені чоловіком. І ні до одного з них не причарувала ти мого серця, люта доле моя…» (Панночка)

 

«Нехай боронить вас… Божа Матір… Не забувайте… Пришліть хоч вісточку про себе…( Мати)

 

«Невже ж таки вони зовсім не знайшли, чим підтримати життя? Коли приходить людині остання скрута, тоді…мусить вона їсти те, чим доти гидувала…» (Андрій)

 

УІІ. Підсумок уроку.

 

Фінальний літературний крос

  1. Де навчалися сини Тараса? (У Київській академії)
  2. кому з братів навчання давалося легше? (Андрію)
  3. Як Тарас зустрів синів?( Перевірив їхню силу і вміння битися)
  4. Що вирішив узяти Андрій для паночки? (Хліб)
  5. Як називалося місто, яке козаки взяли в облогу? (Дубно)
  6. Як переніс Тортури Остап?(Гордо)

 

 

 

 

 

 

«Вислови власну думку»

Мені сподобалося…

Мені не сподобалося…

Я хотів би…

Я не хотів би…

 

УІІІ. Домашнє завдання

- Написати відгук у газету про прочитаний твір

- вивчити напам’ять уривок опис степу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
19 жовтня 2018
Переглядів
6253
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку