Урок вивчення нового матеріалу з використанням інформаційних комп'ютерних технологій не лише дозволяє учням систематизувати такі літературознавчі поняття, як: драма як жанр драматичної літератури, репліки, ремарки, діалог, монолог, але й вирішити такі завдання:усвідомити стильову особливість твору; зміст уроку дає змогу розвивати навички вдумливо читання, аналізу драматичних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного, підготовки комп'ютерних слайдів, повідомлень; виховувати почуття поваги до культурних надбань українського народу, залучати до вивчення літератури
Тема: Т.Г.Шевченко. Драма «Назар Стодоля»
Мета: ознайомити учнів із твором, допомогти учням усвідомити ідейно – художній, його жанрову й стильову особливість; розвивати навички вдумливо читання, аналізу драматичних творів, висловлення власної думки щодо прочитаного, підготовки комп’ютерних слайдів, повідомлень; виховувати почуття поваги до культурних надбань українського народу, залучати до вивчення літератури, історії.
Обладнання: портрет письменника відповідного періоду, слайди, ілюстративний матеріал, аудіо записи, книжкова виставка.
Теорія література: драма як жанр драматичної літератури, репліки, ремарки, діалог, монолог.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з використанням інформаційних комп’ютерних технологій.
ХІД УРОКУ
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Вступне слово вчителя – учитель зачитує слова, спроектовані на мультимедійний дошці, слова супроводжуються портретами письменника
- Кому належить вислів про геніального поета?
«Шевченко – явище унікальне. Його немає з ким порівняти у письменстві інших народів. Не тому, що він кращий. Йдеться про особистий генотип культури країни, яка ніколи не мала своєї державності, що, зрештою, і привело до запізнілого й однобокого розуміння Шевченка Європою…»
В.Базилевський
Це, дійсно, так. Він не лише поет, прозаїк, а й драматург. Він написав кілька п’єс, однак збереглися лише драма «Назар Стодоля» та уривок із історичної драми «Микита Гайдай». Завданням нашого уроку буде ознайомлення з ідейно – художнім змістом твору.
П’єсу з успіхом ставили майже всі українські трупи перед глядачами в різних частинах Російської імперії, починаючи з Москви. У 1893 році п’єса «Назар Стодоля» разом із «Наталкою Полтавкою» Котляревського здобула симпатії паризької публіки.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Запис теми в зошиті
Т.Г.Шевченко. Драма «Назар Стодоля» - твір про велике кохання, благородство та підлість
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- Щоб робота була плідною, слід згадати набуті на попередніх уроках знання.
2 група – аналіз образу головної героїні (за планом).
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за варіантами:
1 варіант – з’ясувати особливості драматургії письменника (підручник стор.171 «Драматургія Тараса Шевченка»)
2 варіант – повторити поняття, користуючись словником літературознавчих термінів (стор. 241):
Драма – один із трьох родів, твори якого призначені для
постановки на сцені.
Ремарка – авторське пояснення в тексті п’єси, що наводяться в
дужках і пояснює місце, обставини дії, стан дійової
особи тощо.
Репліка (пояснення вчителя) – мова героїв
Діалог – (згадати самостійно)
Монолог – (згадати самостійно).
Завдання класу:
Скласти візитну картку твору, користуючись відомостями статті «Назар Стодоля». ( На мультимедійній дошці подано заготівки фраз, учням слід знайти їм пояснення)
Час написання – 1843
Час дії - ХVII століття, ніч на Різдво Христове
Місце дії - поблизу Чигирина, козацька слобода
Перший варіант п’єси – твір «Данило Рева»
Підзаголовок – «малороссийкая дия Тараса Шевченка»
Видано – журнал «Основа», П,Куліш – перший
видавець.
Жанр – історично – побутова драма.
Період творчості автора – кінець першого – початок другого.
Поєднання літературних напрямків – романтизм і реалізм.
V. ЗАГЛИБЛЕННЯ У ЗМІСТ ТВОРУ
Робота за групами. Заповнити таблицю.
Сюжетні та поза сюжетні елементи |
Приклади з поеми |
1 група Пролог – факти, що мали місце задовго до початку подій, покладених в основу сюжету, створюється певний настрій, автор готує читача до сприйняття подальших подій. |
|
2 група Експозиція – частини твору, де розкриваються умови формування персонажів, риси характеру; обставина та середовища, де проходитимуть події, місце і час. |
|
3 група Зав’язка – перше безпосереднє зіткнення героїв, сил, які зумовлять розвиток усіх наступних важливих життєвих подій. |
|
4 група Розвиток подій - ті зміни у відносинах між персонажами, які відбуваються протягом твору; чітке розкриття характеру героїв. |
|
5 група Кульмінація – найгостріша ситуація, момент найвищого напруження в розвиткові змальованих у творі подій, «зривання масок» - з’ясування хто є хто. |
|
6 група Розв’язка – показ наслідків, до яких привело розв’язання покладених в основу твору конфліктів, повне розкриття ідеї усього змісту твору. |
|
Щоб зрозуміти, хто є хто у творі, варто проаналізувати образи героїв.
Завдання:
1 група - Назар Стодоля
2 група – Галя
3 група – Гнат Карий
4 група – Хома Кичатий
5 група – Стеха
Завдання на екрані
Як ви вже знаєте, кожен художній твір побудований на певному конфлікті. Конфлікти поділяють на дві групи:
(Соціальний – конфлікт між козацькою старшиною та низовим козацтвом, загальнолюдський – протистояння любові та ненависті, проблема вибору)
(П’єсою автор сатирично висміяв козацьку старшин).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Час написання
Час дії
Місце дії
Перший варіант п’єси
Підзаголовок
Видано
Жанр
Період творчості автора
Поєднання літературних напрямків
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: