Урок "Скланопідрядне речення, його будова, засоби зв’язку в ньому"

Про матеріал

Дати учням наукове поняття про складнопідрядне речення (СПР), з'ясувати

відмінності між сполучниками і сполучними словами,розвивати вміння

знаходити СПР у тексті, визначати головну і підрядну частини, виховувати

культуру мовлення, сприяти вихованню естетичного сприйняття природи.

Перегляд файлу

                                              Українська мова. 9 клас.

Тема. Скланопідрядне речення, його будова, засоби звязку в ньому.

          Соціокультурна змістова лінія – «Квіти».

Мета: дати учням наукове поняття про складнопідрядне речення (СПР), зясувати

           відмінності між сполучниками і сполучними словами,  розвивати вміння   

           знаходити СПР у тексті, визначати головну і підрядну частини, виховувати

           культуру мовлення, сприяти вихованню естетичного сприйняття природи.

 

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Обладнання: мультимедійна дошка, електронна презентація, схеми, таблиці, підручник «Українська мова. 9 клас» (автор М. І. Пентилюк).

 

                                                     Хід уроку.

І. Організаційний момент.

    Вступне слово вчителя.

Ознайомлення з темою та метою уроку.

Звертається увага на те, що урок незвичайний, бо має  особливу тематику. Мова йтиме про квіти.

Що найчарівніше буває,

Що може душу розбудити!

Скажіть мені, хто відгадає:

Ви правильно назвали – квіти!

 

Вони, як усмішка привітна,

Як дотик сонечка, як казка,

Червона, жовта чи блакитна

І в кожній з них – тепло і ласка.

 

 

Любов і ніжність струменіє,

Чарівність, неповторне диво.

І кожна квітка серце гріє,

Щоб на землі жилось щасливо.

 

Земля мережана стежками.

По них до школи ходять діти.

Рясніє стежечка квітками,

Щоб люди їм могли радіти.

 

У квітах щире сонце квітне

І чистота душі дитинна,

І небо зоряне, привітне,

І матері любов первинна!

(Після кожного виконаного завдання учні вплітають квітку у вінок).

Сплетімо вінок український сьогодні

Із мальв, чорнобривців, калини,

З барвінку та жита, із мяти, нагідок

З жоржин, чебрецю та вербини.

ІІ. Мозковий штурм.

  • Які речення називаються складними?
  • Які види складних речень ви знаєте?
  • Які види складних речень ми вже розглянули на попередніх уроках?

(Учні записують число і тему уроку).

ІІІ. Індивідуальна робота.

До дошки йде учень і виконує завдання.

Завдання: проаналізувати складносурядне речення за опорною схемою.

Теплі промені сонця розтопили сніги, і на проталинках зявились перші чарівні квіти.

ІV. Робота з класом.

У той час, коли учень виконує індивідуальне завдання, учні класу працюють з текстом.

1. Визначити тип мовлення.

2. Визначити стиль мовлення.

3. Назвати тему.

4. Знайти у тексті складні речення.

 

V. Робота в групах.

Кожна група отримала випереджувальне завдання:

1 група – визначення СПР, приклади, види СПР.

 

2 група – засоби звязку в  СПР, розділові знаки.

 

3 група – будова СПР, місце підрядного речення відносно головного.

Презентація результатів роботи груп.

Закріплення теоретичного матеріалу.

(Учні складають питання за темою, задають їх іншим групам).

VІ. Виконання практичної роботи.

 

Завдання №1.

 Прочитати текст, знайти СПР.

Весняне сонечко світило тепло і радісно. Земля зігрілась під його променями і щиро усміхнулась першими квітами. На пригрітих місцях сміливо вистромили білі личка тендітні підсніжники. Вони були дуже сміливі, бо дарували красу і радість. І хоч вночі було холодно, та на ранок квітів стало ще більше.

Весна несла тепло, і на схилах річок та канав засвітились жовті сонечка підбілу. Вони славили весну і викликали у всіх щасливу усмішку.

Сонце ще вище піднімалось у небесній блакиті. Сніг майже зійшов, і заголубіли ніжні проліски у всьому лісі. Вони повідомляли, що зимі вже нема вороття.

Квіти – це душа землі. Вона дарує їх нам, щоб наші душі були такими ж чистими і тендітними, як пелюстки весняних квітів.

 

Завдання №2

Визначити види складних речень, перетворити їх у СПР.

1.Це правда: квіти люблять музику.

2. Калина так хизується красою, і байдуже їй до всього на світі.

3. Ідеш і бачиш: волошки у житах, берізка вється по стеблині.

4. Ми цінуємо барвінок за його лікарську допомогу: з нього виготовляють ліки від дуже важких хвороб.

 

Фонетична хвилинка.

Записати слово вється фонетичною транскрипцією.

Вється [вйец] – 6 букв, 5 звуків.

 

Завдання №3

За прослуханими складнопідрядними реченнями накреслити схеми.

  1. Безсмертник став тією квіткою, що дарує нам свою красу та здоров’я цілий рік.
  2. І від того, що ромашка розквітла коло хати, літо стало ще кращим.
  3.  Як не буде квітів, то і серце людське стане черствим.

 

Морфологічна хвилинка.

Якою частиною мови є слово «коло»?

 

Завдання №4

Записати речення в такій послідовності, щоб вони відповідали поданим схемам.

Ключ: якщо ви правильно запишете речення, то, підкресливши першу букву в другому слові кожного речення, прочитаєте назву квітки.

      1.[], (бо…), (що…).

 

      2. [], (чому…).

 

      3.[…, (коли…),…].

 

Палахкотять мальви животрепетним вогнем, бо знають, що ніякі квіти не можуть з ними зрівнятися.

 

Вечорами, коли спадала літня спека, мальви стояли урочисто серед золотого надвечіря.

 

- Нарцисе, а скажи, чому тебе називають самозакоханим красенем?

 

Завдання №5

Робота з ілюстративним матеріалом.

Розгляньте репродукцію картини Ю. Камишного «Кожному мила своя сторона» (впр. 124, стор. 100).

Складіть твір-опис за картиною, використовуючи складнопідрядні речення, скористайтеся інформаційною карткою.

 

(Акцентується увага на тому, який сплетено вінок – один із українських символів-оберегів. Усього в українському вінку 12 квіток. Кожна з них – лікар і оберіг від лихого ока. А стрічок у вінку – 13, тому що це число Христа і апостолів.)

 

VІІ. Підсумок уроку.

 

Питання:

 

1.Чого ви навчилися на уроці?

2.Які речення називаються СПР?

3.Яке місце займає залежне речення відносно головного?

4.Чим відрізняється СПР від інших видів складних речень?

5.Які засоби звязку в СПР?

 

Рефлексивно-оцінювальний етап:

1.Чи були труднощі на уроці, які саме?

2.Чи задоволені ви результатами своєї роботи?

3.Чи досягли поставленої мети?

 

 

VІІІ. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

 

Учитель виставляє та обґрунтовує оцінки за роботу на уроці.

 

ІХ. Домашнє завдання (диференційоване).

 

1 група –  скласти розповідь на тему: «Складнопідрядне речення, його будова і засоби звязку», використовуючи власні приклади складнопідрядних речень про квіти. 

2 група – дібрати 10 прислівїв, що являють собою СПР.

3 група – скласти твір-мініатюру про квіти, використовуючи СПР.

Завантаження...
doc
Додано
10 серпня 2018
Переглядів
1661
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку