Українська література, 5 клас
Тема : Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати...». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Тараса Шевченка
Мета: - навчитися передавати настрої пейзажних поезій за допомогою виразного читання, описувати власні почуття, викликані художнім словом;
- розвивати навички виявлення й аналізу наявних у тексті епітетів, порівнянь, метафор, персоніфікацій;
- виховувати любов до батьківського дому;
- формувати комунікативну, полікультурну та творчу компетентність учнів.
Теорія літератури: епітет, порівняння, метафора, персоніфікація
Тип уроку: інтегрований урок
Міжпредметні зв’язки: народознавство, образотворче мистецтво, музика
Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, збірки видань поета, твори про нього, репродукція картини Т.Г. Шевченка «Селянська родина», запис пісні у виконанні Назарія Яремчука «Родина» (слова В.Крищенка, музика О.Злотника), малюнки учнів на тему «Моя родина», кольорові олівці, епіграф
Методи і прийоми: інтерактивні вправи: «Мозковий штурм», «Мозкова атака», «Мікрофон», робота в групах, «кольорова хвилинка», бесіда, фронтальна бесіда, виразне читання твору
Очікувані результати:
- учні знатимуть:
художні засоби (епітет, порівняння, метафора, персоніфікація);
-учні вмітимуть:
передавати настрої пейзажних поезій,
описувати власні почуття, викликані художнім словом,
виразно читати поезії,
знаходити в них епітети, порівняння, метафори, персоніфікації.
Епіграф: Все відцвітає, і жовкне, і гине,
Вітром розноситься, ніби сміття.
Тільки родина – як вічна зернина
На невмирущому полі життя.( В.Крищенко)
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1.Читання поезії «За сонцем хмаронька пливе...» напам’ять (2-3 учні)
IIІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Що описує поет у творі?
- Які образи використовує? (Сонце, хмарка,...)
- Чому? (Розкриває таїни душі)
- Які художні засоби використовує поет для передачі душевного стану героя?
2.Кольорова хвилинка
Учні загортають підручники і в зошитах відтворюють кольорову палітру вірша. (4-5 учнів коментують)
III. Повідомлення теми і мети уроку
IV. Мотивація навчальної діяльності школярів
1. Створення ситуації успіху
2. Робота з епіграфом
V. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Учитель читає вірш «Садок вишневий коло хати...».
Хто пам’ятає з учнів поезію, 2-3 особи читають.
2. . Інтерактивна вправа «Мозкова атака»
- Яку пору року описано у творі?
- Чому?
- А яка ваша улюблена пора року?
- Що вам у ній найбільше подобається?
- Яку пісню могли б співати дівчата, ідучи з поля?
- Як поет описує родину?
- А ви часто вечеряєте всією родиною?
- Коли це буває?
- Чому, на вашу думку, донька подає вечеряти?
- Що означає вислів «а мати хоче научати, так соловейко не дає»?
- Які художні засоби використав поет у вірші?
- Яким настроєм пройнята поезія?
3. Порівняльна характеристика поезії і картини
Учні розглядають картину Т.Шевченка «Селянська родина» і відповідають на запитання:
- Кого і що зображено на картині?
(Хата, родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь)
- Яким настроєм пройнята картина?
(Сум, печаль)
- Яке враження вона викликає?
4. Слово вчителя
Т.Шевченко був чудовим знавцем народного побуту. Про це свідчать його поезія і картини, зокрема «Селянська родина».
Описує, що зображено на картині.
Ця картина знаходиться у Державному музеї Т.Г.Шевченка у Києві. Полотно невелике за розміром, але значне за змістом.
Учні заповнюють таблицю
Вірш «Садок вишневий коло хати...» |
Картина «Селянська родина» |
Почуття: радість Родина: батько (хоч не згадується, але слово «сім’я» дає це розуміння), мати, діти Фон: хата, природа – садок вишневий, вечірня зіронька, соловейко Проблема: немає (родина кріпаків, але немає цього на поверхні) |
Почуття: сум Родина: чоловік, жінка, дитина, дідусь
Фон: хата
Проблема: родина кріпаків |
Висновок: природа знімає проблеми, наближає життя до ідеалу.
5.Музична пауза
Учні слухають запис пісні «Родина» (слова В.Крищенка, музика О.Злотника)
6.Бесіда:
- Про що ця пісня?
- Який її настрій?
- Зробіть висновок, поєднавши поезію, картину і пісню.
7.Учні демонструють свої малюнки «Моя родина», описуючи їх.
8. Теорія літератури
- Що таке епітет? Навести приклади із прочитаної поезії Т.Шевченка.
- Що таке порівняння? За допомогою яких сполучників найчастіше зіставляються предмети?
- Що таке метафора? Персоніфікація?
9. Практикум.
Учні записують у зошити. Добір епітетів до поданих слів:
Матуся – І ряд
Сонце - ІІ ряд
Край - ІІІ ряд
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1.Фронтальна бесіда:
- Як поезія Т.Шевченка впливає на настрій?
- Що передано поетичним словом?
- Як впливають на вас поетичні описи природи?
- Що постає у вашій уяві?
- Чи є у вас вдома «Кобзар»?
- Чи люблять у вас в родині вірші Т.Шевченка?
VII. Підсумки уроку
VIII. Домашнє завдання
(диференційоване)