Білоцерківська спеціальна загальноосвітня школа №19
Урок
з української літератури
в 9- А класі
вчитель-дефектолог
Лугова Наталія Андріївна
Біла Церква
2018
Урок №26
Тема. Тарас Шевченко. «Зацвіла в долині …»
Мета: вчити виразно читати поезію, розкрити основну думку; знайомити з життям та побутом села ХІХ ст.; корегувати мовлення; виховувати толерантне ставлення до звичаїв і традицій українського народу.
Обладнання: портрет Тараса Шевченка, книга «Кобзар» Тараса Шевченка, виставка творів поета, репродукції картин, презентація «Життя та побут селян ХІХ ст. в Україні».
Хід уроку
І. Нервово-психологічна підготовка класу.
Привітання.
Перевірка наявності зошитів, щоденників, ручок, підручників.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Гра «Пригадай слово». Викликаються до дошки два учасники. Їхнє завдання записати пропущенні слова.
1. … вишневий коло хати. (Садок)
2. Поговоримо тихесенько
в…з тобою. (Неволі)
3. Додолу … гне високі,
горами хвилі підійма. (Верби)
4… моя вечірняя,
Зійди над горою. (Зоре)
5. Поклала … коло хати
маленьких діточок своїх. (Мати)
6. Реве та стогне …широкий. (Дніпр)
2. Читання учнями поезії Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати» напам’ять.
ІІІ. Основна частина.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
2. Перегляд виставки книг та картин з коментуванням.
(Звертаємо увагу на одяг та побут селян ХІХ ст.)
3. Слово вчителя.
- У поезії Тараса Шевченка «Зацвіла в долині…» говориться про червону калину. Червона калина – це рослина символ для українців, так як і верба. Недаремно ж кажуть у народі: «Без верби й калини нема України». А ще Червона калина – це символ дівоцтва. Калиною прикрашають коровай на весіллі, хліб, печуть пироги з калиною.
4. Читання поезії вчителем.
5. Бесіда.
- Що вас вразило у цьому вірші?
- Які почуття викликає ця поезія?
6.Читання поезії учнями.
7. Фізкультпауза.
8. Перегляд і обговорення презентації «Життя та побут селян ХІХ ст. в Україні».
- Чим вразило вас українське село середини ХІХ ст.?
- Чим відрізняються село ХХІ ст. від села ХІХ ст.?
- Який одяг у жінок, чоловіків?
- Які рослинні символи домінують в одязі?
Ми знову повернулись до рослин-символів.
9. Загадування загадок про рослини-символи.
ІV. Підсумок уроку.
- Яка тема нашого уроку?
- Чи сподобалась вам ця поезія Тараса Шевченка?
Оцінювання учнів.
Домашнє завдання: по бажанню вивчити поезію напам’ять.