Тема: Будьмо охайними. Засвоєння нових слів з теми. Слухання-розуміння
оповідання. Розповіді за малюнками. Будування діалогів за малюн-
ками.
Мета: активізувати знання учнів про охайність; засвоїти українські слова за
темою; вчити дітей виділяти невідомі слова в мовному потоці;
формувати вміння відтворювати репліки діалогу з відповідною інто-
нацією;
розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, увагу;
виховувати інтерес до вивчення української мови.9
Тема: Будьмо охайними. Засвоєння нових слів з теми. Слухання-розуміння
оповідання. Розповіді за малюнками. Будування діалогів за малюн-
ками.
Мета: активізувати знання учнів про охайність; засвоїти українські слова за
темою; вчити дітей виділяти невідомі слова в мовному потоці;
формувати вміння відтворювати репліки діалогу з відповідною інто-
нацією;
розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, увагу;
виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: сюжетні малюнки, предметні малюнки, картки з завданням.
Хід уроку
I. Організація класу
- Привітаємо гостей і подаруємо їм свої посмішки, а вони обов'язко-
во подарують вам свої.
Учень: Ми вас вітаємо,
ми вас вітаємо!
Весь перший клас наш щиро промовля.
Ми вас вітаємо,
ми вас вітаємо!
Бажаєм щастя і добра.
Учитель: Всі мерщій сідайте, діти,
домовляймось не шуміти,
на уроці не дрімати,
руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?!
Тож гаразд, часу не гаєм
і урок розпочинаєм.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Представлення героїв уроку.
- Пригадайте, хто є героями нашого підручника? (Катруся та Тарасик)
- Сьогодні вони завітали до нас на урок, їм дуже цікаво дізнатися, як
ми з вами вивчаємо українську мову.
І від їх імені за правильну відповідь я буду вам вручати медальки.
2. Мовна розминка
а) – Послухайте текст мовної розминки.
«Впіймайте» невідомі слова: плесніть у долоні один раз.
Раз! Два! Раз! Два!
Всю білизну в тазик склала,
цілу гору я напрала!
б) Пояснення значення невідомих слів.
- Хто зможе пояснити однокласникам слово білизна, прати?
ня постілі.
в) Промовляння тексту мовної розминки 1 раз хором.
3. Робота за сюжетним малюнком « Підйом, прибирання ліжка», «Допомога в сім'ї»
- Складемо діалог за цими малюнками.
4. Повідомлення вчителя.
Охайний – той, хто дотримується усюди і в усьому чистоти й порядку.
(Промовляння хором слова «охайний»)
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
IV. Сприймання та усвідомлення нових знань.
1. Робота над загадками.
- Послухайте і відгадайте загадки. (Предметний малюнок виставити на дошці)
Вміє вишивати, шити,
може ґудзики пришити,
та без одягу донині
рукодільниця-кравчиня. (Голка)
Промовляння слова 1-2 рази
Не хижак, а зуби має.
Не гризе і не кусає,
а розчеше кіски Олі,
чубчик Петрику і Толі. (Гребінець)
Промовляння слова 1-2 рази
Барабан великий має.
хоч в оркестрі і не грає.
Барабаном покрутила,-
і білизна сніжно-біла. (Пральна машина)
Промовляння слова 1-2 рази.
По одязі походжу,
весь пил із нього я зберу. (Щітка для одягу)
Промовляння слова 1-2 рази.
Ось загадка так загадка:
де поїду – стане гладко.
Тільки пальцем не торкай,
обпечешся, так і знай.
А щоб взять мене тобі –
маю ручку на горбі. (Праска)
Промовляння слова 1-2 рази.
Сміття все попідбирає,
до пилинки позбирає.
Нам надійний помічник,
працьовитий робітник. (Пилосос)
Промовляння слова 1-2 рази.
2. Складання речень до малюнків.
Розповідайте так:
Пральною машиною перуть одяг і білизну.
3. Робота в підручнику. с. 56
Будування розповіді за малюнками. (Робота в парах)
- А зараз попрацюємо в парах. Подивіться на малюнки в підручнику
с.56 і розкажіть один одному, хто що робить?
- Отже, вони доглядають(ухаживают) свій одяг і взуття.
4.Робота над віршем Т. Коломієць «Праля». (використовую сюжетний малюнок)
а) слухання вірша
- Розгляньте малюнок. Чи впізнали ви дівчинку на малюнку? Хто вона?
- Послухайте вірш до цього малюнку.
б) бесіда за змістом вірша
- Що вирішила зробити Катруся?
- Що саме вона випрала?
- Де почепила вбрання ляльки Катруся?
в) вправа на формування навичок характеризувати персонажі творів
- Послухайте слова. Виберіть з них ті, якими можна розповісти про Катрусю
Плесніть у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, неакуратна, охайна, дбайлива.
(Промовляння хором обраних слів)
(Промовляння слова праля 1-2 рази)
5. Фізкультхвилинка
- Встаньте, діти, посміхніться,
землі рідній поклоніться
за щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
в різні боки похиліться,
веретеном покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте.
І за парти тихо сядьте.
6. Робота над оповіданням «Лінива Оленка» за Борисом Вовком с.140
а) метод «передбачення»
- Подивіться на малюнок до оповідання «Лінива Оленка». Чи впізнаєте
ви цю дівчинку?
- Чому ви вирішили, що це саме вона?
б) інсценізація оповідання
- Чому вона прийшла такою до школи, зараз діти покажуть сценку
до оповідання «Лінива Оленка».
в) бесіда за змістом оповідання
- Чому Оленка так виглядає?
- А тепер виберіть слова, якими можна охарактеризувати Оленку. Плесніть
у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, акуратна, неохайна, дбайлива.
(Промовляння вибраних слів)
- Чи однакові були дівчатка у творах?
IV. Закріплення та осмислення знань.
1. Практична робота в картці
- Допоможіть Катрусі стати охайною. Виберіть для неї «охайні»
справи. Покажіть їх стрілками на малюнках.
2. Конкурс «Кращий перекладач»
- Проведемо конкурс «Кращий перекладач»
Перекладіть російські речення українською мовою.
а) Петя стирает носки.
б) Его сестричка стирает чулки.
в) Мама гладит брюки и юбку.
г) Папа чистит ботинки.
- Закінчіть речення: У цій родині...
V. Підсумок уроку.