Тема: Дитинство Тараса Шевченка. Антон Лотоцький «Малий Тарас чумакує»

Про матеріал
Мета: збагатити знання учнів про дитинство великого українського поета Т. Г. Шевченка; вчити давати характеристику дійовим особам; навчати складати діалог за змістом тексту; розвивати вміння визначати почуття, переживання героя твору, під час читання передавати своє ставлення до описаного, робити висновки з прочитаного; виховувати інтерес до вивчення біографії Великого Кобзаря.
Перегляд файлу

Тема: Дитинство Тараса Шевченка. Антон Лотоцький «Малий Тарас чумакує»

Мета: збагатити знання учнів про дитинство великого українського поета Т. Г. Шевченка; вчити давати характеристику дійовим особам; навчати складати діалог за змістом тексту; розвивати вміння визначати почуття, переживання героя твору, під час читання передавати своє ставлення до описаного, робити висновки з прочитаного; виховувати інтерес до вивчення біографії Великого Кобзаря.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Робота над скоромовкою слайд 2

Із пасльоном пиріжки,

Паляниці, пампушки

І пахучі калачі

Півник Петя пік в печі.

Потім півник на подвір’ї

Попелясте чистив пір’я.

Перепілку й павича

Пиріжками пригощав.

2. Швидко читай слова у стовпчиках, «не спіткнися об пеньок!»

Мишка      шишка        коза     чайка

Мишка      шишка        коза     чашка

Кішка        мишка        кора     чайка

Мишка      шишка        коза     чайка

Миска        шишка       коса     чайка

III. Перевірка домашнього завдання

Конкурс на краще виразне читання улюбленого вірша, автором якого є Т. Г. Шевченко.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Багато творів письменників присвячено Т. Г. Шевченку. Сьогодні ми прочитаємо оповідання Антона Лотоцького про дитячі роки Кобзаря.

Антон Льво́вич Лото́цький  - український громадський діяч,  учитель Рогатинської приватної гімназії, дитячий письменник, журналісті видавець.

Народився 13 січня 1881 у с. Вільховець на Галичині (Австро-Угорщина) у родині педагога і письменника Лева Лотоцького. У сім'ї панувала творча атмосфера та український патріотичний дух. Це вплинуло на світогляд хлопчика, сформувало любов до України, до її історії, до свого народу. Змалку почав складати казки, писати оповідання, віршував.

 

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання твору Антона Лотоцького «Малий Тарас чумакує» (с. 131–133)

1. Первинне читання оповідання кращими учнями

— Які нові факти з життя Тараса Шевченка ви дізналися?

 

2. Словникова робота

Довідкове бюро

Чумак — в Україні візник і торговець, який перевозив на волах хліб, сіль, рибу та інші товари для продажу.

Баня — купол, дах, що має форму півкулі.

Ясир — бранці, полонені.

Пасинки — тут: нерідні діти.

Вольниця — селяни-кріпаки, ремісники і т. ін., що тікали від поміщиків та поселялися на окраїнах Московської держави й Польщі, здобуваючи таким чином певну незалежність.

Віл — бик, якого використовують як тяглову силу.

— Прочитайте слова мовчки, зверніть увагу на наголоси у словах.

Воли ясне

обабіч милу

пасинки козацькі

товариство вольниця

— Прочитайте стовпчики слів «луною» із сусідом по парті.

Фізкультхвилинка

3. Повторне мовчазне читання оповідання учнями

— Чому Тарас так хотів чумакувати разом із батьком?

4. Аналіз змісту з вибірковим читанням

— Скільки років було Тарасику, коли він чумакував?

— Де жила сім’я Шевченків?

— Знайдіть у тексті опис села Кирилівка.

— Як сприйняв новину про чумакування хлопчик? Доведіть свою думку словами тексту.

— Куди найбільше мріяв потрапити малий Тарас? Чому?

— Які картини малювала його дитяча уява? Прочитайте.

— Розглянь малюнок. Як художник передав почуття хлопчика?

— Якими рядками тексту можна зробити підпис під малюнком.

5. Творча робота за змістом прочитаного

— Складіть діалог за текстом.

Ситуація мовлення: уявіть, що ви зустрілися в степу з малим Тарасиком; про що б ви у нього запитали?

6. Характеристика головного героя

1) Читання за особами. Діалог між Тарасом і батьком.

— Які риси характеру хлопчика виявились у його розмові з батьком.

2) «Мозковий штурм».

Тарас — уважний, спостережливий, вразливий, кмітливий, мрійливий...

3) Інтерактивна гра «Ланцюжок».

— Які риси характеру малого Тарасика ви запозичили б собі?

VI. Підсумок уроку.

1. Обговорення уроку (у формі діалогу)

1-й у ч е н ь. Що сподобалося на уроці?

2-й у ч е н ь. Для чого Антон Лотоцький подарував нам це оповідання?

(Роздуми учнів.)

2. Гра «Сплетемо павутинку»

- Мені сподобалось...

- Тепер я знаю...

VII. Домашнє завдання

1-ша група — скласти продовження оповідання «Малий Тарас чумакує» (с. 131–133).

2-га група — написати лист автору оповідання зі своїми міркуваннями.

3-тя група — вивчити напам’ять автобіографічний вірш «Не називаю її раєм».

 

docx
Додано
20 травня 2020
Переглядів
573
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку