Тема. Формули перетворення суми й різниці тригонометричних функцій на добуток.
Мета: домогтися засвоєння формул перетворення суми й різниці тригонометричних функцій на добуток. Сформувати вміння: відтворювати зазначені формули; застосувати формули до перетворення тригонометричних виразів. Виховувати наполегливість та уважність.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Обладнання: конспект, підручник Мерзляк А.Г. Алгебра і початки аналізу 10 кл. профільний рівень, роздатковий матеріал для с/р.
Література:
А.Г. Мерзляк Алгебра і початки аналізу профільний рівень 10 кл.
М.И Сканави Сборник задач по математике для поступающих в вузы
А.Г. Мерзляк Алгебра і початки аналізу профільний рівень 10 кл.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Проконтролювати щоб учні підготовили класну дошку. Перевірка готовності учнів до уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка розв’язаних завдань № 884, 888, 912, 914, 924 та розв’язання незрозумілих завдань на дошці.
III. Актуалізація опорних знань.
Проведення самостійної роботи за варіантами
Варіант 1
1. Знайти (1б)
2. Спростити (1б)
3. Спростити (1б)
4. Спростити (1б)
5. Довести (2б)
6. Довести (2б)
7. Обчисліть , , , якщо і (2б)
8. Довести (2б)
Варіант 2
1. Знайти (1б)
2. Спростити (1б)
3. Спростити (1б)
4. Спростити (1б)
5. Довести (2б)
6. Довести (2б)
7. Обчисліть , , , якщо і (2б)
8. Довести (2б)
IV. Формулювати мети і завдань уроку.
Завдання уроку – засвоєння зазначених формул перетворення суми й різниці тригонометричних функцій на добуток.
V. Засвоєння знань.
План
Сума та різниця:
1. Синусів двох кутів.
2. Косинусів двох кутів.
3. Тангенсів двох кутів.
4. Котангенсів двох кутів.
1. Запишемо формули додавання для синуса:
, (1)
(2)
Додаючи почленно ліві і праві частини цих рівностей, отримаємо:
(3)
Введемо позначення . Звідси , .
Тоді рівність (3) можна переписати так:
- формула суми синусів
Тепер віднімемо від рівності (1) рівність (2):
Якщо скористатися введеними позначеннями, то отримаємо рівність, яку називають формулою різниці синусів:
2. Запишемо формули додавання для косинуса:
Додаючи і віднімаючи почленно ці рівності, отримаємо:
Ввівши позначення як для синуса отримуємо відповідно формули для суми і різниці косинусів:
3. Для тангенса:
4. Для котангенса:
VI. Закріплення нового матеріалу.
1) Перетворіть у добуток:
1.
2.
3.
4.
2) Спростіть вираз:
1.
2.
3) Доведіть тотожність:
1.
2.
3.
4.
4) Доведіть, що коли , то має місце тотожність:
.
VII. Підбиття підсумків уроку.
Запитання до класу:
1. Яку групу формул ми сьогодні вивчили?
2. Чому дорівнює , , , ?
3. Яким чином ми отримали дані формули?
VIII. Домашнє завдання.
§43, вивчити формули, № 940, 943(6-8), 950(1,3), 951.