Тема. Контрольний детальний переказ тексту розповідного характеру з елементами опису місцевості
Мета: перевірити вміння восьмикласників писати перекази розповідного тексту з елементами опису місцевості, з'ясувати рівень мовної грамотності, вміння висловлювати свої думки; розвивати усне та писемне мовлення, мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати типологічний, композиційний і змістовий аналіз художнього тексту; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: текст переказу, фотографії
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Робота з повторення.
Учитель нагадує учням відомості про даний вид переказу та основні вимоги до його написання.
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
Запитання і завдання учням.
— Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте словосполучення «рідне місто» Складіть асоціативний ланцюжок. Про що, на вашу думку, може йти мова у тексті з назвою «Центральна площа міста Харкова»?
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання вчителем тексту переказу.
Центральна площа міста Харкова
Центральна площа Харкова, де знаходяться усі найважливіші адміністративні установи міста, - це площа Свободи, яка вражає своїми гігантськими розмірами. Харківська площа Свободи – найбільша в Україні, шоста в Європі і дванадцята у світі. Її площа – неповних 12 гектарів, У довжину вона досягає 750 м, а ширина її прямокутної частини – 125м.
Візуально і конструктивно площа виконана у вигляді хімічної колби. Прямокутна частина виходить до Сумської вулиці, а кругла – до проспекту Науки. Діаметр кола – 350 метрів.
Площу Свободи збудували у 1926 – 1928 рр., у той час, коли Харків був столицею України. На початку свого існування площа мала ім’я революціонера Фелікса Дзержинського. Сам він і керував її побудовою. У 1995 р. площа отримала свою теперішню назву.
Головною візитівкою площі є дім державної промисловості – Держпром, який збудований у 1928 році. Будівля має 13 поверхів. Її висота сягає 63 м, а разом з першою телевежею, встановленою на даху будівлі, - 108 м. Держпром увійшов до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей унікальний архітектурно-історичний пам'ятник вважається першим хмарочосом в радянській Україні і являє собою групу корпусів, з'єднаних різнорівневими переходами.
Також на площі Свободи розташований Харківський національний університет ім. В.М. Каразіна, заснований у 1805 році. Він є одним з найстаріших і найбільших вищих навчальних закладів України.
Знаменними в архітектурному ансамблі цієї території є й будинок обласної ради народних депутатів та готель «Харків».
Спеціально до чемпіонату Європи з футболу 2012 року на площі був побудований 11-поверховий п'ятизірковий готель «Харків Палас». Будівля готелю було спроектована в характерному для площі стилі конструктивізму і гармонійно вписалася в його ансамбль.
На площі часто проводяться різні заходи і виставки. Тут влаштовуються концерти, ярмарки, святкові демонстрації.
До Нового року споруджують льодове місто або інші розваги. Різні інсталяції або тематичні локації облаштовують і в інші пори року. Тимчасові споруди існують до декількох місяців. Розміри та місткість площі Свободи дозволяють легко розмістити все необхідне.
2. Короткий аналіз змісту тексту.
— Чим приваблює і зачаровує вас площа Свободи? Чим дивують відвідувачів будівлі, які оточують площу?
— Поясніть назву тексту.
3. Словниково-орфографічна робота.
4. Повторне читання тексту.
5. Складання плану та написання переказу на чернетках.
6. Написання переказу.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКІВ
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Що з почутого сьогодні ви розповіли б своїм знайомим з інших міст?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити відомості про відокремлені члени речення.