Тема: Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе. Д. Павличко «Птиця», «Мрія».
Мета: розкрити красу дитячих людяних вчинків; сприяти вихованню
людяності; удосконалювати уміння інтонувати вірші відповідно до зобра-
жених почуттів; визначати головну думку.
Обладнання: картки, малюнки
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів дзвінок,
Тож почнемо наш урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Як приємно вранці прокидатись
Серед чародійної краси,
Серед співу птиці,
Шелесту трави, шепоту пшениці,
Дзюркоту води.
— Мабуть, немає більшого щастя, ніж прокинутись вранці у рідній до-
мівці, де мама й тато, сестричка й братик. У рідному краю, де кожна пташи-
на тобі пісню співає, де мати-природа від лиха оберігає, дарує красу і цвіт,
щоб у серці юному кожен цю любов зберіг.
IV. Удосконалення читацьких навичок
1. Читання чистомовки.
Ку-ку-ку — чути пісню у ліску.
Ців-ців-ців — і я до вас сюди прилетів.
Тьох-тьох-тьох — ми співаємо удвох.
Кра-кра-кра — веселая пора!
2. Читання скоромовки.
Летів горобець, сів на хлівець.
А як вийшов стрілець, утік горобець!
— Хто так весело для нас співав?
(Птахи)
3. Птахи в лісі все літали,
Тут і там вони бували.
Переплутали склади,
Назви птахів з них склади.
жу го зо вель си ра ка по ни
бець чап со ця зу ку ро ля лис
— Як, на вашу думку, чи веселі ці пташки? А чому ви так вважаєте?
V. Опрацювання вірша Д. Павличка «Птиця»
— А чи будуть вони такими веселими, якщо потраплять у неволю?
— Відповідь на це питання дає нам поет Д. Павличко. Мовою серця птахів
він говорить у своєму вірші, бо добре розуміє, що неволя — це зло. І своїми добрими, щирими словами він намагається відігнати зло від кожної людини.
1. Виразне читання вірша вчителем.
— Чому затріпотіло серце пійманої птиці?
— Що відчувала пташина?
2. Словникова робота.
читання колонок слів знизу вверх, зверху вниз.
Птиці
пшениці
доброти
крилець
воду
свободу
вітрець
зеренець
гомінкому
нікому
3. Самостійне читання вірша.
— Як хлопчик ставився до пташки?
4. Аналіз змісту прочитаного.
— З якими словами хлопчик звернувся до птиці?
— Що здивувало пташину?
— З якими словами прохання звернулася птиця до хлопчика?
— Що для пташини означає воля?
— Чи зрозумів це хлопчик?
5. читання вірша за особами.
6. Творча робота.
Продовжити думку хлопчика:
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!
Моя рука... (насипле зерен, посадить квітку, деревце).
VІ. Робота над віршем Д. Павличка «Мрія»
1. Самостійне читання вірша.
2. Аналіз змісту прочитаного.
— Від імені кого ведеться розповідь?
— Про що мріє хлопчик?
3. Виразне читання вірша.
— Для чого хлопчик приб’є колесо на хаті?
— Кого він там поселить?
— Як ви думаєте, чому саме лелечу сім’ю?
— Які крилаті мрії є у вас?
VІІ. Підсумок уроку
Читання вірша.
Бережіть природу, любі діти,—
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
А якщо його немає в грудях,
До природи він байдужий буде.
Пам’ятаймо це і я, і ти:
Маймо в серці зерна доброти,
Ці зернятка будуть проростати.
Спів почуєте душі своєї,
Про природу станете ви дбати
Вірним другом будете для неї!
-- З якими віршами ми ознайомилися сьогодні?
-- Чи сподобалися вони вам?? Чим саме?