Тема: Невизначений інтеграл. Основні властивості та обчислення інтеграла
Мета:
Навчальна: працювати над закріпленням понять: первісна функції на заданому проміжку, основна властивість первісної, невизначений інтеграл; засвоєнням відповідної символіки; продовжити формуванню вмінь учнями розв’язувати завдання на доведення того, що деяка функція є первісною для поданої, а також знаходити загальний вигляд первісної для функції.
Розвиваюча: розвивати вміння математичною мовою висловлювати власну думку; правильно користуватись термінологією, пов’язаною з вивченою темою;
Виховна: виховувати наполегливість; вміння робити правильні висновки та бачити кінцеву мету;
Компетенції:
Математична компетентність:
Уміння: оперувати числовою інформацією; прогнозувати в контексті навчальних та практичних задач;
Навчальні ресурси: розв’язування математичних задач;
Тип уроку: засвоєння знань, формування умінь;
Обладнання: опорний конспект, навчальна презентація, мультимедійне обладнання; технологічна карта заняття, таблиця «Первісна та інтеграл»
Література.
[2] Істер О.С. Математика: (алгебра і початки аналізу та геометрія, рівень стандарту) : підруч. для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти/ Александр Істер. Київ: Генеза, 2019, 304 с.
Хід заняття
1. Організаційний етап
2. Перевірка домашнього завдання
Перевірка домашнього завдання у вигляді взаємоперевірки та вибіркової перевірки зошитів учнів.
Проведемо гру «Вірю-не вірю»:
а) б)
в) г)
ґ) д)
3. Знайомство з темою та метою уроку
Мета нашого уроку: закріпити вивчені на попередньому занятті поняття та відпрацювати навички їх застосування при знаходженні невизначеного інтегралу.
4. Актуалізація опорних знань і вмінь
Перевірка теорії:
1. Що називають диференціюванням функції?
2 Як називають операцію, обернену до диференціювання?
3 Що називають первісною функції?
4 Чому дорівнює первісна одночлена axn?
5 Сформулюйте теорему про первісну суми двох функцій.
6. Що називають невизначеним інтегралом?
7. Як називають функцію ƒ(x), а вираз ƒ(x)dx?
Перевірка вивчення таблиці первісних та інтегралів
Вправа 1. Виконайте усно: Знайдіть первісну функції.
1) f(x) = x9; 2) f(x) = x; в) f(x) = x3; г) f(x) = x0,5; 4) f(x) = sin x; 5) f(x) = 5; 6) f(x) = 0;
7) f(x) = cos x; 8) f(x) = 0,5x; 9) f(x) = x–2; 10) f(x) = ex; 11) f(x) = –0,1.
2) Вправа. Поясніть, як перевірити, що функція F(x) є первісною для функції ƒ(x) на вказаному проміжку?
5. Закріплення знань і вмінь.
1) Математичний марафон. При розв’язанні вправи вказувати формулу або правило, яке застосовується.
Колективно у дошки ланцюжком:
Знайдіть загальний вигляд первісних для функції:
№ 9.7. 1) 2)3) 4)
№ 9.9. 1) 2)3) 4)
Знайдіть невизначений інтеграл:
№ 9.11.
Для функції ƒ(x) знайдіть первісну F(x), що набуває заданого значення в точці:
№ 9.13. 1) 2)
Для заданої функції ƒ(x) знайдіть первісну F(x), графік якої проходить через точку М:
№ 9.15. 1) 2)
Робота в парі.
№ 1. Перевірте, чи правильні рівності?
№ 2. Установіть відповідність між функцією (1-4) та її первісною (А-Д).
1 |
|
|
А |
|
2 |
|
|
Б |
|
3 |
|
|
В |
|
4 |
|
|
Г |
|
Відповідь: 1Б 2А 3Г 4В |
|
Д |
|
6. Підведення підсумків уроку
7. Повідомлення домашнього завдання
[2], Розділ 2, §§ 8, 9, таблицю інтегралів вивчити напам’ять, виконати вправи
№№ 9.8, 9.10, 9.14, 9.16 с. 87
Знайдіть загальний вигляд первісних для функції:
№ 9.8. 1) 2)3) 4)
№ 9.10. 1) 2)3)
4)
Для функції ƒ(x) знайдіть первісну F(x), що набуває заданого значення в точці:
№ 9.14. 1) 2)
Для заданої функції ƒ(x) знайдіть первісну F(x), графік якої проходить через точку N:
№ 9.16. 1) 2)
Опорний конспект
ПЕРВІСНА
Первісною f(x) на заданому проміжку Х називається функція F(x):
F (x) = f(x) для всіх хХ
С=const
Функція |
Первісна |
x, -1 |
|
|
ln x + C |
ex |
ex+C |
sin x |
- cos x + C |
cos x |
sin x + C |
(kx + b), -1, k0 |
|
|
|
|
|
sin(kx+b), k0 |
- cos(kx+b) + C |
cos(kx+b), k0 |
sin(kx+b) |
ax |
|
|
tgx |
|
-ctgx |
Правила інтегрування
, k=const
Означення: сукупність (множина) всіх первісних для функції ƒ(x) називають невизначеним інтегралом функції ƒ(x)
Невизначений інтеграл позначають як або , ,