Дата __________ Номер уроку ___________ Українська мова 4 клас
Тема: Роль займенників у текстах. Узагальнення по темі «Займенник»
Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками;
використовувати займенники для зв’язку речень у тексті з метою уникнення лексичних повторів; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати дружелюбність, вміння допомагати товаришеві.
Формувати групи компетентностей:
- Компетентність спілкування державною мовою для усного та писемного
висловлювання й тлумачення понять; правильного вимовляння й написання слів;
-Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними
джерелами інформації;
-Компетентність спілкування іноземними мовами шляхом виявлення в текстах
запозичення з інших мов;
-Загальнокультурну компетентність для дотримання норм української
літературної мови та мовленнєвого етикету.
Обладнання: зошити, підручники, ілюстративний та роздатковий матеріал, картки,
мультимедійна презентація, квіти настрою
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок-казка з елементами кольоротерапії
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Психолого-емоційне налаштування.
Виберіть колір, який підходить вашому настрою.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слайд 2 Жила була на світі Я. Та така вона була зарозуміла, така вона була горда, що корону вирішила собі одягти. А всіх навкруги змусила себе королевою називати. Слайд 3 Одного разу прийшла у гості до Я зла чаклунка та й зачаклувала все місто. А на останок сказала:
Сказала і зникла, а Я дуже засумувала, коли побачила список завдань від злої чаклунки, адже завдань багато, а часу дуже мало. Тоді Я вирішила пошукати собі помічників і звернулася до нас по допомогу.
То що діти допоможемо Я місто розчаклувати? Тоді до справи.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про займенник.
Слайд 4 Ось список наших справ.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання. Вправа 255 Слайд 5
— Прочитайте займенники 3-ї особи однини і множини. Назвіть їхній відмінок. Поясніть правопис прийменників із займенниками.
Один учень на дошці будує звукову модель слова Батьківщину.
Робота над прислів’ями Слайд 6
— Прочитайте, поясніть зміст. Випишіть займенники, які не повторюються. Розкривши дужки, вставте потрібну букву замість пропусків. Поясніть правопис займенників.
1) (Про) мене, Семене, хай усі (коло) м..не, аби я зверху.
2) Курка сказала яйцю: «Я була такою, як ти, і я зроблю т..бе таким, як я».
3) Ти йому про діло, а він тобі про козу білу.
4) Ти м..ні дуже до душі, та я собі ще миліший.
5) Що йому не кажи, а він у свою дудку дме.
Каліграфічна хвилинка Слайд 7
На аз ад назад
— Відтворіть фразеологізм: свої, назад, слова, брати.
— Відтворіть прислів’я, вставивши дане слово.
А, пройдеш, брехнею, світ, ..., не вернешся.
(Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся.)
Словникова робота Слайд 8
1. Яке із слів записано правильно?
а) Восини; б) посередині; в) телифон.
2. У якому слові замість пропуску необхідно вставити букву?
а) Завдан..я; б) шіст..надцять; в) фут..бол.
3. Які слова слід писати разом?
а) (В) осени; б) (до) завтра; в) (будь) ласка.
4. У якому слові є подвоєння приголосних?
а) Щогодин..и; б) щоден..о; в) мільйон..
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
Робота за підручником (с. 129–132)
На рицарському турнірі ви можете отримати додаткові магічні речі.
«Лицарський турнір» Слайд 9
Вправа 256. Плащ невидимку
Вправа 257. Шапку невидимку
Вправа 258. Килим-літак
Вправа 259. Чарівний меч
Після рицарського турніру потрібно відпочити та відновити сили.
Фізкультхвилинка Слайд 10
Рицарям для боротьби
Треба сили берегти.
І щодня потрібно їм
Фіззарядковий розмин.
Руки вгору, руки в боки
А тепер по два прискоки
На коні стрибай в сідлі
А тепер стріляєм всі.
Вправо, вліво нагинайся
І собою не пишайся.
Злазьте з коней і мерщій
Сядем знову. Всі у стрій.
Останні завдання потрібно зробити, щоб зварити чарівне зілля, яке перетворить злу чаклунку у добру.
Казанок, вода та вогонь Слайд 11
Кейс-метод «Творчого аналізу». Тренувальні вправи. Робота з картками
Жаба, папороть та мед Слайд 12
Робота в парах. Гра «Відгадай займенник»
— Займенник 1-ї особи однини вказує на особу, яка сама про себе говорить.
— Займенник 3-ї особи однини, який указує на особу чи предмет, про який розповідають.
— Займенник 2-ї особи множини, який указує на осіб, до яких ми звертаємось.
— Утворіть каруселі тільки з займенників: хто з ким дружить? (Я з вами, ви з нами)
— Напишіть займенники з двома Е.
— Напишіть займенники з ЬО, ЙО.
Перевірка. Самоперевірка — за зразком на дошці. Самооцінювання.
Варимо зілля Слайд 13
Кейс-метод «Ситуативного аналізу». Робота з газетами
З газетних статей випишіть займенники, проаналізуйте як часто їх використовують у статті журналісти.
Кейс-метод «Творчого аналізу». Гра «Редактор»
— Прослухайте текст. Зверніть увагу на надмірне невмотивоване вживання особового займенника він. Вставте замість нього іменники Шевченко, Тарас, хлопець.
У ранньому дитинстві в нього виявився хист до малювання. Крейдою чи вуглинкою він розмальовував стіни, лави, стіл, навіть долівку. Мріючи стати художником, він навчався у трьох церковних малярів, але вони не виявили в нього здібностей. Вечорами, деколи й ночами, виконавши всю загадану роботу, він нишком брав книжки з панської бібліотеки і перечитував, поринаючи у невідомі світи і забуваючи про своє гірке життя. Незабаром він і сам почав складати вірші. Переливати свої думки у слова було неабиякою втіхою для нього. (З підручника)
Нишком — 1) Тихо, причаївшись, мовчки. 2) Крадькома, потай, щоб інші не бачили, не знали.
Розливаємо по пляшечкам Слайд 14
Самостійна робота
— Запишіть речення.
Мова йшла про... (я, ти, він).
Ми потоваришували з... (ти, він).
На уроці вчителька спитала... (я, ти, вона).
— Поставте питання до займенників. Визначте їх особу.
— Визначте відмінок займенників.
— Які частини мови може замінювати займенник у тексті?
— Поясніть, чому особові займенники мають таку назву.
— Назвіть особові займенники, які належать:
а) до 1-ї особи множини;
б) до 2-ї особи однини;
в) до 3-ї особи множини.
— Розподіліть займенники на три групи за особами та запишіть їх.
Вони, я, ти, він, ми, воно, ви, вона.
— З’ясуйте, форми яких відмінків пропущено серед поданих займенників.
а) Їй, тобі, тобою, на тобі;
б) мене, мені, мною, на мені;
в) ми, нас, нам, нами.
— Знайдіть у реченнях помилки та виправте їх.
1) Ми прийшли до його. 2) Подруги прийшли до її. 3) Я зустрівся з їм нещодавно. 4) Ми відпочивали з їми в Криму.
Слайд 15 Перетворення злої чаклунки
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Слайд 16 Місто знов було квітучим та радісним. Всі мешканці дякували Я та вам любі діти. А Я зрозумів, що не можна бути зарозумілим та гордим, потрібно вміти товаришувати та допомагати оточуючим.
Творче завдання
Ось у мене я літери Я, але вони всі однакові розфарбуйте їх.
Після цього всі літери вивішуються на дошку.
Ось і вийшов наш з вами клас. Всі ви однакові учні, які повинні вчитися, любити своїх батьків та нашу державу, бути ввічливими та доброзичливими, але разом з тим ви всі різні як ось ці літери. Ви маєте різні таланти, різні характери, різні вподобання. Тому бажаю вам жити у нашій квітучій Україні, ніколи не зазнаватися, пам’ятати про своїх близьких та мати багато друзів.
Психолого-емоційне налаштування.
Виберіть колір, який підходить вашому настрою.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Слайд 17
Вправа 260 (с. 132); відповідати на запитання та виконати завдання для повторення (с. 132).
1