Тема: У подорож до матінки-землі.
Мета: формувати уміння учнів визначати особливості кожної пори року,
помічати сезонну красу природи; удосконалювати навички орієнтуватися
в змісті твору; уміння добирати необхідний текст до малюнків, виразно його
читати; розвивати творчу уяву, образне мислення.
Обладнання: картки зі словами, загадки.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Засміялось сонечко привітне,
Все кругом цвіте і квітне —
То буяє зеленню рясною,
То іскриться з снігу,—
І дивується щоднини,
Як же все це донести дитині.
• лід на річках, сніг на полях,
Віхола гуляє. Коли це буває?
• Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває?
• Сонце пече, липа цвіте,
Жито доспіває. Коли це буває?
• Тільки сонечко пригріло —
І розтанув килим білий,
Клен радіє, певно, зна —
В гості йде до нас... (весна)
ІІ. Розминка перед читанням
читання складів на таблиці, об’єднання їх у слова.
зем кра ра ття чи бут
дість роз лю са доб ди
стал по ва ро бов ля
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
— Приваблює, милує, чарує, кличе у подорож матінка-земля. Співає,
дзвенить, бринить, квітує, звеселяє, пригощає. Дарує поетам можливість
описати її словами. А кожен бачить її по-різному, чарівну й привабну.
Ми сьогодні можемо у цьому переконатись самі.
Ось послухайте.
VI. Опрацювання вірша н. Забіли «Чотири пори року»
1. Читання вірша вчителем.
Відповіді на запитання.
— Які пори року описує поетеса у своєму вірші?
— Що ж то за молодиця вийшла в поле залюбки?
— З якими словами звернулася бабуся до діток?
2. Самостійне читання.
— Прочитайте вірш і зверніть увагу на основні ознаки кожної пори.
3. Розвиток мовлення. Поетична хвилинка.
Продовжити останні рядки вірша (за власним спостереженням, за власни-
ми симпатіями).
І все спочине... .
І зраділо... .
Зустріне дівчину-Весну... (яку?)
А потім гляне: та це літо,
І раді ми його зустріти... (яке?)
4. Словникова робота.
Слідкує плантацій
цукроварні додому
буйно плещуться
турботи залюбки
спочине йде на лад
шурхотом по усіх усюдах
— Знайдіть і зачитайте слова, які описують кожну пору року в дії, у праці.
Весна літо осінь зима
Біжить збирає гуділи бродить
Сміється слідкує хилить вкриває
Сіє гріє виходить ховає
Пробуджує плещуться збирає ллється
• Як поховаєм у комори щедрі дари, тоді зима прийде до дітвори.
• Як тільки заколоситься золота пшениця — завітає щедра осінь-трудів-
ниця.
5. Читання вірша в особах
6. Питання до вірша
- Якою зображено у вірші Весну? Знайди в описі Весни слова, які відображають її основні ознаки.
- Про яку пора року сказано, що вона працьовита й щедра? Чому?
- Якою зображено Зиму?
- З ким порівнюється кожна пора року? Як їх зображено на малюнках?
- Чим закінчується вірш?
V. Підсумок уроку
— Плідно сьогодні всі ви працювали! чи сподобався вам твір Н. Забіли? чим
він вас зацікавив?