Тема:"Удосконалення вимови слів з апострофом перед я,ю,є,ї. Записування слів з апострофом під диктування та правильне їх читання (твердо вимовляючи приголосні звуки [б], [п], [в],"

Про матеріал

Тема. Удосконалення вимови слів з апострофом перед я,ю,є,ї. Записування слів з апострофом під диктування та правильне їх читання (твердо вимовляючи приголосні звуки [б], [п], [в], [м], [ф], [р] перед сполученнями [йа], [йу], [йе], [йі]).

Перегляд файлу

Тема. Удосконалення вимови слів з апострофом перед я,ю,є,ї. Записування слів з апострофом під диктування та правильне їх читання (твердо вимовляючи приголосні звуки [б], [п], [в], [м], [ф], [р] перед сполученнями [йа], [йу], [йе], [йі]).

 

Мета: поглибити знання учнів про апостроф, вчити правильно вимовляти, читати і списувати слова з апострофом; розширювати лексичний запас учнів і вдосконалювати вміння зв’язко висловлюватись, формувати пізнавальні інтереси, виховувати товариськість, взаємопідтримку, вміння працювати в парах.

 

Обладнання: картки з буквами, словами, орфографічний тренажер, довідники.

 

Хід уроку

  1. Орг. Момент

Всі сідайте тихо, діти

Домовляймось не шуміти

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок розпочинаєм!

 

  1. Актуалізація опорних знань

- Діти, в якій країні ми живемо?

- Яка наша рідна мова?

- Ти наше диво калинове

   Кохана українська мова.

  • Щоб краще знати і розуміти нашу мову, її треба вивчати, і сьогодні ми станемо дослідниками таємниць української мови.
  • Тож відкриваємо зошити і записуємо

 

Каліграфічна хвилинка

  • Діти, який ми місяць записали?
  • Якої пори року цей місяць?
  • Отже

Грудень – зимі початок, а року кінець.

  • Як ви його розумієте?
  • Записали каліграфічно у зошити.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності
  • Ви зиму любите?
  • Діти, а що нам приносить зима?
  • І хоч за вікном ще снігу нема, але декілька сніжинок уже залетіло до нашого класу, і не простих, а чарівних. Подивимось, що вони нам принесли.

 

(на дошці великі і маленькі сніжинки)

 

  • Які букви в першому ряді? (приголосні)
  • Які в другому? (голосні)
  • А ось невеличка рожева сніжинка. Що ж вона нам принесла, дізнаєтесь з вірша.

Я такий же, як знак розділовий,

І відомий шкільній дітворі.

Та в словах української мови

Я пишусь не внизу, а вгорі.

Спробуй лиш написати ім’я –

Зразу стану потрібен і я.

 

(хтось з дітей знімає сніжинку, знаходить «’» і прикріплює на дошці)

 

  • Отже, головним героєм нашого уроку буде апостроф.
  • З нового рядочка запишемо слово «апостроф» і його позначення «».
  • Прочитаємо утворені склади.

 

  1. Повідомлення теми і мети уроку
  • На уроці ми будемо поглиблювати знання про апостроф, правильно вимовляти, читати і списувати слова з апострофом.

 

  1. Вивчення нового матеріалу

Артикуляційне вправляння

  • Прочитайте слова, чітко вимовляючи після по два звуки.

М’ЯТА

П’Є

В’ЮН

Б’Є

ТОРФ’ЯНИЙ

БУР’ЯН

  • Спишіть слова, підкресліть букви між якими стоїть .
  • Як вимовляємо букви перед апострофом? (твердо)
  • Як вимовляємо я, ю, є, ї після апострофа? (по два звуки)

 

Висновок (правило)

  • Порівняйте свій висновок із правилом на сторінці  65, запам’ятайте його.

 

Утворення словосполучень

  • До слів лівого стовпика доберіть слова-ознаки із правого стовпчика. Утворені словосполучення запишіть в зошити.

Хлоп’ята                дружна

Сім’я                      спритні

Здоров’я                 легка

Пірїна                   міцне

 

Словотворча вправа

  • Від поданих слів утворити нові слова з апострофом

Дерево – дерев’яний.

Солома – солом’яний.

Риба – риб’ячий.

Камінь – кам’яний.

 

Фізкультхвилинка

 

  1. Узагальнення й систематизація знань

 

Орфографічний тренажер

(Діти отримують картинки, де надруковані слова. Потрібно прочитати і, де потрібно, вставити апостроф)

(Слова для дівчаток одні, а для хлопчиків інші)

 

Робота з деформованими реченнями (робота наодинці)

(Картинки зі словами на дошці на магнітах. Діти переставляють картинки і утворюють речення)

 Діти грались на подвір’ї.

 Бабуся в’яже теплі рукавички.

Мар’яна знає багато прислів’їв.

  • Зпишемо у зошит по черзі кожне речення.

 

Робота з прислів’ями (робота в парах)

  • Що знає Мар’яна?
  • Перевіримо, як ми знаємо прислів’я.

(діти складають прислів’я)

  • По черзі читаємо прислів’я, називаємо слово з апострофом і записуємо його в зошити та на дошці.
  • Ранні пташки росу п’ють, а пізні слізки ллють.
  • Найбільше щастя в житті – здоров’я.
  • Пташка красива своїм пір’ям, а людина – знаннями.
  • Яка сім’я, така і я.
  • Не подумавши,  і кілочка не заб’єш.
  • Добре ім’я дорожче за золото.
  • Голодному й опеньки м’ясо.
  • Потрібний, як собаці п’ята нога.
  • Щасливе подвір’я, де ночує довір’я.

 

Гра «Впіймай слово з апострофом»

 

Під гаєм в’ється річечка,

Як скло вона блищить;

Долиною зеленою

Кудись вона біжить.

 

Рід, родина і сім’я.

Серед них – маленький я.

 

Мова кожного народу

Неповторна – і своя,

В ній гримлять громи в негоду,

В тиші – тьохкіт солов’я.

 

В мене шубка з колючок

В мене сіра спинка

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі – намистинки.

 

Кіт облизується ласо:

Ґава в дзьобі держить м’ясо.

 

Біленький, м’якенький.

Неначе пушок.

Землі – трудівниці

Зробив кожушок.

 

Люблять мене, поважають,

А б’ють мене, коли грають.

 

  1. Підсумок уроку
  • Як вимовляються приголосні перед апострофом? (твердо)
  • Перед якими буквами пишеться апостроф? (я,ю,є,ї)
  • Скільки звуків позначають букви я,ю,є,ї після апострофа?
  • Послухайте уривок з вірша і постарайтесь якомога більше корисного з нього запам’ятати.

 

Знайомство з апострофом

…Запам’ятай: я,ю,є,ї –

Завжди супутники мої.

Атож! У кожному слівці

Зі мною поруч букви ці,

Лише вони за мною йдуть:

Сім’я, пір’їна, в’ється, п’ють.

Б,п,в,м,ф – губні,

Ці букви завжди при мені.

Я після них люблю стояти:

Б’є, п’ять, в’язати, верф’ю, м’ята.

Й до р прихильність маю я:

Подвір’я, пір’ячко, бур’ян.

Звичайно, як потрібно їх

Роздільно вимовляти,

Інакше не потрібно там

Апострофу стояти…

(В. Бутрім)

 

  1. Домашнє завдання
  • Сторінка 65 правило, вправа 178 (відгадати і списати загадки).

 

 

doc
Додано
21 березня 2018
Переглядів
1912
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку