Тема уроку: «Давня Індія»

Про матеріал

Мета:

1) Розповісти про природно-кліматичні умови і географічне положення Індії; ознайомитися з найдавнішими цивілізаціями долини річок Інд і Ганг;

2) удосконалити навички встановлення взаємозв'язку між географічним положенням і господарським розвитком країни;

3) висвітлити різні наукові підходи до проблеми арійського вторгнення в Індію.

Перегляд файлу

Тема уроку: «Давня Індія»

(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас)

 

Мета:

1) Розповісти про природно-кліматичні умови і географічне положення Індії; ознайомитися з найдавнішими цивілізаціями долини річок Інд і Ганг;

2) удосконалити навички встановлення взаємозв’язку між географічним положенням і господарським розвитком країни;

3) висвітлити різні наукові підходи до проблеми арійського вторгнення в Індію.

Очікувані результати:

Учні мають навчитися:

1) Показувати на карті долини Інду та Гангу, територіальні межі та основні центри Давньої Індії;

2) Називати час виникнення цивілізацій в Індії, розквіту Індії за царя Ашоки, найвідоміших правителів Індії, особливості природних умов Індії, характерні риси господарського та суспільного життя Індії;

3) показувати на карті центри індійської цивілізації, територію держави Мауріїв за часів правління Ашоки;

4) застосовувати та пояснювати на прикладах поняття;

5) описувати умови життя давніх індійців, визначати вплив природних умов на життя людей в Індії, пояснювати причини виникнення і занепаду держав в Індії;

6) пояснювати причини виникнення держав в Індії.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

1. Перевірка готовності класу до уроку

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

Запитання на повторення.

1) Що таке цивілізація?

2) Де виникли перші цивілізації? Із чим це було повязане?

3) Назвіть рані міста. Як вони виникли?

 

Учитель підбиває підсумки бесіди: перші цивілізації виникали зазвичай у долинах річок. Життя на березі річки означало наявність родючого грунту, запасу риби. Річкою було легше, ніж суходолом, перевозити вантажі. Імовірно, тому в Єгипті люди селилися на березі Нілу, у Месопотамії – на берегах Тигру і Євфрату, в Індії – у долині Інду.

 

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

 Оголошення теми, мети, визначення очікуваних результатів уроку, мотивація пізнавальної діяльності учнів.

 

1. Природно-кліматичні умови й географічне положення Індії

Коментоване читання.

Прочитати текст параграфа

Фронтальне опитування.

1) Опишіть географічне положення Індії відносно Єгипту, Месопотамії.

2) Які кліматичні особливості могли привабити людей у Південну Індію?

3) Чому долину річки Ганг почали освоювати пізніше, ніж басейн річки Інд?

 

2. Найдавніші цивілізації долини річки Інд.

 

Самостійна робота з підручником

Прочитайте текст параграфа й складіть до нього пять запитань, які починаються словами хто, що, де, коли, чому.

Наприклад: Коли виникли перші землеробські поселення в гірських районах Індської долини? Де виникла Індська цивілізація? Що свідчить про високий рівень її розвитку?

Виконання завдання допоможе учням підготуватися до роботи зі складання плану параграфа.

 

Додаткова інформація

Мохеджо-Даро

 

3. Прихід аріїв до Індії. Поява цивілізації в долині Гангу.

Розповідь учителя.

 

4. Господарське та повсякденне життя.

Робота з підручником

Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.

1) Що складало основу господарського життя мешканців Давньої Індії?

2) Як у цей час розвивалася культура?

 

5. Держава Ашоки.

Розповідь учителя.

Держави долину Гангу вели між собою постійні війні. Нарешті, у ІV ст. до н.е. серед інших вивищується цар Чандрагупта, який уславився війною з Александром Македонським, що в той час напав на Індію. Чандрагупта заснував династію Мауріїв, яка поширила свою владу на значну територію Північної Індії. Держава Мауріїв досягла розквіту в ІІІ ст.. до н.е. за часів царювання Ашоки, який був покровителем  буддизму. Політика Ашоки добре відома завдяки численним знахідкам написів на камені, які висікалися і встановлювалися за його наказом за межами Індії – вони знайдені навіть в Іспанії та Північній Африці. Одна з камяних «колон Ашоки» була увінчана скульптурним зображенням левів, яке в наш час стало національним символом Індії.

 

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УДОСКОНА-ЛЕННЯ УМІНЬ

 

Графічний диктант

 

Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Позначте правильні твердження знаком +, а помилкові – знаком -.

1) Індійська цивілізація виникла в долині річки Інд.

2) Найбільшими містами Індської цивілізації були Єрихон і Читал-Гуйюк.

3) Високорозвинена Індська цивілізація – третя за давністю на Землі після Єгипту і Шумеру.

4) У другій половині ІІ тис. до н.е. до Північної Індії ввійшли племена аріїв.

5) Природні умови в долині річки Ганг були більш сприятливими для господарської діяльності, ніж у басейні річки Інд.

6) Вожді індоєвропейців називалися раджами.

7) Основними заняттями жителів Індії були торгівля й мореплавство

 

Учитель вибірково перевіряє диктанти, указує на типові помилки.

 

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

1. Підведення підсумків уроку.

Учитель пропонує учням висловити міркування щодо подій та явищ історії  давньої Індії.

 

Заключне слово вчителя.

-  Найдавніша цивілізація Індії процвітала в долині Інду наприкінці ІІІ – на початку ІІ тис. до н.е.

- Один із великих міських центрів цієї цивілізації розкопаний археологами в Мохеджо-Даро.

- У другій половині ІІ тис. до н.е. до Північної Індії ввійшли племена аріїв.

- До середини І тис. до н.е. була заселена долина Гангу, сформувалися держави.

2. Оцінювання навчальної діяльності учнів

3. Коментарі до виконання домашнього завдання

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Опрацювати текст параграфа.

2) Виконати завдання на контурних картах.

docx
Додано
10 липня 2018
Переглядів
2104
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку