Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
1) Називати час розквіту Критської цивілізації, час відкриття археологами Критської цивілізації; основні грецькі міфи Критського циклу, їхніх героїв, основні заняття греків, характерні риси Критської цивілізації;
2) пояснювати та доречно вживати поняття «палацова цивілізація», «лабіринт»;
3) визначити характерні риси Критської держави часів її розквіту;
4) показувати на карті територію Критської цивілізації; наводити приклади культурних досягнень на Криті;
5) визначати роль міфів як історичних джерел для вивчення найдавнішого періоду історії;
6) висловлювати особистісне міркування про місце крито-мінойської цивілізації в історії Греції.
Тема уроку: «Мінойська палацова цивілізація»
(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас)
Мета:
1) Ознайомитися з цивілізацією острова Крит;
2) показати роль міфів як історичного джерела.
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
1) Називати час розквіту Критської цивілізації, час відкриття археологами Критської цивілізації; основні грецькі міфи Критського циклу, їхніх героїв, основні заняття греків, характерні риси Критської цивілізації;
2) пояснювати та доречно вживати поняття «палацова цивілізація», «лабіринт»;
3) визначити характерні риси Критської держави часів її розквіту;
4) показувати на карті територію Критської цивілізації; наводити приклади культурних досягнень на Криті;
5) визначати роль міфів як історичних джерел для вивчення найдавнішого періоду історії;
6) висловлювати особистісне міркування про місце крито-мінойської цивілізації в історії Греції.
Тип уроку: Комбінований урок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Перевірка готовності класу до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення навчального матеріалу. Перевірка виконання домашнього завдання.
Із метою економії часу можна поєднати дві форми робот: виконання індивідуального завдання біля дошки і роботу з картою.
Індивідуальне завдання.
1) Напишіть назву племен, які заселяли Давню Грецію в ІІІ-ІІ тис до н.е.
2) Перелічіть основні заняття давніх греків.
Робота з картою.
Покажіть на карті:
А) Балканський півострів і моря, що його омивають;
Б) на які частини Греція розділена горами.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Формування вмінь
1. Оголошення теми, мети, визначення очікуваних результатів уроку, мотивація пізнавальної діяльності учнів.
2. Сприймання й опрацювання учнями навчального матеріалу.
3. Перекази про найдавнішу історію Греці.
Учитель подає коротку інформацію, спираючись на те, що учні вже знають про міфи, про їхню роль у розвитку культури давніх народів, акцентує увагу на нових поняттях.
Аеди – мандрівні співаки, які розповідали міфи, складали й виконували епічні пісні під акомпанемент струнного інструмента.
Герої – діти богів і смертних жінок.
Історичний театр під час інсценування (читання за ролями) міфів учитель звертає увагу на деталі, що дозволяють розглядати їх як історичне джерело. (Наприклад: у міфах згадуються царі, тобто в давньогрецькому суспільстві було майнове розшарування, існувала держава; із міфів ми можемо дізнатися про господарську діяльність давніх греків.)
Виклад змісту міфів може також супроводжуватися демонстрацією зразків образотворчого мистецтва, створених на основі давньогрецьких переказів (використовуються ілюстрації підручника, слайди, додаткова література).
4. Археологічне відкриття Мінойської цивілізації, її основні центри.
Розповідь учителя.
Що відомо про першу цивілізацію Європи?
5. Розквіт і занепад Мінойської палацової цивілізації
Робота з підручником
Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.
1) На який період припадає розквіт Критської цивілізації?
2) Які факти підтверджують існування розвинутої цивілізації на острові Крит?
3) Які причини призвели до занепаду цієї цивілізації?
Додаткова інформація.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УДОСКОНАЛЕННЯ ВМІНЬ
1. Підведення підсумків уроку.
Учитель пропонує учням висловити міркування про місце крито-мінойської цивілізації в історії Греції.
Фронтальне опитування
1) Де виникла найдавніша європейська цивілізація?
2) Із яких джерел ми дізналися про Критську цивілізацію?
3) Яку роль відіграють міфи у вивченні давньої історії?
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
1.Заключне слово вчителя.
- Міфи – це розповіді про богів, героїв, демонів, духів, що відбивають фантастичні уявлення давніх людей про світ, природу і людське життя.
- Найбільш значний слід у світовій культурі залишили міфи Давньої Греції
- Міфи можна розглядати як історичне джерело, вони стали основою для розвитку літератури, надихнули на створення безсмертних шедеврів майстрів образотворчого мистецтва.
2. Оцінювання навчальних досягнень учнів
3. Коментарі до виконання домашнього завдання
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Опрацювати текст параграфа
2) Виконати завдання на контурній карті