Урок № 7
Тема уроку: Найпростіші перетворення графіків функцій
Мета уроку. Засвоєння учнями навичок та вмінь побудови графіків у=ах2+n
у=а(х-m)2 і у=а(х-m)2+n; виконувати найпростіші перетворення графіків; формувати навички дослідження властивостей функцій; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, культуру мовлення ; виховувати в учнів графічну культуру, наполегливість, самостійність, зосередженість, зацікавленість до предмета, викликати в дітей інтерес до математики
Учні повинні: будувати, здійснювати перетворення графіків функцій, та виконувати нескладні дослідження.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Структура уроку
I.Перевірка домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань.
III. Формування вмінь і навичок розв’язувати вправи на перетворення графіків функцій.
IV. Застосування знань, умінь та навичок будувати графіки.
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Хід уроку
«Графік – це лінія, що говорить, яка може багато про що розповісти»
М.Б.Балк
І. Перевірка домашнього завдання
Усно. №303 ( ст.94 ). Відповідь: 3).
№ 304 Відповідь: 1).
№ 306 Відповідь: 1) III чверть; 3) II чверть;
2) I чверть; 4) IV чверть.
№ 308 Відповідь: 4).
(слайд №1-3)
№ 312 (2;3;6) - за записами, зробленими на мультимедійній дошці.
Відповісти на запитання учнів, які виникли під час виконання домашнього завдання.
(слайд № 4)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Актуалізація опорних знань.
(слайд № 5)
1. Як можна отримати графік функції y = f(x)+b, використовуючи графік y = f(x)?
2. Яка фігура є графіком функції у=х2 + b?
3. Які координати вершини параболи у = х2 + b?
4. Як можна отримати графік функції y = f(x+ a), використовуючи графік y = f(x)?
5. Яка фігура є графіком функції у = (х+а)2 ?
6. Які координати вершини параболи у = (х+а)2 ?
7. Яка фігура є графіком функції у = k ( х+а)2 + b, де k 0?
(слайд № 6-16)
Визначте, графік якої функції зображено на малюнку, посилаючись на відповідні правила.
ІІІ.Формування вмінь і навичок розв’язувати вправи на перетворення графіків функцій.
(слайд № 17-18)
Опишіть властивості функції.
Робота в парах.
На рисунках зображено графіки функцій. Для кожного графіка вкажіть відповідну формулу.
Визначте, який графік відповідає кожній з даних функцій.
Букви, позначені на графіках запишіть поряд з формулами.
й
|
і
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
н
|
л
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ц
|
е
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
б
|
к
|
(слайд № 19-20)
Визначте, який графік відповідає кожній з даних функцій.
y = x2 - 2 |
y = (x-2)2 |
y = (x+2)2-3 |
y = -(x-2)2+3 |
y = x2 |
y = - x2+2 |
y = (x+3)2+2 |
Л |
Е |
Й |
Б |
Н |
І |
Ц |
Після виконання завдання учні коментують свій вибір.
За правильне виконання (2 б)
(слайд № 21-27)
Виступ учня.
Історична довідка про Р. Декарта, П.Ферма, Г. Лейбніца, Л.Ейлора, Больцано, Й Бернуллі – видатних математиків, роботи яких відіграли значну роль у формуванні поняття функції
IV. Застосування знань, умінь та навичок будувати графіки.
Запитання до учнів.
Колективна робота
Як побудувати графік функції y=x²+6x+9? Учитель пропонує скласти план побудови та побудувати даний графік в зошиті, один з учнів виконує завдання на дошці під керівництвом учителя.
Побудуйте графік y=x²-8x+12. Користуючись графіком, знайдіть:
а) область визначення функції;
б) множину значень;
б) нулі функції;
в) проміжок зростання і проміжок спадання функції;
г) при яких значеннях аргументу функція приймає додатних значень.
(слайд № 28-29)
Самостійна робота навчального характеру.
(слайд № 30-31)
Побудуйте один з запропонованих графіків.
а) y= - (x+3)²; (6 б)
б) y= (x+3)²-4;( 8 б)
в) y=x²+6x+5. (10 б).
Дослідіть її властивості.
По закінченню роботи вчитель викликає до дошки по одному учню від кожної групи і пропонує відтворити завдання.
(слайд № 32-33)
V. Підсумок уроку
Учитель аналізує роботу кожної групи учнів, нагадує, які перетворення графіків було виконано на цьому уроці. І підкреслює, що ці знання дуже важливі для вивчення наступних тем.
(слайд № 34)
Математичний диктант.
Продовжіть речення:
I - варіант II – варіант
1. Графіком функції y=4x² є …… 1. Графіком функції y=-0,4x² є …
2. Вітки напрямлені …… 2. Вітки напрямлені ……
3. Область визначення ….. 3. Область визначення …..
4. Функція спадає …. 4. Функція зростає ….
(слайд № 35)
VI. Домашнє завдання § 2 п. 10 (А.Г. Мерзляк); № 308-усно; №312(3;5); №317; №328(1).