Учні мають навчитися:
1) Називати час правління Перикла в Афінах, Пелопоннеської війни, характерні риси тиранічного й демократичного правлінь, політичного устрою Афін доби Перикла;
2) характеризувати постать Перикла як видатного діяча Давньої Греції, використовуючи різні джерела інформації;
3) пояснювати та доречно вживати поняття: «демос», «демократія», «тиранія», «громадянин», «права та обов'язки громадянина», «політика», «гілки влади»;
4) висловлювати міркування про переваги й недоліки афінської демократії доби Перикла;
3) визначати наслідки Пелопоннеської війни; висловлювати власне судження про демократію в Афінах, її сильні та слабкі сторони.
Тема уроку: «Розквіт афінської демократії»
(Історія всесвітня, історія України. Інтегрований курс, 6 клас)
Мета:
1) Розглянути форму державного правління за часів правління Перикла, що називають «золотою добою» Афін;
2) визначити причини поразки Афін у Пелопоннеській війні й наслідки перемоги Спарти для подальшого розвитку суспільного ладу Афін.
Учні мають навчитися:
1) Називати час правління Перикла в Афінах, Пелопоннеської війни, характерні риси тиранічного й демократичного правлінь, політичного устрою Афін доби Перикла;
2) характеризувати постать Перикла як видатного діяча Давньої Греції, використовуючи різні джерела інформації;
3) пояснювати та доречно вживати поняття: «демос», «демократія», «тиранія», «громадянин», «права та обов’язки громадянина», «політика», «гілки влади»;
4) висловлювати міркування про переваги й недоліки афінської демократії доби Перикла;
3) визначати наслідки Пелопоннеської війни; висловлювати власне судження про демократію в Афінах, її сильні та слабкі сторони.
Тип уроку: Комбінований урок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГІНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Перевірка готовності класу до уроку
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Робота з датами
1) Коли розпочалися греко-перські війни? Скільки років тому це відбулося?
2) Коли відбулася Марафонська битва?
3) Скільки років минуло від Марафонської битви до битви при Фермопілах?
4) Коли був створений Афінський морський союз?
5) Скільки років минуло від Саламінської битви до укладення Каллієвого миру?
Фронтальне опитування.
1) Назвіть причини греко-перських війн.
2) Завдяки чому греки здобули перемогу?
Підсумком фронтального опитування має стати висновок: перемога в греко-перських війнах сприяла економічному, політичному, культурному розквіту Греції і, насамперед, Афін.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повторення навчального матеріалу. Перевірка виконання домашнього завдання.
На цьому етапі можна провести гру «Ваш хід». Ігровим полем слугуватиме відповідна карта підручника. Школярі, які беруть участь у грі, відтворюють події греко-перських війн. Вони називають і показують на карті місця основних битв у хронологічній послідовності, розповідають про названі битви за запропонованим педагогом алгоритмом (місце, час, дійові особи, перебіг, наслідки). Один гравець розповідає про одну битву. Відповіді коментуємо, уточнюємо, узагальнюємо.
2. Оголошення теми, мети, визначення очікуваних результатів уроку, мотивація пізнавальної діяльності учнів
3. Утвердження демократії в Афінах за Перикла. Політичний устрій.
Робота з підручником.
Опрацювати відповідний текст параграфа і дати відповіді на запитання.
1) Який період називають «золотою добою» Афінської держави?
2) Чим обумовлена така назва?
3) Які зміни в політичному устрої Афін відбулися за Перикла?
Учні дають відповіді на основі матеріалу параграфа і роблять записи у зошиті.
4. Афінське суспільство. Основні принципи афінської демократії, права та обов’язки громадянина.
Розповідь учителя.
Перикл уважав, що бідні повинні мати однакові права з багатими громадянами. В інтересах афінської демократії він провів такі реформи:
1) Запровадження грошових виплат громадянам за виконання ними громадських обов’язків, що дозволило будь-якому громадянину, незалежно від його матеріального становища, мати всі політичні права.
2) Наділення землею збіднілих афінян у поселеннях, створених на території держав Афінського союзу.
3) При наданні посад голосування замінювалося жеребкуванням.
Додаткова інформація
Повідомлення учнів на теми: «Історична постать – Перикл», «Золота доба» Афін».
5. Пелопоннеська війна та її значення для розвитку Афін.
Розповідь учителя
«Золота доба» Афін змінилася війною. 27 років (431-404 рр. до н.е.) Афіни і Спарта воювали за гегемонію в Греції
Воюючі сторони мали підтримку військово-політичних союзів: Спарту підтримував Пелопоннеський союз, Афіни – Афінський морський союз. Приводом до війни стали військові конфлікти між Афінами і Коринфом, а також містами Пелопоннеського союзу. Незабаром у війну були втягнені всі грецькі міста. Афіни, що мали сильний флот, сподівалися використати свою перевагу на морі. Спартанці воліли воювати на суходолі.
Перший період війни (431-421 рр. до н.е.) проходив зі змінним успіхом і закінчився укладенням Нікієвого миру, що відновив становище, близько до довоєнного.
Воєнні дії відновилися в 415 р. до н.е., коли афіняни взяли в облогу місто Сиракузи. Спартанці знищили афінський флот і розгромили сухопутні війська. Незабаром Афінський союз розпався. У 405 р. до н.е. афіняни були розбиті остаточно і визнали умови миру:
1. Розпустити морський союз.
2. Скоротити флот до 12 кораблів.
3. Знести всі фортечні мури.
4. Відмовитися від усіх іноземних володінь.
5. Запровадити замість демократії олігархію.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Підведення підсумків уроку.
Тестова робота
1) «Золотою добою» афінської демократії називають правління:
А) Солона
Б) Клісфена
В) Перикла
2) Верховним органом в Афінах був:
А) «Рада п’ятисот»
Б) Народні збори
В) Ареопаг
3) Храм богині Афіни називався:
А) Одеон
Б) Парфенон
В) Пантеон
4) Політичні права в Афінах мали:
А) Усе населення
Б) Усі, крім рабів і жінок
В) Чоловіки, у яких батько й мати були афінянами
5) Пелопоннеська війна тривала:
А) 25 років
Б) 27 років
В) 29 років
6) Перший період Пелопоннеської війни закінчився:
А) Перемогою Спарти
Б) Перемогою Афін
В) Відновлення довоєнного становища
7) Після закінчення Пелопоннеської війни в Афінах була встановлена:
А) Демократія
Б) Олігархія
В) Тиранія
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
1. Оцінювання навчальних досягнень учнів.
Учитель вибірково перевіряє тестові завдання, відзначає типові помилки, оцінює роботу учнів на уроці.
2. Коментарі до виконання домашнього завдання
VІ . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Опрацювати текст параграфа
2) Підготувати повідомлення про історію проведення Олімпійських ігор