Тема уроку. Узагальнення, перевірка та контроль та знань з теми «Західноукраїнські землі у міжвоєнний період».
Мета уроку. Навчальна мета: повторення та узагальнення знань учнів з теми «Західноукраїнські землі у міжвоєнний період».
Розвивальна мета: розвивати історичне, критичне та творче мислення, здатність розуміти загальний хід історичного процесу, проблеми, що стоять перед країною та світом; сприяти формуванню політичної та правової культури політичної нації; розвивати громадянську самосвідомість, пошану до державної символіки України в гармонійному поєднанні із національними та загальнолюдськими цінностями; розуміти історію України в контексті всесвітньої історії. Виховна мета: формування в учнів національно-культурної ідентичності, патріотичного світогляду, активної соціальної та громадянської позиції, почуття власної гідності у результаті осмислення соціального та морального досвіду минулих поколінь.
Обладнання уроку:
-
контурні карти «Західноукраїнські землі в 1921-1939 рр»
-
підручники для 10 класу О. В. Гісем, О. О. Мартинюк «Історія України»;
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Форми роботи: історичний диктант; робота з контурними картами; робота з таблицею. Очікувані результати:
Після цього уроку учні повинні знати:
-
зміст понять і термінів з даної теми;
-
мотиви і наслідки політики Польщі, Чехословаччини та Румунії на західноукраїнських землях;
вміти:
-
встановлювати послідовність подій історії України у складі Другої Речі Посполитої, Чехословаччини та Румунії
-
представити власну оцінку ролі УГКЦ, ОУН, УНДО на західноукраїнських землях
-
вказати на карті розташування Східної Галичини, Буковини та Закарпаття між двома світовими війнами у складі іноземних держав
Структура уроку:
-
Організаційний момент – 2 хв.
II. Мотивація освітньої діяльності – 5 хв.
III. Застосування знань, формування умінь і навичок – 35 хв.
IV. Підведення підсумків, домашнє завдання – 3 хв.
Хід уроку.
I. Організаційний момент – 2 хв.
- вітання з учнями;
- перевірка присутніх у класі учнів;
- перевірка підготовки учнів-консультантів до уроку
II. Мотивація освітньої діяльності – 5 хв.
Учителька готує учнів до виконання роботи з перевірки та контролю знань:
-
Робота з контурними картами.
-
Історичний диктант.
-
Складання таблиці-порівняння політики іноземних держав між двома світовими війнами щодо Східної Галичини, Буковини та Закарпаття.
III. Застосування знань, формування умінь і навичок – 35 хв.
-
Робота з контурними картами: позначити на картах кордони Буковини, Східної Галичини та Закарпаття, а також міста, які були центрами даних територій.
-
Історичний диктант.
-
які землі України входили до Чехословаччини, Румунії, Польщі між двома світовими війнами;
-
який характер мала економіка укр. земель між двома світовими війнами; (колоніальний характер);
-
які обмеження у сфері освіти та культури існували на західноукраїнських землях між двома світовими війнами (мовні);
-
коли Рада послів Франції, Англії, Італії, Японії остаточно затвердила суверенітет Польщі над Східною Галичиною? (1923 р.);
-
як називали відставних солдатів та офіцерів польської армії, членів їхніх родин, цивільних переселенців, яким роздавали землі з метою полонізації українських і білоруських територій? (осадники);
-
як називалась польська політика, за якої назву Східної Галичини змінено на Східну Малопольщу (полонізація);
-
назва двомовних польсько-українських шкіл (утраквістичні);
-
як називався єдиний вищий укр. навчальний заклад? (Греко-католицька богословська академія);
-
як по-іншому називалась політика «умиротворення» - придушення страйків і селянських виступів за допомогою поліції та армії, запровадження колективної відповідальності громади за дії окремих її членів? ( пацифікації);
-
коли відбулось Татарбунарське повстання? (1924р.);
-
як назвали українців у законі 1924 р. про шкільну систему? (румунами, які «забули рідну мову»);
-
на якій території західноукраїнських земель у 1921 році було засновано Український вільний університет (Закарпаття);
-
коли уряд Чехословаччини надав Підкарпатській Русі автономію? (11 жовтня 1938 р.);
-
коли відбулись вибори до сейму Карпатської України? (січень-лютий 1939 р.);
-
яка подія відбулася на Закарпатті 15 березня 1939 р.? (проголошено незалежність);
-
кого було обрано Президентом Карпатської України? (обрано А. Волошина);
-
до якого часу тривала партизанська боротьба Карпатської Січі? (до середини квітня);
-
які факультети були у таємному Українському університеті? (філософський, правничий, медичний);
-
якою діяльністю займалося товариство «Рідна школа»? (створило власну мережу приватних шкіл);
-
назва нового обряду для вірян греко-католицької церкви, який польська влада намагалась запровадити на Волині («новий обжондик»).
-
Складання таблиці-порівняння політики іноземних держав між двома світовими війнами щодо Східної Галичини, Буковини та Закарпаття за наступними критеріями: політичне життя, соціально-економічна становище, культурне життя.
IV. Домашнє завдання – 3 хв.
Повторити матеріал підручника для 10 класу О. В. Гісем, О. О. Мартинюк «Історія України» §28-32.