Тема: Яке частування – таке й дякування. Українська народна казка «Лисичка та журавель»
Мета: вчити дітей виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику, спостерігати за структурою і сюжетом казки, формувати навички правильного і свідомого читання мовчки та вголос. Збагачувати словниковий запас учнів, виховувати гостинність, порядність.
Хід уроку
- Я читаю слово зліва-направо, а ви мені – справа наліво
Куж, куж, куж -… (жук, жук,жук)
Жув, жув, жув - … (вуж, вуж, вуж)
Риж, риж, риж - … (жир, жир, жир)
Абаж, абаж, абаж - … (жаба, жаба, жаба)
- Який звук є у кожному слові?
2. «Слова граються у віднімання»
- Що залишиться, коли зробити віднімання?
Жабка – жаба = (б)
Їжак – к = (їжа)
Жирафа – афа = (жир)
Журавель – вель = (жура0
3.Читання деформованого тексту.
- Що ви знаєте про журавля?
- Прочитайте текст про цього птаха.
ЖУРАВЕЛЬ
еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р’яПі у ражквля ірес. Хіств, часнати говило і яши – рнічо. рилаК кінзачуються чорними напір’їми.
- Як в народі називають журавлів?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми прочитаємо казку, героєм якої є журавель. А хто друга дійова особа – здогадаєтесь самі, прочитавши назву казки.
- Чи дружили ці тварини?
-З цієї казки ми дізнаємось, чому лисичка не приятелює з журавлями.
ІІІ. Опрацювання казки «Лисичка та журавель».
- Які дійові особи у цій казці?
- Хто автор казки?
2. Словникова робота
Вгощу – пригощу, нагодую, почастую.
Призволяйся – пригощайся, їж.
Погордувати – поставитись до когось зверхньо.
3.Читання хором багатоскладових слів, які є в тексті.
4.Мовчазне читання казки.
- Подумайте, на що сподівався кожен із гостей, прийшовши до приятеля.
5. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Прочитайте в казці місця, де лисичка і журавель запршують один одного до себе на гостину.
- Прочитайте, яким було частування у лисички.
- Як їла лисичка? А журавель?
- Чим закінчилась їхня дружба?
6. Спостереження за особливостями побудови казки.
Робота над образними висловами. Творча робота.
- Знайдіть зачин і кінцівку казки.
- Як по-іншому могла б початися казка?
- Подумайте, як можна подружити лисицю з журавлем?
- Поясніть вислови:
*я для тебе – як для себе (Зроблю все, як собі)
*узялась до страви (почала їсти)
*не гуляє: все дзьобом у глечик (не очікує, а їсть)
*до смаку припала (сподобалась)
7. Фізкультхвилинка
8. Читання казки в особах
- перед тим, як виступати, артисти обов’язково проводять репетиції, щоб знати, коли, хто і як говорить.
- Подумайте, яким голосом говорить лисичка? А яким – журавель?
Виразне читання в особах
9. Гра «Мікрофон»
- А зараз уявіть собі, що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатися вашу думку про прочитане і побачене. Дайте відповіді на запитання:
*Хто з героїв вам більше сподобався?
*Чим сподобався вам журавель?
*Чим сподобалась, чи не сподобалась, лисичка?
10. На дошці записані слова.
- Знайдіть риси характеру лисички і журавля.
(нещирість, підступність, хитрість, доброта, довірливість, щирість, чемність, ввічливість, улесливість)
IV. Підсумок уроку
- Від чого застерігає народ у цій казці?
- Як ви розумієте таке прислів’я: «Яке частування, таке і дякування»
V. Домашнє завдання
Вміти усно описати одного героя з казки, переказувати казку.