Тематичне тестування (тема: Лінгвістика тексту)

Про матеріал
Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань про текст і його основні ознаки, про ССЦ як проміжну ланку між текстом і реченням, особливості будови тексту і ССЦ та способів зв’язку речень у системі ССЦ, співвіднесеність ССЦ і абзаців; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, удосконалювати вміння й навички застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи.
Перегляд файлу

Урок № 62

Тематичне тестування  (тема: Лінгвістика тексту)

Мета: з’ясувати рівень засвоєння  знань про текст і його основні ознаки, про ССЦ як проміжну ланку між текстом і реченням, особливості будови тексту і ССЦ та способів зв’язку  речень у системі ССЦ, співвіднесеність ССЦ і абзаців; розвивати  увагу, пам’ять, логічне мислення, удосконалювати вміння й навички застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи.

Тип уроку: урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок.

Обладнання: тестові завдання.

Хід уроку

 

 

І. Повідомлення мети уроку і способів проведення перевірки.

 

ІІ. Проведення  тематичного  тестування.

 

* Інструктаж  щодо  виконання й оцінювання тестових завдань.

 

* Виконання  девятикласниками тестових завдань.

 

* Відповіді  вчителя на запитання учнів  (після того, як тестові завдання виконано).

 

ІІІ. Підведення підсумків уроку.

 

ІV. Домашнє завдання. Зробити лінгвістичний аналіз тексту, поданого у вправі  234 або 255 (усно).

 

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ  ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО ТЕСТУВАННЯ (зразки)

 

І варіант

 

1. Основним поняттям лінгвістики тексту є

а) слово;

б) речення;

в) ССЦ;

г) текст.

2.  Текст  - це

а) висловлювання, яке складається з кількох речень (іноді з одного) і має змістову й структурну завершеність;

б) сукупність мовних засобів, що використовується мовцем  за певних умов спілкування;

в) сукупність загальноприйнятих правил, якими користуються мовці;

г) розмова двох або більше осіб.

3. Комунікативна мета тексту (те, заради чого його створено) - це

а) тема тексту;

б) головна думка тексту;

в) підтема тексту;

г) мікротема тексту.

4. Тема тексту - це

а) те, про що в ньому йдеться, його зміст;

б) комунікативна мета висловлювання (те, заради чого створено текст);

в) частина тексту, що містить його головну думку;

г)  сукупність виражальних засобів мови, використаних у певному тексті.

5. Абзац – це

а) стійке сполучення слів, яке за значенням відповідає одному слову;

б) фрагмент тексту від нового до нового рядка або до кінця тексту;

в) стисло й чітко сформульована підтема тексту;

г) уривок тексту, який дає змогу точно  визначити смисл окремого слова або виразу, що входять до його складу.

6. Типи мовлення є такі:

а) науковий, художній, діловий, публіцистичний;

б) оповідання, новела, повість, нарис;

в) розповідь, опис, роздум (міркування);

г) замітка, репортаж, інтервю, стаття.

7. Проміжною ланкою між текстом і реченням є

а) слово;

б) словосполучення;

в) ССЦ;

г) абзац.

8. З погляду актуального членування в реченні можна виділити:

а) підмет і присудок;

б) групу підмета і групу присудка;

в) головні і другорядні члени речення;

г) “дане” і “нове”.

9. Для звязку речень у тексті служить

а) “дане”;

б) “нове”;

в) граматична основа речення;

г) другорядні члени речення.

10. Містить у собі основне повідомлення, виділяючись  логічним наголосом,

а) “дане”;

б) “нове”;

в) один з другорядних членів речення;

г) один з головних членів речення.

11. Якщо “даним” наступного речення стає “нове” речення попереднього, йдеться про

а) паралельний  звязок між реченнями;

б) послідовний звязок між реченнями;

в) перспективний звязок;

г) дистантний звязок.

12. Складне синтаксичне ціле (ССЦ) - це

а) сукупність загальноприйнятих правил,  яких дотримують в процесі спілкування мовці;

б) група речень, об’єднаних тісним змістовим і граматичним зв’язком, що забезпечують більш повний у порівнянні з реченням розвиток думки;

в) мовлення, обовязково зафіксоване на папері і розраховане на зорове сприйняття;

г) основна одиниця синтаксису, яка виражає окрему завершену думку.

 

ІІ варіант

 

1.  Текст - це

а) словесна конструкція, що є формою вияву думки у вигляді звязків між членами речення;

б) висловлювання, що складається з кількох (іноді з одного) речень, має змістову й структурну завершеність;

в) відрізок мовлення, обмежений двома тривалими паузами;

г) особлива безсполучникова структура, що складається  зі слів автора і власне прямої мови.

Скласти й записати невеликий (4-5 речень) текст на тему “Різдвяні канікули”.

2. Типи мовлення є такі:

а) проза і поезія;

б) монолог і діалог;

в) розповідь, опис, роздум;

г) казка, оповідання, повість.

Скласти й записати невелике (обсяг 3-4 речення) висловлювання розповідного характеру на тему “Робочий день сучасного школяра”.

3. У реченнях опису предмета  “дане” і “нове” - це

а) назва предмета і назва його ознаки;

б) назва особи, що виконує дію, та назва дії;

в) назва місця розташування та назва предмета;

г) назва предмета і оцінка.

Скласти й записати  діловий або науковий опис (обсяг – 3-4 речення) будь-якого шкільного приладдя (пенала, зошита, олівця).

4. Мета художнього опису предмета -

а) забезпечити точність інформації про розмір, форму, вагу,  колір предмета тощо;

б) скласти аргументовану оцінку предмета;

в) створити образ предмета, підкресливши в ньому найхарактерніше;

г) дати уявлення про призначення предмета.

Скласти й записати художній опис того ж шкільного приладдя (обсяг – 3-4 речення).

5. По праву руч від вас збігає вниз шлях, вється поміж деревами. По ліву – яри, непролазні хащі, а прямо перед вашими очима розіслалася долина. Над річкою - село з білими хатками та вишневими садками. (За Панасом Мирним). Цей уривок є таким різновидом опису:

а) портрет;

б) пейзаж;

в) інтерєр;

г) опис місцевості.

Скласти й записати 2-3 речення опису зимової природи (пейзажу).

6. Олесь не повірив своїм очам: по городі спокійнісінько походжав  здоровенний вепр. Він визбирував картоплю, що залишилася після копання. Величезний, вуха – ніби лопухи, ікла, як дві шаблі, з рила стирчать, щетина – наче дріт.  Вепр пирхнув, прочистив забиті землею ніздрі і рушив у напрямку лісу. (За Б.Комаром.) У поданому уривку поєднано такі типи мовлення:

а) розповідь і опис;

б) розповідь і роздум;

в) розповідь, опис і роздум;

г) розповідь, опис та оцінка предмета.

Скласти й записати висловлювання (обсяг 3-4 речення), поєднавши в ньому розповідь і опис.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
1.0
Оригінальність викладу
1.0
Відповідність темі
1.0
Загальна:
1.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Dragons Demi
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
  2. Dragons Demi
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
doc
Додано
20 березня 2020
Переглядів
7241
Оцінка розробки
1.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку