Під час виконання арифметичних дій потрібно дотримувати відповідного порядку, інакше можна припустити помилок в обчисленнях.
Пропоную приклади кількох таких задач, які можна використати на уроці або під час проведення тижня математики.
Віктор Кицун
вчитель математики Старосинявської ЗОШ І-ІІ
Тиждень математики. Обчислюємо раціонально:
Під час виконання арифметичних дій потрібно дотримувати відповідного порядку, інакше можна припустити помилок в обчисленнях. Пропоную приклади кількох таких задач, які можна використати на уроці або під час проведення тижня математики.
Задача 1. «Великий апельсин».
Сашко дуже вподобав у магазині великий апельсин за 15 гривень. Але, маючи лише 10 гривень, вимушений був купити менший за 5 гривень. Трохи подумавши, він повернувся до продавця і промовив: «Ось вам апельсин, який коштує 5 гривень. Грошей мені за нього не повертайте — матимете ще 5 гривень. Разом 10 гривень. Ось вам ще моїх 5 гривень. Разом буде 15
гривень. І дайте мені, будь ласка, той великий апельсин!» — Чи правильно порахував хлопчик?
Відповідь: Хлопчик порахував хитро, але неправильно. На жаль, маючи
10 гривень, купити апельсин за 15 гривень можна або у дуже доброго, або у неуважного продавця. Після того, як хлопчик повернув куплений апельсин, продавець повинен повернути хлопчику його вартість – 5 грн. Тоді у хлопчика буде в наявності 5 + 5 = 10 (грн.), за які неможливо купити апельсин за 15 грн.
Іванка позичила у брата 100 гривень і дорогою до магазину загубила їх. Зустрівши подругу, дівчинка позичила у неї 50 гривень і купила три шоколадки по 10 гривень. Прийшовши додому, вона віддала братові 20 гривень і сіла рахувати свої витрати: «Братові ще залишилось віддати 80, а подрузі — 50, разом — 130 гривень... Ще маю 3 шоколадки за 30 гривень... Разом 130 + 30 = 160 (гривень). Але ж я брала в борг лише 150 гривень, отже, одна шоколадка дісталася мені задарма!» — Чи правильно порахувала дівчинка?
Відповідь: Дівчинка порахувала неправильно.
Всього у такий невдалий день у неї було 100 грн + 50 грн = 150 грн.
Як вона розпорядилася ними?
100 грн. – загубила, 30 грн. – витратила на шоколадки і 20 грн – віддала брату. Разом: 100 грн. + 30 грн. + 20 грн. = 150 грн.
Оленка на вихідних допомагає мамі у магазині. Нещодавно з ними трапився прикрий випадок. До магазину ввійшов незнайомець і вирішив купити черевики за ціною 480 гривень, маючи при собі 500-гривневу банкноту. У касі не виявилося грошей, якими можна було б віддати решту покупцеві, тому мама відправила дівчинку до сусіднього магазину, щоб розміняти 500 гривень на дрібніші. Коли дівчинка повернулася, чоловік узяв черевики, 20 гривень решти і пішов. Через деякий час прибігла схвильована продавчиня із сусіднього магазину: виявилося, що 500 гривень, які розміняла Оленка, — фальшиві! Нічого не залишалося, як віддати їй втрачені гроші. Скільки грошей втратили мама з Оленкою з урахуванням вартості черевиків?
Відповідь: всього втрачено 520 гривень: 20 гривень решти і 480 гривень (вартість черевиків), які забрав шахрай та 20 гривень власних коштів, які довелося докласти до 480 гривень, якими шахрай розплатився за покупку, щоб повернути 500 гривень продавчині з сусіднього магазину; 20 + 480 + 20 = 520 (гривень).
Після розв’язування таких задач можна запропонувати учням скласти подібні, змінивши їхню тематику та числові дані.
Навчаємось, усміхаючись!
J – Я тебе караю, бо люблю, синку ... – Знаю, тату. Але так багато
любові я не заслужив… J
J – Сергійку! Ти чому списуєш у Даринки? – Це вона в мене списує, а я просто
перевіряю, чи правильно вона це зробила! J
У статті використано матеріали посібника «Цікаво. Про100. Зручно» Способи та прийоми раціональних обчислень для школярів та студентів і не тільки…/ упоряд. Кицун В. П., Кицун О.В – Хмельницький., ФОП Мельник А. А. 2018. – 150 с.
ISBN 978-617-7600-26-7
УДК 519.813
При копіюванні матеріалів посилання на видання обов’язкове.
Всі права застережені
All rights reserved