Тема: Тренувальні вправи. ДВОКРАПКА Й ТИРЕ ПРИ УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНИХ СЛОВАХ У РЕЧЕННЯХ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ
Мета:
• навчальна: закріпити знання про однорідні члени речення, з допомогою тренувальних вправ удосконалити вміння знаходити узагальнювальні слова при них, розставляти розділові знаки відповідно місця їх розташування при однорідних членах, формувати вміння пояснювати уживання тире та двокрапки при узагальнювальних словах;
• розвивальна: розвивати навички конструювання речень, до складу яких входять узагальнювальні слова при однорідних членах; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, пам'ять, увагу, уяву.
• виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до українського слова, звичаїв, традицій.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ(Слайд 1)
1. Діти, як ви мене чуєте?
2. Привітання з учнями та гостями (Слайд 2)
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Всі готові до уроку?
Ну гаразд, часу не гаймо,
І урок свій починаймо.
2. Фонетична зарядка (Слайд 3)
РАКИ-РИБАКИ
РАНО-ВРАНЦІ НА ВУДКИ
ЛОВЛЯТЬ РИБУ РИБАКИ.
РАЗОМ РАКИ ПОСІДАЛИ
РИБУ У ВІДРО СКЛАДАЛИ.
3. Мовна хвилинка
- Які члени речення називаються однорідними? (Слайд 4)
- Які члени речення можуть бути однорідними? (Слайд 5)
4. Перевірка домашнього завдання
- Діти, ви всі виконали домашнє завдання?
- Чи все вам було зрозуміло при виконні завдань?
- Що вам потрібно було виконати?
(Нам потрібно було виконати вправу, підготувати таблицю-опору «Однорідні члени речення» та засвоїти особливості однорідних членів речення). (Слайд 1,2 Д/З)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
(Учні записують тему уроку в зошити)
VІ. СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Доповніть речення потрібними за змістом однорідними членами речення.
…, …., … - державні символи України.
…, …, …, …, … - рослинні символи України.
Довідка для вчителя: герб, калина, барвінок, прапор, верба, гімн, мальви, волошки.
(робота з деформованим текстом). (Слайд 9)
Скласти речення із поданих слів. Розставити розділові знаки та вказати узагальнювальне слово (УС)
(Землею України течуть такі ріки: Дунай, Дніпро, Дністер). (Слайд 10)
(Дніпро має такі притоки: Прип`ять, Десну, Ворсклу).
(Південну частину земель України омивають моря: Чорне та Азовське).
Музика, балет, кіно, театр, малярство, література – мистецтво (УС).
Чесність, порядність, відповідальність, пунктуальність, комунікабельність – характер (УС).
Іти, бігти, їхати, летіти, плисти – рух (УС).
У театрі, на виставці, у музеї, на концерті – культурний відпочинок (УС).
Голосний, тихий, веселий, мінорний – тембр (голос) (УС).
а) згрупувати слова (ОЧР) з довідки за значенням та записати у зошити
Письменники |
музичні інструменти |
птахи |
вбрання |
Довідка: бандура, чайка, Тарас Шевченко, кобза, жайворонок, вишиванка, сопілка, скрипка, соловей, Леся Українка, свитка, лелека, цимбали, Іван Франко, плахта, шаровари, лебідь.
б) із згрупованих слів складіть речення з УС.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
У селі в бабусі все мені цікаве: квіти, берег річки і зелені трави.
Ви побачите в саду гарні квіти: мак, майорці, резеду, чорнобривці, нагідки і калинові квітки.
Все для мене тут рідне: і віконце привітне, і дубовий поріг.
VI. ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТЕСТОВОГО ХАРАКТЕРУ (Слайд 15)
1. Однорідні члени речення - це
а) усі члени речення, крім головних;
б) члени речення, які відповідають на одне і те питання, відносяться до одного й того члена речення;
в) члени речення, що складають граматичну основу речення.
2. Слова із загальним значенням щодо перелічуваних однорідних членів називаються:
а) узагальнювальне;
б) вставними;
в) допоміжними.
3. Після УС перед однорідними членами речення ставиться
а) кома;
б) тире;
в) двокрапка.
4. Між однорідними членами речення, що не поєднуються сполучниками, ставиться (Слайд 16)
а) тире;
б) двокрапка;
в) кома.
5. Однорідними у реченні Природа, час і терпеливість – найкращі лікарі є:
а) підмети;
б) означення;
в) обставини.
6. УС у реченні Я знаю українських художників: Тараса Шевченка, Олександра Мурашка, Катерину Білокур є:
а) додатком;
б) підметом;
в) присудком.
Відповіді: 1-б, 2-а, 3-в, 4-в, 5-а, 6-а.
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу №317 с.151 (Слайд 18)
(Слайд 19)