Літературне читання3 клас. М. П. ТрублаїніПідготувала. Вчитель початкових класів. Швець Т. О.
Номер слайду 2
Пригоди. Микола ТрублаЇні «Яшка і Машка»
Номер слайду 3
Чистомовка. Чечір-вечір, чечір-вечір. Хтось воркує біля печі. Чорні лапи, вуса, ротик,Чечір-вечір, чорний котик!Г. Чубач
Номер слайду 4
Гра «Утвори слово» — Додайте до складу букви, утворіть нові слова. Очі — (ов)очі; рій — (об)рій; він — (дз)він; міль — (дж)міль; кіл — (со)кіл; так — (лі)так; парк — парк(ет); жир — жир(аф); крок — крок(одил);лимон — лимон(ад); кит — кит(иця).
Номер слайду 5
Дружба – це найбільший скарб. Поясни
Номер слайду 6
— Сьогодні ми поринемо у захопливий світ мандрів. Допоможе нам у цьому письменник — мандрівник Микола Трублаїні.— Де пролягали маршрути подорожей Миколи Трублаїні? — Які збірки оповідань для дітей належать перу письменника-мандрівника? М. П. Трублаїні
Номер слайду 7
Народився М. П. Трублаїні (справжнє прізвище Трублаєвський) 25 квітня 1907 року у селі Вільшанка на Поділлі (тепер Крижопільський район Вінницької області). Батько його був лісорубом, а мати вчителькою. У 1915 році Миколу віддали до Немирівської гімназії. Він добре вчився. Але вітер героїки та мандрів не дав йому закінчити навчання. В роки громадянської війни хлопець рушиав на фронт. По дорозі упав з поїзда і зламав ногу. Після одужання організував хату-читальню у селі Черепівка , керував місцевою самодіяльністю. Працював у редакції газети “Червоний край”. 1934 року невгамовний письменник і друг дітей організовує при Харківському Будинку піонерів Клуб юних дослідників Арктики. Члени Клубу налагодили зв’язок із зимівниками полярних станцій. А наступного року вагон з вихованцями Клубу подорожував за Полярне коло. Вагон мав назву "Криголам на колесах“. У ньому було все, що потрібно для дослідника Півночі – від компаса до штурманської рубки. 1936 року письменник організував Клуб юних дослідників підводних глибин. Члени Клубу разом зі своїм капітаном М. П. Трублаїні, подорожували до Криму і Кавказу. В результаті цих подорожей народились повісті “Мандрівники” та “Шхуна “Колумб”. Свій внесок письменник зробив і у жанр фантастики. Фантастичний роман М. Трублаїні “Глибинний шлях” був надрукований уже після смерті письменника. В червні 1941 року розпочалась війна з фашистами. 20 вересня письменник пішов на фронт військовим кореспондентом. 3 жовтня він узяв участь у бою – допомагав кулеметнику. Це був його перший і останній бій. Через кілька годин по тому Миколу Петровича було смертельно поранено осколком від бомби. А через днів, 5 жовтня, письменник помер. Похований Микола Петрович Трублаїні недалеко від міста Ровеньки Луганської області. Твори М. П. Трублаїні популярні і сьогодні, їх будуть читати завжди. Тому що, як сказав письменник М.Ільченко “Микола Трублаїні...нехай його нема, але він є...”.
Номер слайду 8
3. Опрацювання оповідання Миколи Трублаїні «Яшка і Машка» (с. 139–140) Гра «Передбачення». Прочитайте заголовок:- із захопленням; -з радістю; -зі здивуванням. Про кого йтиметься в цьому оповіданні?
Номер слайду 9
— Прочитайте тлумачення слова боцман у підручнику (с 140). — Назвіть два найкоротших слова. (Негр, вниз) — Яке слово найдовше?— Назвіть слово з подовженим м’яким приголосним звуком. (Миттю) Словникова робота
Номер слайду 10
Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання. — Як мавпочки опинилися на пароплаві? — Прочитайте опис мавпочок. Хто дав їм імена? — Як команда пароплава ставилася до мавпочок? — Що найбільше любив Яшка — Які уподобання були у Машки? — Чи симпатизує автор мавпочкам? Доведіть свою думку.
Номер слайду 11
Гра «Хвиля». Ведучий задає «тон» і «темп» гри. Текст читається так, ніби хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо — голосніше тощо.