Тяжко тому жити, хто не хоче робити. Урок літературного читання 3 клас Л. Глібов „ Коник - стрибунець "

Про матеріал

Урок літературного читання 3 клас Л. Глібов „ Коник - стрибунець "

Мета: актуалізувати знання учнів про байку ; розширити знання про життєвий і творчий шлях Леоніда Глібова; формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорення прочитаних байок, висловлювати свої думки, ставити запитання, відповідати на запитання за змістом прочитаного твору; розвивати емоційну і почуттєву сфери учнів; учити висловлювати оцінні судження щодо прочитаного.

Перегляд файлу

Пов’язане зображення 

 

 

 

Урок літературного  читання

3 клас

Л. Глібов „ Коник - стрибунець ”

Результат пошуку зображень за запитом "коник стрибунець"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала 

вчитель 3 класу

Сініцина В.С.

 

 

Мета:

формування предметних компетентностей:

 актуалізувати знання учнів про байку ; розширити знання про життєвий і творчий шлях Леоніда Глібова; формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорення прочитаних байок, висловлювати свої думки, ставити запитання, відповідати на запитання за змістом прочитаного твору; розвивати емоційну і почуттєву сфери учнів; учити висловлювати оцінні судження щодо прочитаного;

        формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: учити самостійно визначати або сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати й виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати;

соціальної: формувати здатність особистості продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі, виконувати різні ролі та функції у колективі; громадянської: формувати здатність дбайливо ставитися до людей, до самого себе.

Тип уроку: комбінований

Основні терміни і поняття: байка, мораль.

Міжпредметні зв’язки: природознавство.

Обладнання: різні видання байок Леоніда Глібова; портрет Леоніда Глібова; ілюстрації до байки «Коник-стрибунець»; предметні картинки із зображенням казкових персонажів і персонажів байки; аудіозапис  байки у виконанні актора театру.

 

 

 

 

 

 

 

Хід уроку

І.Вступна частина

 1.Організаційний момент

Уже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Роботу швидко починаймо.

Створення емоційного настрою.

– Діти, потріть свої долоньки і відчуйте тепло. Подаруйте усмішку та тепло своїх долоньок один одному.

2. Артикуляційні вправи.

1. Чистомовка

Жив жучок

Між бур’янами,

Жив без тата і без мами.

Жив і жив,

І не тужив,

Жовтим листям

Ворушив.

2. Робота над скоромовкою

У коника-стрибунця

Є диркавка з гребінця.

Він травинкою охоче

По зубцях її деркоче:

«Др-р-р, др-р-р, др-р-р...»

3.  Перевірка домашнього завдання. Робота в групах

Кожна група має певне завдання (завдання у конвертах )

1). «Доповни текст»

Л. Глібов – видатний український байкар. Ще навчаючись у __________ почав писати вірші. Більшу частину життя працював ________. Крім байок поет писав _______, ______, ________, акровірші. Твори для дітей  поет друкував  у журналі «Дзвінок» і підписував їх _______________________. Байки Глібова люблять читати дорослі  і діти. Він є автором байок:    ___________,    ____________,  ____________.

 

2). Потрібно обговорити в групі і дати відповідь на запитання :

- Назвіть головних  героїв  байки , яку вивчали на минулому уроці.

- Яка мета байки Л. Глібова «Лебідь, щука і рак»?

- У чому причина того, що віз досі там?

3). «Асоціативний кущ»                                       

     ( На дошці напис – Байка)

- Які асоціації вам спадають на думку, коли ви чуєте слово байка?

  • Невеликий обсяг
  • Часто  - віршована форма
  • Повчальний зміст
  • Наявність моралі
  • Ідеться по звірів, рослини, які поводяться як люди
  • Автором висміюються людські вади

 - Що таке байка?  (Байка – це невеликий віршований або прозовий твір повчального змісту.)           

Хто найчастіше буває героями байки? (Найчастіше героями байок бувають звірі і рослини.)

ІІ.Основна частина

1. Підготовка до сприймання нового матеріалу

- Сьогодні ми познайомимося ще з однією байкою Леоніда Глібова . А з якою саме, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки.

Ти хвилиночку постій, придивись:

Хто ж то у траві пахучій причаївсь?

На зеленій скрипочці виграва,

Сам зелений, як трава-мурава. (Коник)

Повідомлення підготовленого учня.

Коник-стрибунець живе на луках. З місця на місце пересувається , перелітаючи чи стрибаючи. Живиться дрібними комахами і рослинами. Коники утворюють звуки, тручи крилами. Якщо до них наблизитися, вони припиняють тріскотіння, і знайти їх в траві майже неможливо.

 

Заповзята трудівниця, 
Вона праці не боїться. 
Дуже сильна ця комаха 
Називається  (Мураха)

 

Повідомлення підготовленого учня.

Мурашки  зазвичай живуть великими колоніями.  Вже через декілька днів після виходу мурахи з кокону перед  робочою мурахою виникає можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків.

— А тепер прочитайте, будь ласка, назву байки, яку ми будемо вивчати.

— Коник і Мураха будуть дійовими особами цієї байки.

2. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Робота над байкою Леоніда Глібова «Коник- стрибунець» ( с. 95-96)

1.Слухання байки. (аудіозапис).

2.Перевірка первинного сприймання.

- Хто є персонажами нашої байки?

- З яким проханням звернувся Коник до Мурахи?

- Хто з них був працьовитим? А хто – безтурботним?

3.Словникова робота.

Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.

Досхочу                                      проворний

розкошував                                 не вгаваючи

непереливки                                 гопак

байдуже                                        гульк

кряче                                            вдатний 

Знайдіть і правильно прочитайте слова, які мають такі значення:

  •             який виділяється серед інших якими –небудь надзвичайними рисами , якостями, особливостями (вдатний);
  •             скрутно, дуже погано (непереливки);
  •             який характеризується  спритністю , моторністю, жвавістю (проворний)

3.Фізхвилинка

У володарки Зими

Трішечки замерзли ми.

Грудень каже: «Пострибай!»

Січень просить: «Присідай!»

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.

Лютий місяць нагадав:

Час нам братися до справ.

Сіли, дітки, всі гарненько.

Спинки держимо рівненько.

Книги відкриваємо —

Знання здобуваємо!

4. Повторне читання байки мовчки.

- Простежте, як і чому змінювалася поведінка Коника.

  1. Аналіз змісту байки, використовуючи метод «Ромашка Блума»

Учні відповідають на питання, які написані на пелюстках квітки.

1 пелюстка

 Що? Де? Коли? (прості питання).

Назвіть головних героїв байки.

Де та коли  відбуваються події?

2 пелюстка 

Чи правильно я зрозумів? (уточнюючі питання).

Яким було життя коника влітку?

Як змінилося життя коника взимку?

3 пелюстка

 Чому? (головна думка).

Чому мураха не допомогла конику?

Чому коник просив про допомогу?

4 пелюстка 

Що було б якби …? (творчі завдання).

Що могло статися, якби мураха допоміг конику?

Яким було б життя коника, якби він працював влітку?

5 пелюстка 

Що добре? Що погане? (оцінка суджень).

Назвіть риси характеру головних героїв.

6 пелюстка 

Де застосувати в житті?  (зв’язок з життям).

Як би вчинили ви , якби коник попросив допомоги у вас?

Чи повинні люди виручати один одного? Чого навчила вас ця байка?

 

6. Робота над байкою з використанням стратегії  «Сітка Алвермана».

Перед вами табличка із запитанням, яке відтворює суть проблеми, описаної в тексті. Обговоріть в групах  та занотуйте  два - три аргументи у стовпчику «За», які підтверджують висловлену думку та три аргументи у стовпчику «Проти»,  що заперечують подане висловлювання.

ІІІ. Підсумок уроку.

- Які недоліки людського характеру засуджує байка? (Байкар засуджує лінь, легковажність)

- Яка мораль байки?

Інтерактивний метод «Вузлики»

- Щоб прочитати зашифровані слова, необхідно у кожному горизонтальному рядку закреслити однакові літери.

ЗЧЕІМЧЛІЮЧІ

ІКБРБАСИІТІЬ

ПСАОНПАЦЕА

ІЖРІАРЖІРЖР

ЛОЮДОИНОУ

УПЙРАЙУЦЯЙ

(Землю красить сонце, а людину праця.) 

- Знайдіть і прочитайте ті прислів'я, які характеризують поведінку Коника,Мурахи:

Хто пізно ходить, той сам собі шкодить.

Лінивому все ніколи.

У страху очі великі.

До роботи плачучи, а до танців скачучи.

Хочеш собі добра, не роби нікому зла.

Білі руки чужі труди люблять.

Чия відвага, того й перемога.

На всі руки майстер.

Хто працює — не бідує.

Вік живи – вік учись.

Роботящий чоловік має хліба увесь рік.

Учи лінивого голодом.

Домашнє завдання.

Вивчити напам'ять байку Л.І.Глібова  «Коник- стрибунець» .

 

 

 

docx
Додано
14 січня 2019
Переглядів
1599
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку