Наталка Поклад «Рідний край». Прислів’я про Україну. Добір прислів’їв з вільних інтернет-джерел.
Мета. Ознайомити учнів з віршем Наталки Поклад «Рідний край». Навчити виділяти головне, удосконалювати навички свідомого, виразного читання поетичних творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати вміння зосереджувати свою увагу, аналізувати, порівнювати, сприяти накопиченню морально-естетичного досвіду, розвивати творчі здібності, навички читання і мовлення. Виховувати любов до Батьківщини, викликати почуття гордості за неї, прививати любов до ближнього і бажання творити добро.
Обладнання: підручник, символи України, карта України, гаджет для використання інтернет – ресурсів.
Перебіг уроку
І. Вступна частина.
1. Вправа «Очікування».
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Дихальна гімнастика.
Вправа «Водолаз».
Дитина уявляє собі, що на морському дні шукає скарби і затримує дихання на стільки, на скільки може.
ІІ. Основна частина уроку.
— Що ви можете розказати про свій рідний край?
«Щоденні 5». Слухаю і розумію.
Учитель виразно читає вірш, цікавиться, який настрій учнів після слухання.
«Щоденні 5». Читаю для себе.
Учні самостійно перечитують вірш.
— Скільки строф у вірші? З якою інтонацією потрібно читати кожну строфу?
—До кого звертається авторка? Чому вона звертається до соловейка, жита?
— Прочитайте окличні речення, виділяючи голосом слова-звертання.
— З якою інтонацією треба читати другу строфу? (З інтонацією перелічування.)
— Зверніть увагу на виділене речення. Яким знаком воно закінчується? (Крапками.)
— Отож, читаємо його так, наче ще продовжуватиметься думка.
— Прочитайте останню строфу. Із чим авторка порівнює Україну? (З раєм, з квіткою.)
— З чим порівняли б Україну ви?
Удосконалення навичок виразного читання.
Прочитай цей вірш, у якому речення написані справа наліво. Починай читати з останнього рядка.
.утівс огоьц октівК
,шан юар ,онїаркУ
,утібро шенхилокС
– ,жарім ен ,аднегел еН…
.илировогаз боЩ
– разбок тут ішуд ьтидуБ
…илис ман єадоД
раткен їондір ивоМ
.халес і хатсім оП
ісу ічидор ішан Й
,алесев я’міс І
,ісудід й інубаб туТ
.итиж умоьн в обюЛ
,йарк йиндір – анзичтіВ еЦ
!отиж ,ясисолоК
!йавіпс ,укчєеволоС
Розвиток мовлення. Робота в групах.
Складання сенкана зі словом Україна.
Україна.
Мила, чарівна.
Бореться, перемагає, розквітає.
Це мій рідний край.
Ненька.
— Поясніть значення слова «Міраж».
Міраж – те, що не відповідає дійсності; те, шо уявляється, здається; привид.
Робота з прислів’ями (с. 29).
— Прочитайте прислів’я.
— Яка тема прислів’їв?
— Яке з прислів’їв могло б бути заголовком до вірша Наталки Поклад?
— Розгляньте ілюстрацію до вірша.
— Назвіть, що зображено. (Жайворонок, жито, мальви, синьо-жовті стрічки, маки, волошки, калина, поле, вдалині ліс…)
— Уявіть, що ви «увійшли» в малюнок. Де ви облюбували собі місце?
— Розкажіть, що ви бачите, чуєте, відчуваєте.
ІII. Заключна частина.
Вправа «Хмара слів».
— Складіть хмару слів до слова «Батьківщина».
Дібрати кілька прислів’їв про Україну з вільних інтернет-джерел.
Навчитися виразно читати вірш «Рідний край».