Тема. За добро добром платять. Українська народна казка «Кривенька качечка».
Мета: познайомити учнів з українською народною казкою,закріпити знання про ознаки чарівної казки,вдосконалювати вміння правильно інтонувати мову дійових осіб, ділити текст для складання плану, поглиблювати уявлен-ня про етику людських стосунків.
Обладнання: сигнальні картки, аудіо казка «Кривенька качечка»,презинтація уроку, магнітофон,ілюстрації до казки.
Хід уроку
У нас сьогодні гості. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.
Ми зібрались в класі дружно,
Щоб добре читати.
І про українські народні казки
Цікаве пізнати.
Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра та радості. Тому девізом нашого уроку є слова: «Від фантазії і мрії – до мудрості та добра».
Щоб читати ,говорити чисто, красиво виконаємо артикуляційні вправи.
Балачки й пусті забави,(2)
Бо прийшла у гості казка. (4)
Зручно сядьте всі,будь ласка,(3)
Відкладіть усі ви справи, (1)
Анаграми.
АЗАКК
ІВОДАОПННЯ
ІВОПСТЬ
НІДРОП
КАЙБА
«Мозкова атака»
- Яке слово зайве? Чому?
-Який літературний жанр вивчаємо?
-Що таке казка?
- Якими можуть бути казки?
- Чим відрізняються народні казки від літературних?
1.Бесіда.
Який вид казок читаємо?
Згадаймо особливості казок і зокрема чарівних. В цьому нам допоможе тест.
Казка- це
а)літературний твір про вигадані події ,вигаданих осіб, іноді за участі фан-тастичних сил;
б))народний переказ про життя якоїсь особи;
в)невеликий віршований твір повчального змісту.
2.Які ви знаєте види казок?
а)про тварин, чарівні, побутові;
б)народні, авторські, про тварин;
в)літературні, авторські, народні.
3.Особливістю чарівної казки є
а)наявність тварин, що розмовляють людською мовою;
б)перетворення за допомогою чарів або наявність чарівних предметів;
в)події наближені до реальних подій у житті
4.Конфлікт- це
а)співпадання інтересів і поглядів, що призводить до активних дій;
б)зіткнення протилежних інтересів і поглядів, що призводить до активних дій;
в)зіткнення протилежних інтересів і поглядів, що призводить до пасивних дій.
Правильні відповіді:а, а,б,б.
2.Читання деформованих уривків казок.
- До якої казки належить кожен уривок?
лаЖи бісо зако. У їне лобу месеро зеконят. Збирола наво бісо тинхаку в сілі. огоКожн дян лаходи азко в сіл аз южеї. маСа ідеп, а ткамді канаже кнутизам инкухат і муконі рейдве не нятивідчи.
лиКось вуб у євіКи зькня. І вуб локо Киває мзій. роЩоку ласилипо
муцьо звіємі ньда: далива оба ломогодо рубкапа , оба вчидіну.
1.Словникова робота.
Починочок
Кужілочка
Веретенце
Галочко
Іва-діва
Жалувати
Полинули
Починочок- пряжа, намотана на веретено.
Кужілочка- частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Веретенце – дерев’яний пристрій для ручного прядіння.
Галочко – лагідне звертання до дівчинки.
Іва – діва –звертання до дівчини.
Полинули – полетіли.
Жалувати – жаліти.
2.Слухання аудіо запису казки.
- Назвіть дійових осіб. Як завершується казка?
3.Прочитайте казку мовчки, поділивши її на частини.
4.Читання казки за логічно завершеними частинами.
а) Прочитайте першу частину казки (читання «рибками»)
- Чому дід і баба сумували?
- Кого знайшли дід з бабою в лісі?
- Як піклувалися вдома про качечку?
б)Читання «бджілками» другої частини.
- З чого дивувалися дід з бабою?
- Кого помітили сусіди?
- Чи подобається вам поведінка баби?
в)Читання «ланцюжком» третьої частини.
- Кого побачили дід і баба?
- Що вони вирішили зробити?
- За що образилась дівчинка?
- Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?
г)Читання в особах четвертої частини.
- Скільки разів пролітали табуночки каченят?
-Коли дівчинка перетворилася на качечку і полетіла?
5.Розташувати план в правильному порядку.
Дід і баба спалюють гніздечко.(3)
Таємнича помічниця.(2)
Незвичайна знахідка в лісі.(1)
Дівчина не захотіла залишитись.(4)
- Чому дівчинка не захотіла залишитись у діда з бабою?
- Що в цій казці схвалюється, а що – засуджується?
2.Робота в зошиті.
- Чи правильно вчинила дівчина покинувши стареньких?
3.Робота в парах. Складання сенкану.
Добро.
Щире, світле.
Допомагає, лікує, рятує.
Добро живе серед нас.
Чуйність.
- До якої групи належить ця казка?
- Які ознаки чарівності в ній є?
Читати казку і переказувати.
Скласти продовження казки ,як мали б розгортатися події, якби дід та баба не спалили гніздечко качечки.
- Сьогодні на уроці я навчився…
- Було важко…
- Мені здалося важливим…
- Я зрозумів , що…
- Я відчув, що…