Українська народна казка "Як пан на старого пня гавкав"

Про матеріал
Знайомство з новою казкою – це завжди цікаво. А до казки й приказка годиться. На прикладі казкових героїв діти вчаться виділяти головне в змісті, удосконалюють навички свідомого і виразного читання фольклорних прозових творів; збагачують словниковий запас, розвивають критичне мислення, творчі здібності, мовлення. Прагнуть більше дізнатися про усну народну творчість свого народу.
Перегляд файлу

До казки приказка годиться

Українські народні казки

Тема. Українська народна казка «Як пан гавкав на старого пня». Робота з алгоритмом опрацювання казки.

Мета. Ознайомити учнів з розділом «До казки приказка годиться», його структурою, з українською народною казкою «Як пан гавкав на старого пня»; вчити виділяти головне; удосконалювати навички свідомого, виразного читання фольклорних прозових творів; збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати критичне мислення, творчі здібності, мовлення. Виховувати бажання вчитися, інтерес до усної народної творчості.

Обладнання. Презентація до уроку; солом’яний капелюх, картуз для інсценізації.

 

Хід уроку

  

І. Організація класу. Емоційний настрій на урок.

   1. Привітання.

                                         - Продзвенів шкільний дзвінок,

                                           всіх покликав на урок.

                                           Всі почули дзень – дзелень –

                                            тож привітайтесь до гостей:

                                          - Добрий день!

    -  Я рада бачити вас на уроці літературного читання. Подивиться один на одного посміхніться, побажайте добра, успіхів. Подаруйте усмішку нашим гостям. Сідайте, будь ласка.

 - Щоб дізнатися багато нового і все запам’ятати, якими нам потрібно бути на уроці?

    У - уважними

    Р - рішучими

    О – організованими

    К – кмітливими, креативними

   2.  -  З українського народного прислів’я ми знаємо, що

                                         Хто багато читає, (вчитель)

                                         Той багато знає. (діти)

    3.  -  Щоб урок додав нам знань, повідомляю 5 завдань :

Слухати уважно.

Чітко відповідати.

Виразно, правильно читати.

Друзям допомагати.

Знання здобувати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Позмагаймося.

  • Які винаходи зробили чоловіки і жінки?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності .

- Сьогодні на уроці ми розпочинаємо читати новий розділ. Хто буде героями і що це за оповідання ви дізнаєтесь, якщо виконаєте вправи.

1.  - Урок продовжимо без зупинки з мовленнєвої розминки. (Артикуляційні вправи з песиком Кексом») https://www.youtube.com/watch?v=kbY-bbuJucQ&t=16s

2. Вправа «Знайди пеньок».

3. Робота над скоромовкою. Міняємо темп і силу голосу.

- Повправляєм язички, щоб не плутались значки.

ІV. Повідомлення теми уроку.

  • Так про яких героїв буде йти мова?
  • Відгадайте загадку і дізнаєтесь у якому оповіданні можуть зустрітися пень і песик? (У казці)

  – Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. А її ім’я ви дізнаєтеся, коли складете слово з цих букв : К К З А А.

1. Бесіда.

        -  Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?

         -  А від якого слова утворилось слово казка?   (від слова казати)

         -  Хто такий казкар?   (людина, яка складає казки)

         -  Що таке казка?   (це розповідь про незвичайні, часом фантастичні події) Казка – це … (слайд)

         -  Чим казка відрізняється від оповідання?   (у казці відбуваються події, яких не може бути у реальному житті)

         -  Чим відрізняється літературна казка від народної?

   2. Інтерактивна вправа «Сенкан».

          -  Діти, побудуємо сенкан зі словом казка.

                                                  Казка.

                                                  Цікава, чарівна.

                                                  Виховує, навчає, зачаровує.

                                                  Всі діти люблять казки.

                                                  Оповідка.

V. Робота над новим матеріалом.

1. Робота над заголовком казки.

 - Який заголовок має казка?

- Хто автор казки?

- Як ви думаєте, про буде йти мова?

- А чому та сталося, ми дізнаємося, коли прочитаємо казку.

2. Щоденні 5. Слухаю і розумію.

1) Читання уривка казки вчителем.

2) Назвіть дійових осіб казки.

3) Про що пан запитав селянина?

4) Що вони вирішили зробити, щоб дати відповідь на запитання пана?

3. Щоденні 5. Збагачую свій словниковий запас.

1) Пояснення значення нових слів.

Регота́ти – голосно сміятися.

Розлюти́тися – розізлитися, розгніватися.

Спересе́рдя – в пориві гніву, дуже розсердившись.

О́нде – коли вказують на що небудь.

2) Підготовка до читання.

Словникова робота. Бігле читання слів.

4. Щоденні 5. Читання для когось. Читання для себе.

5. Фізкультхвилинка для очей.

6. Вправи на розвиток уваги.

Читання «дощиком».

Читання до першої помилки.

7. Установи відповідність.

Ударений з-за рогу    нічого не видно

 мішком по голові –

 

 Загинути ні за що -    недоумкуватий, дивний

 

Темно, хоч око виколи -   даремно, без причини

8. Робота з прислів’ям.

  • Прочитайте прислів’я пошепки.

Казка – вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.

  •  Як ви його розумієте?  (Кожна казка чомусь навчає.)
  •  Читаємо прислів’я двічі – спочатку з окличною, потім з   питальною інтонацією.

9. Гра «Перевтілення».

-  Дамо характеристику головним героям. Для цього пограємо у гру «Перевтілення»:

* перша група характеризує пана (представник одягає капелюх):                                                                                                                  

 -  Я – пан. Я багатий, боязливий, роблю необдумані вчинки.

* друга група характеризує селянина (представник одягає солом’яний бриль): -  Я – селянин. Я розумний, працьовитий, вмію вирощувати хліб і завзято працюю. Я не боюся, того, що бачу.

10. Робота над ілюстрацією.

Яка частина казки проілюстрована?

Зачитайте відповідний уривок в особах.

11. Фізкультхвилинка. «Танці-зігріванці» https://www.youtube.com/watch?v=A09aJ3gvLWs

12. Працюємо з LEGO 6 цеглинок. Встанови послідовність подій.

     Сіли вони на віз і рушили у дорогу.

              Селянин швиденько розпалив вогонь. 

              Був у селі пан. 

      Пан ударив коней, а бідняк реготав.

      Панові здалося, що бачить ведмедя в кущах.        

      Селянин заснув, а панисько аж захрип гавкаючи.

13. Щоденні 5. Читання з другом.

VІ. Підсумок уроку. Метод «Прес».

   1.   -  Сьогодні на уроці ви познайомилися з цікавою і повчальною казкою. Якою саме?

         -  Хто її автор?

   2. Метод «Прес».

            -  Я вважаю, що …

                тому що …

                наприклад, … .

               Отже, … .

  • Дякую за чудову роботу на уроці!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
22 грудня 2021
Переглядів
1464
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку